MARKALAR
Aroma
Etken Maddeler
Fiyat
Hedef
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

Hacim

Vücut geliştirme sporunun kaçınılmaz isteklerinden biri olan hacim kazanmanın artık daha kolay yolları mevcut. Vücutta gelişme ve büyümeyi sağlayan hormonları harekete geçirebilen sporcu gıdaları günümüzde daha güvenilir hale gelmiştir. Hacim kazandıran ürünlerin temel özelliği kalori ihtiyacının daha kolay elde edilebilir olmasıdır.Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 29 (2 Sayfa)


Hacim Nedir?

Hacim temel anlamda bir maddenin kapladığı alan anlamına gelir. Fakat bizi ilgilendiren anlamı ise vücudun havada kapladığı alandır. Kısacası bedenimizin heybetli görünümüdür. Vücudun hacimli görünmesi için 2 yol etkili olabilir. Bu yollardan biri insanlar tarafından tercih edilirken diğer yol insanların korkulu rüyası olmaktadır. Kötü tercih diye tabir edebileceğimiz  2. yol kilolu insanların vücut hacmindeki genişliktir. Bu, sağlıksız bir yol olmakla birlikte birçok insan kilolarından kurtulmak için çeşitli yollara başvurabilmektedir. 1. yol ise daha çekici ve uzun soluklu bir serüvendir. Kasların vücutta geçerlilik kazanması ile meydana gelen hacim, insanların gözünde mutluluk ve özgüven timsalidir.

Hacim Kazandıran Ürün Ne Demek?

Ağırlık sporu ile ilgilenen ve bu yolda vücudunu geliştirmek isteyen sporcuların ilk hedefi kas kütlesini ortaya çıkarmaktır. Bu işlem sıkı bir çalışma ile ortalama sürelerde elde edilebilir. Ancak kas kütlesine eklemeler yaparak fizikte genişlemelere yol açmak biraz daha zor olmaktadır. Bu zorluk insandan insana değişmekle birlikte, bu aşamada bir uzmandan destek alınması kaçınılmaz olabilir. Çünkü kilolu oldukça ve bununla beraber ağırlık çalıştıkça, yağların kasa döneceğini zanneden insanlar epeyce fazladır. Yapılan bu yanlışın kalıcı sonuçları olabilir.

Hacim kazanmak için kilo kazanımının şart olduğu doğrudur. Ancak bu kilonun yağ olmaması gerekmektedir. Çünkü yağ ile birlikte kurulacak bir kas yapısı, geçici bir hacim verir. Yağ oranının artıp azalması ile hacimde de sağlıksız görüntüler olacaktır. Bu yüzden protein ve amino asitlerin çoğunlukta olduğu, yağlanmaya sebep olacak maddelerin az ya da hiç olmadığı beslenme en doğru seçimdir.

Hacim kazanma dönemi spor camiasında bulk dönemi olarak da bilinir. Ağırlık sporcuları için en uygun bulk dönemi kış ayları olarak bilinir. Daha çok besin tüketmek ve kilo alarak beraberinde spor yapmak vs... Ancak bu her zaman sağlıklı olmaz. Bu metot yerine, hacim kazandırıcı supplementlerin kullanımı ile daha kontrollü bir hacim kazanmak mümkündür. Çünkü bulk dönemi supplementleri ile birlikte, zararlı faktörlerden arındırılmış kilo almamız daha kolay hale gelir. Bulk dönemi supplementlerinin en özel noktası ise önce kilo alıp sonra onu kasa çevirmeye uğraştırmaz. Böylesine bir program sporcunun hedeflerini gerçekleştirmesi için daha uzun sürelerde çalışmaya zorlayabilir. Fakat bu ürünler ile birlikte spor yaparken, kas yapısına ekleme olur. Çünkü bu ürünler kalori ve protein bakımından zengindirler. Bu da kas yapılanması ve gelişimi için temel gereksinimdir. Hacim kazanmak isteyen bir sporcunun, alması gereken kalori miktarını hesaplayabilmesi gerekmektedir.

