MARKALAR
Aroma
Etken Maddeler
Fiyat
Hedef
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

Vitaminler

Sporcuların hedeflerine ulaşma yolunda, yapılan antrenmanlar kadar salgılanan hormon düzenininde önemi büyüktür. Antrenman programı ve beslenme yöntemleri kusursuz olsa da bazı durumlarda yeterli hormon salınımı olmayabilir. Hormonların yeterli ve düzenli çalışabilmesi için vitamin supplementlerinin sağladığı yarar belirgin nitelikte olabilmektedir.Devamını Oku..Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 128 (6 Sayfa)

Vitamin Nedir?

Telafuzu ilk defa Polonyalı kimyacı olan Casimir Funk tarafından 1912' de kullanılan vitamin, vücut tarafından üretilememektedir. Besinlerden az miktarda elde edilen ve yokluğunda çeşitli hastalıklara meydan veren vitaminler supplement dünyasında da müthiş bir tamamlayıcıdır.

Çağımızda insanlar belirli zaman aralıklarında ya da düzenli bir şekilde her gün vitamin, balık yağları, mineral, probiyotik ve doğal bitkisel besin takviyeleri kullanımını uygun görmektedir. Bu kullanım sayesinde insan bedeni zinde kalır ve vücudun direnci arttırılmış olur.

İnsan bedeninin sindirim fonksiyonları, enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazanımı ve sağlıklı gelişimi açısından vitaminler oldukça önemlidir. Vitaminler; karbonhidrat, yağ ve proteinin vücut tarafından kullanılabilmesi açısından önem arz etmektedir. Vitaminler vücutta yakılamadığı için onlardan kalori elde etmek de mümkün değildir. Vücut her vitaminden gerekli miktarı kan dolaşımında bulundurmak ister.  Ayrıca bu dolaşımın sürekli olması hayati önem sağlar.

Vitaminler çözünme faktörlerine göre çeşitlendirilebilir. Ayrıca bu faktörler yarar skalasını da oluşturmaktadır. Suda çözünen vitaminlerin fazlası terleme ya da idrar yolu ile atılırken, yağda çözünen vitaminlerin ihtiyaç fazlası ise yağ olarak depolanır. Yağda depolanan bu vitaminlerin çözünmesi yağda gerçekleştiği için bunların aşırı dozu insan bedenine zararlı olabilir.

            Yağda Eriyen Vitaminler

                    A Vitamini

                    D Vitamini

                    E Vitamini

                    K Vitamini

            Suda Eriyen Vitaminler

                    B Grubu Vitaminler

                    C Vitamini

Vitamini Kimler Kullanır?

Vitaminin çeşitli değerleri göz önüne alındığı zaman kullanıcı portföyünün de oldukça geniş olduğu görülebilir. Bu portföy şu şekildedir;

                    Üst düzey sporcular

                    İleri seviye ağırlık antrenmanı yapan sporcular

                    Gelişiminde besin eksikliği yaşayan çocuklar

                    Doktor tavsiyesi doğrultusunda hamile kadınlar

                    Hastalık ya da vb nedenlerle vitamin eksikliği yaşayan bireyler

                    Uzman tavsiyesi dahilinde ağırlık sporu ile hacim kazanmayı hedefleyen sporcular

 

Vitamin Ürünleri Nedir?

Kilo ve hacim kazanmak isteyen sporcuların daha çok tercih ettiği vitamin supplementleri sayesinde besin eksiği giderilir. Besinlerden yeterli seviyede elde edilemeyen vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanması için üretilen sporcu takviyeleridir.

Yoğun antrenman uygulayan sporcu bedeni mümkün olduğunca besin ve besin değerlerine ihtiyaç duyacaktır. Çünkü kas gelişimi için definasyon döneminin bir an önce atlatılması ve onarım için gerekli olan tüm faktörlerin kullanılması gerekmektedir. Bu aşamada vitamin supplementlerinin sağladığı yarar sporcunun gelişimine olumlu yönde etki edebilmektedir.

Vitamin Ürünlerinde Kullanılan Bazı Maddeler

                    Ornitin

                    Arjinin

                    Lisin

                    Çinko

                    Ekstratlar

                    Karbonhidrat

                    Protein

                    Magnezyum

                    Folik asit

                    Sodyum

                    Demir

                    Kalsiyum

                    Manganez

                    İyot

                    Selenyum

                    Krom

                    Biotin

                    Fosfor

                    Bor

                    Vanadyum

                    Astaksantin

                    Omega 3

                    Tirozin

                    Niyasin

                    B grubu vitaminleri ağırlıklı olmak üzere çeşitli vitaminler

Vitamin Ürünleri Ne İşe Yarar?

Vitamin, genel sağlığın korunması için sağlık uzmanları tarafından tavsiye edilen bir takviyedir. Vitaminin supplement haline verilen isim olan multivitamin ise pek çok farklı vitamin ve mineralin önerilen günlük tüketim miktarlarını içerisinde barındırabilmektedir. Farklı vitamin ürünleri kullanarak takviye sağlamak yerine ihtiyaçların karşılanabilmesi için tek bir multivitamin supplementi kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Vitamin ürünleri sayesinde sporcunun kas ve vücut gelişimi için gerekli olan vitamin ve mineraller edinilebilir. Spor yapan insanların beslenme düzeni ve kullandığı diğer supplementler bazen yeterli olmayabilir. Bu durumda vücudun daha düzgün ve istenilen düzeylerde gelişimine destek olmak mümkündür.

Vitamin ürünleri genellikle tablet olmak üzere kapsül ya da toz biçiminde de bulunabilmektedir. Erkeklere özel üretilen vitamin supplementleri prostat rahatsızlığını engelleyici özelliklere sahip olup testosteron seviyelerinin düzenlenmesine katkıda bulunurken, kadınlara yönelik vitamin supplementleri ise üreme sistemi üzerinde olumlu etkide bulunur.

Vitaminin Faydaları

                    Protein ve karbonhidratın enerjiye dönüşmesinde rol alabilir.

                    Kas ve kemik sağlığına katkıda bulunabilirler.

                    Enfeksiyonlara karşı bedeni güçlü kılarak antrenman programının aksamasını engelleyebilir.

                    Kırmızı kan hücresi için gerekli olan faktörleri bulundurabilir.

                    Kas gelişimi için gerekli olan kaslara oksijen taşınmasını kolaylaştırıcı etki yaratabilir.

                    Stresi azaltarak uyku kalitesini arttıcı etkiye sahip olabilir.

                    Kasların yenilenme süresini kısaltma hususunda destekleyici olabilir.

Vitaminin Kullanımı

Vitamin kullanımı gün içerisinde genellikle 2 ya da 3 hap şeklinde olmakla birlikte, en doğru kullanım ürünün ambalajında bulunmaktadır. Seçilecek olan vitamin supplementinin ambalajında yer alan kullanım talimatı sporcunun takviye faydasını üst seviyelere taşıyabilir.

Vitamin ürünlerinin kullanım zamanı olarak en doğru şekil sabah ya da antrenmandan ortalama 1 saat öncedir. Böylece bu ürünlerin sağladığı enerji ve yararlı faktörlerin daha iyi kullanımı sağlanabilir.

Vitamin Ürünleri ile Olası Yan Etkileri

                    Vitamin ürünlerinin genel olarak bir yan etkisi bulunmamaktadır. Yan etkisi yalnızca aşırı kullanımlarda ortaya çıkabilmektedir.

Kampanyalardan anında haberdar olun!