MARKALAR
Aroma
Etken Maddeler
Fiyat
Hedef
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

Glukozamin Ürünleri

Sporcu sağlığı dışında, diğer insanların da sağlığını ilgilendiren glukozamin maddesi eklem ve kıkırdakların yapıtaşıdır. Yaşlanmaya, aşırı yüklenmeye ve ya yoğun bir spor programına bağlı olarak eklemlerdeki glukozamin maddesinin azaldığı görülebilir. Bu tür etkilere karşın önlem almak isteyen sporcuların, glukozamin maddesini kullanılabileceği tespit edilmiştir.Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 7 arası, toplam: 7 (1 Sayfa)

Glukozamin Nedir?

Glukozamin, denizde yaşayan kabuklu hayvanlar üzerinden elde edilen bir amino asit maddesidir. Bu amino asit vücudumuzdaki proteoglikanları besler ve proteoglikanların eklemleri sarması sağlanır. Bedenimizdeki eklemleri saran proteoglikanlar bir sünger görevi görürler. Eğer ki vücutta glukozamin eksikliği var ise eklemler tam olarak korunamaz ve sağlıklı kalamazlar. Glukozamin maddesi tendon, deri, tırnak, kaslardaki bağ dokularında bulunan önemli yapıtaşı olma görevini de yerine getirmektedir. Bu maddenin eklemlerdeki en önemli görevi ise kıkırdaların oluşumunu sağlamak ve bunun yanında kıkırdağın sağlıklı gelişimi için gerekli olan sülfür kazanımını sağlamaktır.

Bir molekül olan proteoglikan, mukopolisakkaritlerin bir protein molekülüne bağlanmasıyla meydana gelmektedir. Proteoglikan molekülü bir bakıma eklemleri birbirine bağlayan ve iç organların olması gereken yerde durmasını sağlayan lif örgüsüdür.

Glukozamin hakkında yapılan araştırmalarda, bu maddenin eksikliği halinde eklemlerin korunaksız kalabilip bir çok yan etki ile karşı karşıya kalınabileceği tespit edilmiştir. Glukozamin maddesinin eksikliği halinde yaşanabilecek rahatsızlıklara örnek verecek olursak;

                    Eklemlerde iltihaplanma

                    Kemik çıkıntısı

                    Dizlerde tutulmalar

                    Dizlerde sıvı kaybı

                    Kıkırdak yapısında bozulmalar

Glukozamin eksikliğine bağlı olarak proteoglikan molekülünün oluşumunda meydana gelebilen en büyük rahatsızlıklardan olan kemik çıkıntısı, kemiğin üzerinde uzun bir süre baskı olması neticesinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa genellikle ileri yaşlarda rastlanılmaktadır. İnsan yaşlandıkça vücut bazı görevlerini tam olarak yerine getiremez. Bu sebeplere bağlı olarak kıkırdak yapısı yıpranır ve vücut kendi kendine yeterli seviyelerde glukozamin üretemez duruma gelir.

Glukozamin eksikliği özellikle kadınlarda görülmektedir. Erkeklere nazaran daha güçsüz kemik yapısına sahip olan kadınlarda proteoglikan molekülü daha erken işlevini kaybeder. Yaşlandıkça, kemiklere aşırı yük bindirdikçe ya da kadınlarda belli bir noktadan sonra dışarıdan glukozamin edinilmesi kaçınılmaz hale gelir. Bu aşamalarda glukozamin takviyeleri insanlar üzerinde olumlu etkiler yaratabilmektedir.

Glukozamin Ürünü Nedir?

Son yıllarda birçok ülkede ilgi görmeye başlayan glukozamin ürünleri, antrenman sonrasında meydana gelebilecek olan eklem ağrılarını azaltma ya da giderme konusunda oldukça etkilidir. Bu maddenin vücut tarafından üretimi, belirli etkenlere bağlı olarak yavaşlamaktadır. Bu yavaşlamanın olumsuz etkilerinden korunmak için glukozamin supplementlerinin kullanılması uygun olabilmektedir.

Glukozamin supplementleri hakkında yapılan mevcut araştırmalar incelenmiş olup, paylaşmaya değer bulunan örnek şöyledir;

    Bu supplementlerin faydalarına ilişkin yapılacak olan bir incelemede atlet sporcular kullanılmıştır. Yaklaşık olarak 30 yıl öncelere dayanan bu araştırma Almanya' da gerçekleştirilmiştir.  Bu araştırmalarda atletlerin yaşadığı eklem ve diz rahatsızlıklarına karşın düzenli olarak glukozamin ürünü verilmiştir. Birkaç ay süren bu araştırmada, günlük 1500 mg glukozamin supplementi kullanan atletlerin eski performanslarına geri döndükleri gözlenmiştir.