Kalori Hesabı

Kalori hesaplamak kilo alma ya da kilo verme dönemlerinde, sporcunun yapması gereken başlıca aktivitelerdendir. Bunun için çeşitli hesaplama yöntemleri olsa da, örnek olması açısından bir bireyin kalori cetvelini açıkladık.

    Örneğimize konu olan bireyin 25 yaşında, 1.80 cm boyunda ve 80 kg ağırlığında bir erkek olduğunu varsayalım.

    Kalori hesaplamalarını yapmadan önce bireyin haftalık fiziksel aktivitesini de ortalamaya vurmak çok önemlidir. Bu yüzden örnek bireyimizin, haftada 3-5 gün ortalama spor yaptığını ve bunun dışında da ortalama bir fiziksel aktiviteye sahip olduğunu varsayalım.

** Örnek bireyimizin kilosunu olduğu gibi koruyabilmesi için, günlük ortalama 2.900 – 3.000 kalori alması gerekmektedir.

** Örneğimize konu olan bireyin haftada 1 kilo alabilmesi için, günlük alması gereken ortalama kalori miktarı ise 4.000 – 4.100 kaloridir.

Not: Bilinmelidir ki herşeyin fazlası zararlıdır. Bu örneğimizdeki ortalamaların dışına çıkarak, daha fazla kalori alıp daha çabuk kilo almaya uğraşmak sağlık açısından doğru olmayabilir. Bu sebeple bilinen doğruların sınırlarında ve uzman görüşlerinin ışığında bir program yapmak en sağlıklı yoldur.

Hacim Kazandıran Ürünlerin(Supplement) Faydaları

                    Sporcunun ihtiyacı olan yüksek kalori miktarlarını karşılayabilir.

                    Kas gelişiminde önemli bir yere sahip olan kreatin ihtiyacını karşılayabilir.

                    Sporcunun hacim kazanma oranına göre seçebileceği, farklı kalori oranlarına sahip ürünleri bulmak mümkündür.

                    Spor antrenmanları sonrası, toparlayıcı ve kas onarımı için vazgeçilmez nitelikte olan glutamin amino asitini içerirler.

                    Zayıf bir bedene sahip olan sporcular için kilo aldırıcı etkiye sahip olan supplementler de kullanım için uygundur.

Hacim Kazandırıcı Ürünlerin Kullanımı

Bulk döneminde kullanılan ürünler hedeflerin yüksek olması halinde amino asitler ile desteklenebilir. Hacim kazandırıcı ürünler genellikle, spor antrenamanı öncesinde ortalama 45 dk önce ve spor antrenamanı sonrasında kullanılmaktadır. Bu zamanlarda 1 ya da 2 ölçek kullanılabilmektedir. Fakat kesin kullanım miktarlarının belirlenebilmesi için kalori ihtiyacını da göz önünde bulundurmak şarttır. Bu sebeple kullanım miktarını bir uzman eşliğinde belirlemenizi öneririz. Hacim kazanmak için yapılan bu kullanımı daha avantajlı hale getirmek için karışımın süt ile kullanılması tavsiye edilir. Böylece fazladan kalori ve farklı besin değerlerini kazanmak mümkün olabilir.

Hacim Kazandıran Ürünler ve Olası Yan Etkileri

                    Kullanım miktarlarının düzenli ve uzmana danışılması akabinde yapılması önerilir.

                    Emzirme döneminde ve hamile olan bayanların kullanımı için doktor tavsiyesi alınması gerekmektedir.

                    Normal yaşam süren insanların, yaşam standartlarını yükseltmek amaçlı kullanımı tavsiye edilmez. Bu ürünler sporla birlikte kullanıldığı zaman, en iyi sonucu verebilecek özelliklere sahiptir.

Kampanyalardan anında haberdar olun!