MARKALAR
Aroma
Etken Maddeler
Fiyat
Hedef
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

Kompleks Testosteron

Düzenli spor yaparak düzgün bir kas gelişimi sağlamak isteyen insanlar çeşitli supplementler kullanmaktadır. Sağladığı büyüme ve gelişim sebebiyle testosteron, sporcuların tercih ettiği ürünlerdendir.Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 8 arası, toplam: 8 (1 Sayfa)

Testosteron Nedir?

Testosteron, androjen sınıfına ait olan erkeklik hormonlarından birisidir. Steroid adı da verilen bu hormonlar, erkeklik hormonu olarak bilinse de sadece erkek vücudunda bulunmaz. Kadın vücudunda bulunan bu hormon, erkek bedeninde bulunan seviyelerin çok altındadır. Erkeklerdeki testosteron hormonu kadınlardan 5 kat daha fazla olur.

Testosteron hormonu; hipotalamus ve hipofiz bezi tarafından kontrol edilerek, erkeklerde testisler ve böbrek üstü bezlerinden salgılanır. Salgılanan bu hormon kas kütlesinin artması, ses kalınlaşması, tüylenme, sperm üretimi, libido vb gibi faktörlere etki etmektedir. Çok önemli bir steroid olan testosteron, doğum esnasında insan cinsiyetini beliryeci etkiye sahiptir. Ana rahminde yaşamına dişi olarak başlayan fetüs, 8 hafta sonra Y kromozomunun testosteron hormonunu salgılanmasını tetiklemesiyle birlikte cinsiyet erkek olur.

Testosteron, proteinlerin daha iyi değerlendirilip proteinlerin sentezlenme oranını arttırarak kasların normalden daha büyük olmasını sağlar. Bu hormon kas kazanma, yağ yakma ve güç kazanmakta çok etkili bir hormondur. Aynı zamanda ucuz ve supplement olarak elde edilmesi kolay bir kas geliştiricidir.

İdeal Testosteron Seviyeleri ve Testosteron Eksiklik Belirtileri

Normal yaşam düzeyine sahip olan insanlarda bulunması gereken testosteron seviyeleri yapılan araştırmalar ışığında şu şekilde belirlenmiştir;

                    Yetişkin bir erkekte; 3,00-10,00 ng/ml

                    Yetişkin bir kadında; 0,10-0,90 ng/ml

Testosteron hormonlarının azaldığını ve önlem alınması gerektiğini ise aşağıdaki şartların yaşanması halinde anlayabiliriz;

                    Kemik erimesi

                    Yorgunluk

                    Uykusuzluk

                    Şeker hastalığı

                    Kas kaybı

                    Kilo alımı

                    Performanstaki azalmalar

                    Depresyon

                    Kalp rahatsızlıkları

Kompleks Testosteron Ürünleri Nedir?

Vücudumuzun gelişimi sırasında birçok hormon ve maddenin katkısı bulunur. Fakat bu katkının neredeyse en büyüğünü testosteron gerçekleştirmektedir. Çünkü testosteron vücudumuz gerekli olan kası sentezlemektedir.

En önemli görevi kana gerekli proteini ulaştırmak olan testosteron kas gelişimi, enerji iletimi ve sağlam bir iskelet sisteminin oluşmasında çok önemli bir yere sahiptir. Kana enjekte ettiği proteinler sayesinde yağ depolanmasını engelleyerek  kas gelişiminde artış sağlar. Vücut ve kas gelişimi için böylesine etkili olan bu hormonu daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde almak mümkündür. Yapılan bilimsel araştırmaların gelişmesi sayesinde, kompleks testosteron ürünlerinin olası zararları en aza indirgenmiştir. Bu sayede, kompleks testosteron kullanımı ile birlikte yalnızca kas inşaasına destek olmak mümkündür.

Kompleks Testosteron Ürünlerinde Kullanılan Bazı Maddeler

                    Ornitin

                    Arjinin

                    Lisin

                    Protein

                    Enerji

                    Yağ

                    Karbonhidrat

                    Magnezyum

                    Çinko

                    Doğal testosteron kompleksi

                    Kalsiyum

                    Glutamin

                    Karnitin

                    Çeşitli vitaminler(B6, B9, B12, C)

Kompleks Testosteron Ürünleri Ne İşe Yarar?

Kompleks testosteron supplementleri, spor sonrasında yaşanan kas yıkımı inşaasını hızlandırıcı etkiye sahiptir. Spor esnasında yıkıma uyğrayan kasların onarılması, normal şartlarda 2 ile 4 gün arasında sürmektedir. Fakat bu ürünler ile birlikte kas onarımı daha kısa sürelerde tamamlanmaktadır. Ayrıca kas inşaasının yanında kas gelişiminde belirgin oranlarda büyüme gözlenir. Kısacası, kompleks testosteron ürünleri hem onarım hem de inşaa sürelerinin kısalmasına destek olabilmektedir.

Vücut gelişiminde fark yaratmak için kullanan sporcuların haricinde, diyet ile birlikte spor yapan insanların kullanımı için de uygundur. Bir uzman eşliğinde kullanım miktarları düzenlenerek daha fit bir vücut hedefleri gerçekleştirilebilir. Bu hususta kompleks testosteron ürünlerinin yağ yakıcı özelliğinden faydalanılmaktadır.

Kompleks Testosteron Ürünlerinin Faydaları

                    Yağ yakımını hızlandırabilir.

                    Yapılan sporla doğru orantılı olarak, kas gelişiminde hızlandırıcı etki yaratabilir.

                    Yaraların iyileşmesi sürecine katkı sağlayabilir.

                    Enerji seviyesini yukarılara taşıyabilir.

                    Vücutta kırmızı kan yapan hücrelerde artışa neden olabilir.

                    Olası bir kısırlık oluşumunun önüne geçebilir.

Kompleks Testosteron Ürünlerinin Kullanımı

Ürünlerin kullanımı ile ilgili olarak, belirlenen seviyelerin dışına çıkılmaması hayati öneme sahiptir. Bu konuda ilgili uzmanlardan yardım alarak, spor programına uygun olacak şekilde kullanım doz ve miktarları belirlenmelidir.

Kullanım miktarlarının belirlenmesi aşamasında ürünlerin ambalajında bulunan, kullanım çizelgesinden faydalanmak yararlı olacaktır. Kompleks testosteron ürünleri genellikle gün içerisinde 3 tablet şeklinde kullanılmaktadır. Tablet formda olmayan ürünler için ise olası farklılıkları göz önünde bulundurarak kullanım belirlenebilir.

Kompleks Testosteron Ürünleri ile Olası Yan Etkileri

                    Bu tip besin takviyelerinin vücutta yeterli dağılımı için gün içerisinde bol su tüketimi önerilir.

                    Ciltte yağlanma ya da sivilceler meydana gelebilir. Bu durumda kullanımın kesilerek doktora başvurulması gerekmektedir.

                    Dozun belirlenenden fazla kullanılması halinde, saç dökülmesine yol açabilir.

                    Hamile ve emzirme dönemindeki bayanların kullanımına yönelik bilimsel araştırma olmadığı için kullanılmaması tavsiye edilmektedir.