Probiyotik Ürünler

Sağlıklı bir vücut için gerekli olan unsurlardan birisi de probiyotik olarak ifade edilen bileşenlerdir. Bağırsaklarda yer alan bu bileşenler, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, farklı fonksiyonlara da sahiptir. Dışarıdan alınan gıdalar yerleşen ya da buradaki sayıları artan probiyotikler, aynı zamanda gıda takviyesi şeklinde de alınabilir.Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 4 arası, toplam: 4 (1 Sayfa)

Probiyotik Nedir?

Probiyotik, bağırsaklarda yaşayan mikroorganizmalar olarak ifade edilebilir. Evet, probiyotikler canlıdır ve sürekli olarak çoğalır. Bu şekilde ifade edince nispeten korkutucu bir unsur gibi algılansa da, probiyotikler vücut için büyük öneme sahiptir.

İnsan midesi asidik bir yapıya sahiptir ve dışarıdan gelen mikroorganizma ve bakterilerin büyük bir kısmı bu asidik ortamda yok edilir. Fakat probiyotikler bu asidik ortama dayanıklıdır ve mideden sonra bağırsaklara geçer. Burada bağırsak duvarlarına tutunur ve çoğalmaya başlar. Burada genel olarak sindirim ve bağışık sistemi için görev yapar.

“Yaşam için iyi” anlamına gelen ve “iyi” mikroorganizmalar olarak bilinen probiyotiklerin kendi için çok farklı çeşitleri vardır. Buna karşın söz konusu bileşenlerin biyokimyasal yapısının aynı ya da oldukça benzer olduğu bilinir. Bakteri dengesini korumak gibi önemli bir görevi vardır. Bağırsaklardaki kötü bakterilerin sayısını azaltarak, iyi bakteri sayısını arttırır. Böylece bakteri dengesinin iyi bakteriler lehine dönmesini sağlar. Eğer bu denge tam olarak sağlanamazsa sindirim ve bağışıklık sisteminde ciddi sorunlar yaşanır ve bunun sonucunda kişi, hastalanır.

Probiyotiklerin bağırsaklardaki tek görevinin bakteri dengesinin sağlanması olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Bu bileşenler, bağırsaktaki emilim seviyesini düzenlemekte olup, vitamin ve minerallerin bağırsaklarda doğru oranlarda emilmesini sağlamaktadır. Alınan gıdalarda yer alan vitamin ve mineraller tam olarak emilmediği zaman, farklı sağlık sorunlarının yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Bundan dolayı probiyotik içeren yoğurt gibi doğal besinlerin sıklıkla tüketilmesi gerekir. Ancak doğal gıdalar ile alınan probiyotikler her zaman yeterli olmayabilir. Bu tür durumlarda ise gıda takviye ürünleri ile bu eksikliğin giderilmesi çok önemlidir.

Probiyotik Çeşitleri

Probiyotikler bir bakteri türüdür ve canlı mikroorganizma şeklindedir. Bu canlıların kendi için farklı türleri vardır, genel olarak yapıları ve işlevleri aynı olsa dahi, bu farklılıkların bilinmesi önemlidir. Kişinin durumuna bağlı olarak ihtiyacı olan probiyotik, farklılık gösterecektir. Şimdi, probiyotik çeşitlerini birlikte inceleyelim.

· Bifidobacterium: Bazı süt ürünlerinde bulunan söz konusu mikroorganizma, irritabl bağırsak sendromu (IBS) başta olmak üzere, benzer rahatsızlıkların giderilmesinde etkilidir.

· Saccharomyces Boulardii: Probiyotik bir maya olarak ifade edilir. İshal ve diğer sindirim sorunlarının giderilmesinde etkilidir.

· Lactobacillus: En yaygın probiyotik türü olarak dikkat çeker. Başta yoğurt olmak üzere fermente gıdaların büyük bir bölümünde yer alır. İshal gibi sindirim sorunlarının giderilmesi ve sindirime yardımcı olmak gibi çok önemli fonksiyonları vardır.

Bunların haricinde de farklı probiyotik çeşitleri vardır. Bunların tamamı vücut için yararlı olup, bağışıklık ve sindirim sisteminde olumlu sonuçlar verir.

Probiyotik Takviyeleri ve Kullanımı

Probiyotiklerin vücut için çok önemli olması, bu mikroorganizmaların takviyelerinin geliştirilmesine neden olmuştur. Dışarıdan alınan gıdalar yetersiz kaldığında, bu takviyeler ile probiyotik eksikliği tamamlanmalıdır. Takviyeler incelendiğinde bunların kendi içinde farklı formlarda olduğu görülecektir. Toz, sıvı ve tablet formunda olan probiyotik takviyeleri vardır. Tablet formunda olan takviyeler su ile birlikte ya da çiğnenerek kullanılır. Çiğnenebilir olan takviyeler, suya ihtiyaç duyulmadan alınabilir. Diğerleri ise suya atılarak ya da su ile birlikte alınır. Bunların haricinde saşe olarak da bilinen toz şeklindeki takviyeler de vardır. Bunlardan bazılarının probiyotik mikroorganizmalar haricinde A, B1, B2, B6, C ve E gibi vitaminleri de içerdiği bilinir. Böylece vücut, farklı olarak da desteklenmiş olmaktadır.

Probiyotik takviyeleri, kesinlikle bir uzman kontrolünde kullanılmalıdır. Bu takviyelerin rasgele kullanılması, sağlık açısından farklı tehlikelerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Vücut için çok önemli görevleri olan söz konusu takviyeler sayesinde, vücut geliştirme ve fitness ile ilgilenenlerin istedikleri başarıya ulaşmaları daha kolay olacaktır.

Probiyotik Fiyatları

Probiyotik takviyeleri fiyatları hakkında net rakamlardan bahsedilmesi oldukça zordur. Bu takviyeleri üreten farklı firmalar ve bunlara ait markalar vardır. Bunun yanında ürün içeriği, vitamin ve mineral ile desteklenip desteklenmediği gibi hususlar da rakamları etkilemektedir. Bu ürünlerin kaliteli ve bilinenleri tercih edilmesi gerektiği asla unutulmamalıdır.

Kampanyalardan anında haberdar olun!