MARKALAR
Fiyat

Ezmeler

Fıstık ezmesi seçenekleri, tadına göre de kategorize edilebilir. Ancak genel olarak kullanılan fıstık türü ve içerisine eklenen diğer besin maddelerine göre sınıflandırıldıklarını söylemek yanlış olmaz. Fıstık ezmesi denildiğinde ilk akla gelen seçenek yer fıstığından yapılan ezme iken, bunun haricinde Antep fıstığından yapılan ezme de vardır. Bunlar arasından kendi damak tadınıza uygun olanları tercih edebilirsiniz.
Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 22 arası, toplam: 22 (1 Sayfa)

Fıstık Ezmesi Nedir, Ne İşe Yarar ?

Ham maddesi fıstık olan ve yüksek protein içeriği ile dikkat çeken fıstık ezmesi, genellikle kahvaltılarda tüketilen bir üründür. Besin değerinin yüksek olması, gün içindeki enerji ihtiyacını etkili bir şekilde karşılaması anlamına gelir. Fıstıkların yüksek hızda çalışan makinelerde ezilmesi ile elde edilir.
Fıstık ezmesi, diğer atıştırmalıklarla kıyaslandığında daha yüksek kalori içerir. Buna karşın içeriği sağlıklı yağlar ve proteinden oluşur. Karbonhidrat miktarı düşük, lif içeriği ise yüksek olan söz konusu atıştırmalık, düzenli spor yapanların en önemli seçeneklerinden birisidir. Şekersiz ve glütensiz seçeneklerinin de olması, diyetinizin bozulmasını engelleyecek ve yaptığınızı egzersizleri destekleyecektir.

Fıstık Ezmesi Çeşitleri Nelerdir ?

Yer fıstığı ezmesi, günümüzde en yaygın olan seçeneklerden biridir. Bunlar lif açısından zengin, protein bakımından ise beklentileri karşılayan ürünlerdir. Kendi içinde akışkan, krema formunda ve katı olan seçenekleri vardır. Ayrıca parçalı fıstık ezmesinin de son dönemde popüler olmaya başladığı ifade edilebilir.
Sabah kahvaltısında veya ara öğünlerde tüketilen bu ürün, hem protein ihtiyacının karşılanmasını destekler, hem de gerekli olan enerjiyi verir. Bu bakımdan sporcuların yoğun olarak tercih ettiği besinlerden olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yer fıstığının ezme haline getirilme sürecinde farklı aromalarla tatlandırılması söz konusudur. Dolayısıyla da tat çeşitliliğinin de olduğu bir üründür.
Fıstık ezmesinin tadını değiştirmek için tahin ve bal gibi farklı türden besinler kullanılmaktadır. Bunlar da son derece sağlıklı ve düzenli olarak tüketilmesi gereken besinlerdir. İlgili katkılar sayesinde protein ve lif oranında belirgin bir artış meydana gelmektedir. Vücudunuzun ihtiyacı, diyetiniz ve egzersiz planınıza göre bunlardan uygun olanı rahatlıkla tercih edebilirsiniz.
Fıstık ezmesi denildiğinde genellikle tatlı, yani şekerli bir ürün akla gelir. Ancak şekersiz seçenekler de vardır. Şeker tüketmek istemeyenler için üretilmiştir.

Fıstık Ezmesinin Faydaları Nelerdir ?

Fıstık ezmesi, sadece lezzeti ile öne çıkan bir ürün değil. Bunun yanında insan vücuduna sağladığı birçok yarar vardır. Bilhassa düzenli spor yapanlar açısından kritik öneme sahip faydaları bulunur. Fıstık ezmesinin yararlarına değinmeden önce içeriğinde protein haricinde yağ olduğunu da hatırlatmakta fayda vardır. Daha fazla kalori içeren bu ürün, bahsedilen özelliklerden dolayı kontrollü olarak tüketilmelidir. Aşırı tüketimi kilo almanıza sebebiyet verebilir.
Fıstık ezmesinin birçok faydası vardır. Bunlardan öne çıkanlar genel olarak şöyle sıralanabilir:
* Tamamen doğal bir üründür. İçerisinde doğal olmayan katkı maddesi bulunmaz.
* Her ne kadar yüksek oranda yağ içerse de, bunlar yararlı yağlardır.
* Kararında tüketildiğinde bu yağlar, insan vücuduna önemli yararlar sağlar.
* Lif bakımından son derece zengindir. Bu özelliği sayesinde tok tutma etkisi yapar.
 * Mineral ve vitamin bakımından da oldukça zengindir.
* Yüksek oranda E vitamini içerir.
* Düzenli kullanıldığında diyeti ve antrenmanları belirgin şekilde destekler.
Fıstık ezmesi yararları genel olarak bu şekildedir. Ancak bu yararların sağlanması için kararında tüketilmesi gerektiği asla unutulmamalıdır. Bahse konu ürün, olması gerekenden daha fazla tüketildiğinde kilo yapıcı bir etki gösterecektir.

Fıstık Ezmesi Ne Zaman Tüketilmelidir ?

Fıstık ezmesi, kalori, protein ve yağ bakımından zengin içeriğe sahiptir. Dolayısıyla da kararında tüketilmesi, çok önemlidir. Ortalama olarak bir yemek kaşığı fıstık ezmesinde 100 kalori, 5 gr protein, 9 gr yağ ve 4 gr karbonhidrat vardır.
İçeriği bu şekilde olan bir besin, özellikle hacimlenme döneminde olumlu etki yapar. Sağladığı kalori ile egzersiz için güç sağlarken, içeriğinde protein ile de kas yapısını korur ve gelişimini destekler. Ayrıca içerisindeki yağlar sindirimi yavaşlatır ve bu da kaslar üzerine
olumlu etki yapar.
İçeriği ve etkisi dikkate alındığında bu ürün, sabah ve akşamları bir tatlı kaşığı olacak kadar tüketilebilir. Süt gibi farklı protein kaynakları ile tüketildiğinde daha etkin olacaktır. Ancak ne kadar ve nasıl tüketileceğine dair kararı verirken, mevcut durumunuzu ve diyetinizi
dikkate almayı unutmayın. Aloprotein.com web sitemizde yer alan farklı türdeki fıstık ezmelerini inceleyebilir ve bunlar arasından kendiniz için uygun olanları hemen sipariş edebilirsiniz.
Kampanyalardan anında haberdar olun!