MARKALAR
Aroma
Etken Maddeler
Fiyat
Hedef
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

Performans ve Güç

Sporcuların amaçladıkları vücuda daha çabuk ve güçlü bir şekilde ulaşmasını sağlayan ürünlerdir. Güç ve performans ürünlerinin içeriğindeki maddeler, daha fazla ağırlık ve düzgün bir antrenman içeren programları imkansız olmaktan çıkarabilme kapasitesine sahiptir.Devamını Oku..Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 97 (5 Sayfa)

Güç ve Performans Nedir?

Güç ve performans ikilisi sıradan bir şekilde değerlendirilecek olursa, herhangi zor bir işin yapılması esnasındaki verimliliğin düşmeden devam ettirebilmesi şeklinde tanımlanabilir. Bu tanım kişilere indrgenecek olursa, gerek görünümde gerekse de gerçekte sürekli bir kuvvet anlamındadır.Güç gerçek anlamda bazı şeylerin yapılabilir olmasını belirleyen en önemli etkenlerdendir. Performans ise yapılabilir olan şeyin süresini belirleyen faktördür.  Güç, insanlığın eski çağlardan beri önem verdiği unsurdur. İnsanoğlunun avlanma ihtiyacı duyduğu zamanlarda güç ile doğru orantılı olan avın büyüklüğü ve başarma oranı, bugün karşımıza genel bir özgüven olarak çıkmaktadır.

Yalnızca özgüven göstergesi olmakla kalmayan güç, günümüzde birçok spor dalında işlevsel haldedir. Özellikle vücut geliştirme sporunda ayrı yeri bulunan güç öğesinin belirleyici faktör olduğu bazı spor dalları şöyledir;

                    Futbol

                    Hokey

                    Basketbol

                    Amerikan futbolu

                    Güreş

Güç öğesinin süresi ise performans olarak nitelendirilebilir. Gücün kondisyonel olarak daha uzun sürelere yayılabilmesi performansın arttırılmasına bağlıdır. Bu unsur yukarıda sayılan ve daha birçok spor dalı için oldukça etkileyici bir faktör olabilmektedir.

Güç ve performans ikilisi yalnızca görünümü değil işlevselliği de temsil etmektedir. Bu ikilinin sağlanabilmesi akabinde uğraşılan spor dalında da başarının artacağı birçok araştırma neticesinde tespit edilmiştir.

Güç ve Performans Ürünleri Nedir?

Her sporcunun bir hedefi bulunur ve bu hedefler doğrultusunda yapılan antrenmanlar da sürekli zorlaşan yapıya sahip olur. Zorlaşan etapların fiziksel gelişime olan katkısı uzun ya da kısa vade farketmeksizin yararı oldukça büyüktür. Fakat hedeflerin daha çabuk gerçekleştirilmesi için zorlaşan etapların sırasının da daha çabuk gelmesi gerekmektedir.

Ağırlık antrenmanı yapan bir sporcunun yapması gereken, sürekli artan ağırlıklarla çalışmaktır. Bunu yaparken de olması gereken süre içinde performansını koruyabilmelidir. İçeriğinde nitrik oksit(NOX) ya da kreatin bulunan bu ürünler, sporcunun daha fazla ağırlık kaldırabilmesine ve daha uzun süren antrenman yapabilmesinde etkili olur. Güç ve performans ürünleri sayesinde, sporcular kaldırabileceği ağırlığın arttırılması işlemini daha kısa sürelerde gerçekleştirebilir. Ayrıca bu sırada çabuk yorularak, antrenmanı yarım bırakma gibi bir durumdan da kurtulmuş olacaktır.

Güç ve Performans Supplementlerinde Kullanılan Bazı Maddeler

 

                    Karnitin

                    Arjinin

                    Glutamin

                    Nitrik oksit

                    Enerji

                    Karbonhidrat

                    Ornitin

                    Lösin

                    İzolösin

                    Valin

                    BCAA

                    Alanin

                    Kalsiyum

                    Kafein

                    Potasyum

                    Bazı vitaminler

Güç ve Performans Ürünleri Ne İşe Yarar?

Güç ve performans sporcu gıdalarının, performans arttırıcı özelliğinin yanı sıra yağ yakıcı özelliğide bulunmaktadır. Erkek ya da kadın ayrımı olmadan herkes, bu besin takviyelerini kullanabilir. Kas gelişimi için gerekli olan uzun süreli antrenmanlar yerine, bu takviyeler sayesinde daha kısa sürede gerçekleştirmek mümkündür.

Güç ve performans ürünlerinin içeriği, multivitamin desteklerinden çeşitli amino asitlere ve kalsiyuma kadar zenginlik göstermektedir. Bu ürünlerin içeriği farklılıklar göstermekte olup, sporcuların hedefleri doğrultusunda belirlenen ihtiyaçlara göre hangi supplementi kullanmaları gerektiğine karar verilmelidir. Amaca uygun olarak tercih edilecek bu takviyeler sayesinde hedefe daha kısa sürede ulaşmak mümkün hale gelir.Vücudun beslenme yoluyla edinebileceği enerji kısıtlıdır. Fakat bu ürünler ile tüketilebilecek miktarların fazlasını bile edinmek söz konusudur. Bu durum, özellikle ağır antrenmanlar için veya uzun soluklu sporlar için oldukça yararlı olmaktadır. Antrenman ve spor esnasında performansı arttırmaya yardımcı olan bu ürünler sayesinde, bir sonraki antrenmana kadar kaslar hazır vaziyete gelmiş olur.

Güç ve Performans Ürünlerinin Faydaları

                    Daha fazla ağırlıklarla çalışmayı mümkün kılabilir.

                    Uzun süreli antrenmanlara imkan tanıyabilir.

                    Damar açıcı özelliği sayesinde, kalp ve damar hastalıklarını engellemede faydalı olabilir.

                    Kısa süreli şok antrenmalarda fark yaratabilir.

                    Yağlanma sorununun çözümüne destek olabilir.

                    Enerji sağlayıcı özelliği olduğu biliniyor.

Güç ve Performans Ürünlerinin Kullanımı

Güç ve performans ürünleri, spor esnasındaki faaliyetlere yönelik olduğu için genellikle antrenmandan ortalama 20 ya da 30 dk önce kullanılır.

Toz ve sıvı formlarda satışa sunulan bu ürünlerin kullanımı için ambalaj üzeri talimatları okumakta fayda bulunur. Toz ürünler genellikle 300 ml su ile karıştırılarak tüketilmektedir. Likit formda bulunan supplementler içinse önceden belirlenmiş olan 1 ölçeğin tüketilmesi yeterlidir.

Güç ve Performans Ürünleri ile Olası Yan Etkileri

                    Vücutta yeterli dağılımın sağlanabilmesi ve uzun süren antrenmalarda negatif bir durum yaşanmaması adına, bol su tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

                    Hamile ve emzirme dönemindeki bayanların kullanımına dair herhangi bir talimat bulunmaması sebebiyle, kullanmaları önerilmemektedir.

                    Tansiyon rahatsızlığı bulunan sporcuların, bu tür ürünlerin kullanımı öncesinde doktora danışması gerekmektedir.