MARKALAR
Aroma
Cinsiyet
Etken Maddeler
Fiyat
Hedef
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

Whey Protein

Ağırlık antremanı sonrasında sıkı bir görünüme kavuşan kasların hızlıca beslenmesi amacıyla tercih edilen bu protein tozu, geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Sindiriminin ve kana karışmının hızlı olması  whey proteinin en büyük özelliğidir.Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 73 (4 Sayfa)

Süt içerisinde 2 tip protein mevcuttur. Bunlardan 1. si kazein 2. si ise whey proteindir. Sütün ortalama %80' i kazein iken %20' si kadarı da whey' dir. Whey protein tozu peynirin üretim aşamasında elde edilen bir besin kaynağıdır. Sütten peynirin üretilmesi esnasında kazein daha çok peynirde whey ise daha çok peynir suyunda kalır. Peynir kutusunu açtığımızda görülen suya whey proteinin ana maddesi diyebiliriz. Tabiki sporcuların kullanımına sunulan bu ürünler çeşitli aşamalardan da geçmektedir. Böylece içeriğindeki zararlı olabilecek maddeler arındırılırken, yararlı olan maddeler de enjekte edilmektedir. Antrenman sonrası denildiği zaman akla ilk gelen protein tozu çeşitlerinden olan whey protein tozu, hacim kazanmak isteyen sporcularca daha çok tercih edilebilir. Genellikle spordan yarım saat sonra kullanılan bu protein tozu, ağır antrenman sonrası yıkıma geçen kas yapısının onarımına hemen başlayabilir.

Peynir altı suyu işlenmesi öncesinde kurutulur. Elde edilen bu ürün içerisinde protein ve laktoz zenginliği vardır. Whey proteinin içerisinde bulunduğu bilinen yararlı kaynaklar şu şekildedir;

                    İmmünoglobülinler

                    Glikomakropeptit

                    Beta laktoglobülin

                    Alfa laktoalbümin

                    Bovin

                    Laktoferrin

                    Serum albümin

                    Lizozim

                    Laktoperoksidaz

Whey protein tozlarının kasları geliştirmeye katkıda bulunmasının yanında kilo kontrolü konusunda da başarılı olduğu düşünülmektedir. İçeriğindeki zengin protein sayesinde tokluk hissi verdiği tespit edilmiştir.

Whey Protein Çeşitleri

 Whey protein tozunun 3 farklı çeşidi üretilmektedir. Ürünlerin çeşitlendirilmesindeki amaç sporcuların istek ve ihtiyaçlarına hitabetmektir. İçerisinde bulunan protein ve aminoasit değerleri ile kullanım sonrası emilim hızları açısından whey protein tozları 3'e ayrılır.

1- İzole Whey ProteinWhey protein tozu türleri içerisinde kana karışımı hızlı olanlardandır. Bu yüzden izole whey proteini ağrlık antremanı esnasında ya da sonrasında kullanım için tavsiye edilmektedir.

Kas konusunda hacim kazanma ya da diyet ile birlikte spor için oldukça uygun bir seçenek olabilir. İzole whey proteindeki yağ ve karbonhidrat değerleri 0' a yakındır. Aşağıdaki maddede araştırmaya konu olan konstanstre whey' e göre daha çok filtrasyon işleminden geçirilir. Bu yüzden daha pahalı ve daha yüksek değerlere sahiptir. Bu protein tozu çeşidindeki protein oranları ortalama olarak %90' larda seyretmektedir.

2- Konsanstre Whey Protein2. sınıf whey protein tozu olarak bilinen konsantre whey, türleri içerisinde kana karışımı en yavaş olanıdır. Bu yüzden konsanstre whey proteini daha çok ağrlık antremanı öncesinde kullanım için tavsiye edilmektedir. Yağ ve laktoz oranı hususunda çok düşük olduğu söylenemez. Bu sebeple kullanım öncesinde uzman tavsiyesi alınmalıdır.

Diğer türlerine nazaran daha az filtrasyon işleminden geçirilir. Konsanstre whey proteininde bulunan protein oranları kullanım alanına göre %30-%70 arasında değişmektedir. Değerlerinin diğer türlerine göre düşük olmasına rağmen daha az işlemden geçiyor olması, tercih grubunun daralmasını engellemektedir.

3- Hidrolize Whey ProteinHidrolizasyon işleminden geçirilen whey ürünü içerisindeki proteinler daha küçük parçalara ayrılarak emilimin hızlanmasını sağlar. Whey protein tozu türleri içerisinde kana karışımı en hızlı olanıdır. Bu yüzden hidrolize whey proteini ağrlık antremanı sonrasında kullanım için tavsiye edilmektedir. Hacim kazanma sporu için oldukça uygun bir seçenek olan hidrolize whey proteindeki yağ ve karbonhidrat değerleri oldukça düşüktür. Hidrolize whey diğer türlere göre daha çok filtrasyon işleminden geçirilir. Bu yüzden daha pahalı ve daha yüksek değerlere sahiptir.