Glukozamin içerikli besin takviyelerinin elde edildiği besinler şunlardır;

                    Istakoz

                    Karides

                    Tavuk kemik iliği

                    Yengeç

                    Başka bazı deniz ürünleri kabukları

Glukozamin Ürünlerinde  Kullanılan Bazı Maddeler

                    Kondroitin sülfat

                    Isırgan otu kökü

                    Çinko

                    Enerji

                    Manganez

                    Glükozamin sülfat

                    Selenyum

                    Kondroitin sülfat

                    Zerdeçal özü

                    Metilsülfonilmetan

                    Keten tohumu yağı

                    Hyalüronik Asit

                    Zencefil ekstresi

                    Kuersetin

                    B6, C, E vitaminleri


Glukozamin Ürünleri Ne İşe Yarar?

Glukozamin ürünleri, kıkırdakları meydana getiren dokuların korunmasını ve yenilenmesini destekler. Kıkırdakların bozulmasına sebep olan enzimlerin çalışmasını engelleyen bu madde, aynı zamanda eklem hücrelerinin yoğunluğunun artmasına da yardımcı olur. Glukozamin, aynı zamanda bağlayıcı doku ve eklemlerin sentezinde rol alan temel bileşenlerin öncül maddesidir.

Glukozamin ihtiyacı, kıkırdakların kaplanması işleminde ve eklemleri kemiklere bağlayan bağ dokularının üretilmesi esnasında ortaya çıkar. Vücuttaki bu maddenin eksik olması halinde, eklem oluşumlarının olumsuz etkilenmesi çok normaldir. Bu eklemsel sıkıntılar insanların günlük aktivitelerini kötü etkilemekle kalmayıp, tedavi edilmemesi halinde kalıcı olabilir.

Çok sık kullanılan vücuttaki eklemler zaman içerisinde maruz kalırlar. Bu durum eklem aşınmasının, yaş faktörüne örnek gösterilebilir. Ayrıca yüksek kiloya sahip insanların da eklem aşınması yaşama olasılığı oldukça fazladır. Bunların yanısıra ciddi miktarlarda kuvvet harcamak zorunda olan sporcular da aynı sorunlarla başbaşa kalabilmektedir. Bunlar gibi eklemsel aşınmalar, kıkırdak hasarları ile bağlarda meydana gelen doku hasarlarının önlenmesi için glukozamin ürünlerinin kullanımı yerinde bir karar olacaktır.

Glukozamin supplementleri, eklemlerin aşınması sonucu meydana gelen iltihaplanma, ağrı ve şişikleri azaltmaya yarayan niteliktedir. Glukozamin besin takviyelerinin eklemlerin işlevsellik kayıplarını önlerken, tedavi anlamında da başarılı olduğu bilinmektedir.

Glukozamin Ürün Faydaları

                    Eklemlerde meydana gelen ağrı, şişlikler ve iltihaplanmaların engellenmesine yardımcı olabilir.

                    Kıkırdakların ve eklem bağlarının güçlenmesinde rol oynayabilir.

                    Yaşlanma ya da çok kullanıma bağlı olarak meydana gelen eklem sıvısı azalmasının önüne geçebilir.

                    Eklemlerde meydana gelebilecek hasarların engellenmesinde ve eklemlerin işlevselliğini korumasında yardımcı olabilir.

Glukozamin Ürün Kullanımı

Glukozamin ürünlerinin gün içerisinde 500 miligramlık dozlar halinde 1500 – 2000 miligramlara kadar kullanılabileceği belirtilmektedir.  Bu kullanımların balık yağı ile birlikte yapılması ise eklem ve kıkırdakların tedavisinde etkili olabilmektedir.

Glukozamin besin takviyesi kullanmadan önce doktor ya da uzmana danışılması tavsiye edilir. Kullanımın uygun görülmesi halinde, ürün ambalajı üzerindeki kullanım talimatlarına uygun hareket edilmelidir.

Glukozamin Ürünleri ile Olası Yan Etkileri

                    Deniz ürünlerine karşı alerji vb reaksiyonlar gösterebilen insanların kullanması tavsiye edilmez.

                    Hassas bünyeye sahip insanlarda mide bulantısı ve karın kasılmaları ile ishal durumları görülebilir. Bu durumda kullanıma ara verilerek, doktor kontrolünden geçilmesi önerilir.

                     Glukozamin maddesinin kan şekeri seviyelerinde meydana getirebileceği farklılıklar nedeniyle, kullanım sırasında şeker ölçümlerinin sıklaştırılması tavsiye edilir.

                    Doktora danışmadan herhangi bir ilaç kullanımı ile birlikte tüketilmesi uygun değildir. Bu durum iç kanama vb riskleri beraberinde getirebilir.

Kampanyalardan anında haberdar olun!