Whey Protein Tozu Nasıl Üretilir ?

90' lı yıllardan günümüze dek, incelemeye konu olan whey proteinin biyolojik değerleri yükselmiştir. Ayrıca tat konusunda da kendini geliştiren whey' in fiyatları eskisine göre daha ekonomik bir hal almıştır. Whey proteinde meydana gelen bu gelişimler tabiki de teknolojinin kullanılabilmesine bağlıdır.

Çok az miktarda yağ içermekle birlikte protein, çeşitli mineraller ve laktoz içeren whey protein tozunun üretim aşamaları şöyledir;

                    Yukarıda anlatılan 3 farklı türe göre farklılık gösteren filtreleme işlemleri gerçekleştirilir.

                    Filtrasyonu gerçekleştirilen proteinler spreyleme yöntemiyle kurutulur.

                    Kurutulan proteinler toz haline getirilir.

                    Son olarak tat ve gerekirse renk eklenir.

Whey Proteinin Faydaları

                    Amino asit türlerinin neredeyse hepsini içermesi sayesinde kas gelişimini en üst seviyede gerçekleştirir.

                    Kana karışma hızı bakımından oldukça iyidir.

                    Yağ ve karbonhidrat oranları oldukça düşüktür.

                    Spor esnasında bile kasları hemen onarıma geçiren whey sayesinde daha hızlı ve gözle görünür bir gelişme sağlanabilir.

                    Yarattığı tokluk hissi kilo vermeye yardımcı olabilir.

Whey Protein Tozunun Kullanımı

Whey protein tozunun kullanım talimatı öncesinde, kimlerin kullanımına uygun olduğunu belirtmek gerekir.

                    Kas olarak hacim kazanmak isteyen sporcular

                    Profosyonel olma koşuluyla atlet ve yarışçılar

                    Hobi olarak spor yapanlar

                    Bedenini güçlendirmeyi amaçlayan sporcular

                    Vejeteryan olan sporcular

                    Fit olmayı amaçlayıp, diyet ile birlikte spor yapanlar

Başlangıç seviye sporcular için; antrenman bitimi 1 – 1,5 ölçek

Orta seviye sporcular için; antrenman öncesi 1 ölçek, antrenman sonrasında 1 – 1,5 ölçek

İleri seviye sporcular için: sabah uyanınca 1 ölçek, antrenmandan ortalama yarım saat önce 1 ölçek, antrenman bitimi 1 – 1,5 ölçek

Whey Protein Tozu ve Kazein Protein Tozunun Farkları

                    Whey proteinin içimi kazein proteine oranla daha kolaydır.

                    Whey protinin sindirimi kısa sürede gerçekleşirken, kazein proteinde sindirim daha yavaş olur. Buna dayanarak whey proteinin kana karışması da daha çabuk gerçekleşir.

                    Whey protein tozu kullanımı genellikle antrenman sonrası tavsiye edilir. Fakat kazein protein tozunun kullanımı için verilen tavsiyeler genellikle gece yatmadan önce olması gerektiği yönündedir.

                    Amino asit değerleri açısından değerlendirme yapılırsa, whey' in kazein' e göre daha üstün olduğu söylenilebilir.

Whey Proteini Tercih Sebepleri

                    Eşit derecede protein kazanımı bakımından diğer besinlere göre daha ekonomik düzeyde olması sporcuları whey protein tozuna yöneltebilir.

                    Sıkı bir şekilde spor antrenmanı yapan sporcuların sürekli ve hızlı protein ihtiyacını karşılayabilir.

                    Proteinin fazla olmasına bağlı olarak sağladığı tokluk hissi sayesinde kilo kontrolü ve zayıflama diyeti yapan sporcularca tercih sebebi olabilir.

Whey Protein Tozu Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

                    Piyasada whey protein markasının çok bulunduğunun altını çizerek, satınalma esnasında tanıdık markaların tercih edilmesini tavsiye ediyoruz.

                    Spor antrenmanına uygun olacak şekilde whey protein tozu türü satınalınmalıdır.

Whey Protein ve Olası Yan Etkileri

                    Böbrek ve şeker rahatsızlığı olan sporcuların doktor ve uzman kontrolünde kullanmasını tavsiye ediyoruz.

                    Laktoz hassasiyeti olan sporcularda sindirim rahatsızlıkları yaratmaması adına, whey protein tozunun kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

Kampanyalardan anında haberdar olun!