MARKALAR
Aroma
Etken Maddeler
Fiyat
Hedef
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

Protein Bar

Protein tozlarına alternatif nitelikte olan protein bar, vücut geliştirme sporlarıyla ya da diğer spor alanlarıyla ilgilenen insanların sıkça tercih ettiği ürünler arasındadır. Hazırlanma aşaması olmadığı için sporculara büyük kolaylık sağlayan protein barlar yüksek oranda protein içerir. Protein ile beraber karbonhidrat yağ ve şeker içeren protein barlar, ambalajlı bir şekilde tüketicinin kullanımına sunulduğu için direkt olarak tüketilmeye hazırdır.Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 40 (2 Sayfa)

Protein Bar Nedir ?

Protein bar genellikle atıştırmalık olarak bilinir. Spor yapanların çoğu zaman protein tozu hazırlamaya zamanı olmaz. İşte bu zamanlarda proteinsiz kalmak istemeyen sporcular protein barlar ile birlikte bu dertten kurtulurlar.

Protein barlar genellikle gofretli çikolata ebatlarında ve ambalajlarında bulunur. Bu şekliyle hem taşıması hem de tüketmesi oldukça kolaydır. Özellikle sporcular açısından düşünüldüğünde, piyasada bulunan normal çikolatalar yerine protein barların kullanılması daha yararlı olacaktır. Piyasada bulunan iyi bir çikolatanın ortalama fiyatları düşünüldüğünde, protein barlara vereceğimiz para çok aşırı gelmez. Ayrıca protein barlarının tat ve görünümü sayesinde çikolata açlığının da önüne geçilebilir.

Protein tozlarından, özellikle de whey protein tozlarından daha az protein içerdiği kesindir. Fakat sporcunun yeterli proteini alamadığı zamanlarda protein ihtiyacını azaltmaya yönelik kullanılabilir. Buradaki ince nokta ise normal zamanlarda da whey ya da diğer protein tozlarının yerine protein barlarının kullanabilirim mantığıdır. Çünkü protein barlar, protein tozlarının muadili değildir ve onların yerine kullanılmamalıdır. Sadece onların yokluğunu kısa süreliğine bastırmak için ya da daha hafif sporlarla uğraşan insanlarca tüketilebilecek türden bir üründür.

Normal yaşam süren insanlarca da kullanılabilen bu ürünlerin zararı dokunmayacağını araştırmalardan tespit ettik. Fakat yine de sporla kullanımın daha sağlıklı olabileceğini önermekteyiz. Uzun ya da düzenli kullanımlar uzman görüşüne dayandırılmalıdır.

Protein Bar Çeşitleri

Aperatif kullanım ve ani ihtiyaçlara çözüm olsa da, üreticiler tat konusunda kullanıcılarını sevindirecek üretimler gerçekleştirmektedir. Tat bakımından birçok farklı türü olmakla birlikte, ambalajında bulunan değerleri inceleyerek satınalmakta fayda var. Bazı tat çeşitleri şöyledir;

                    Vanilyalı

                    Hindistan cevizli

                    Limonlu

                    Çikolatalı

                    Tiramisulu

                    Portakallı

                    Bisküvili

                    Ahududulu

                    Yer fıstıklı

                    Kurabiyeli

Protein Bar Nasıl Üretilir

Anlık ihtiyaca yönelik olması sebebiyle, protein barlarının içeriğindeki proteinler genellikle whey proteinlerden sağlanır. Sindirimi hızlı olan whey proteini sayesinde protein emiliminin de çabuk gerçekleşmesi sağlanır.

Temel madde olan proteinin eklenmesinin yanında belirli oranlarda kalori, karbonhidrat, yağ, lif ve sodyum maddeleri de eklenir. Protein bar katılaştırılarak şekil verilen bir karışımdır. Bu karışımdaki oranlar, üretici firmaların vizyonuna göre değişiklik göstermektedir. Hazırlanan bu karışımlar paketlenerek kullanıcıların beğenisine sunulur.

Protein Barı Tercih Sebepleri

–                    Kolay elde edilebilir olması. Günümüzde internet ve sporcu malzemelerinin satıldığı her yerde bulunabilir durumdadır. Ayrıca son zamanlarda marketlerden hatta bazı mahalle marketlerinden bile temin edilebilir olmuştur.

–                    Kullanımının kolay ve taşımasının kolay olması tercih edilmesinde büyük bir etkendir.

–                    Kontrollü kilo almak ya da kilo vermek için kullanılabilir. İçerdiği yüksek protein değerleri sayesinde sınırlı kullanım ile birlikte vücudu besleyebilir. Fakat kullanım miktarını arttırarak yüksek oranlardaki kalori, yağ ve karbonhidrat sayesinde kilo alımı sağlanabilir.

Protein Barın Faydaları

                    Protein tozlarına nazaran daha az kimyasal işlem görmesi sebebiyle gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

                    Kilo kontrolü konusunda çift yönlü etki yaratabilir. Bu özelliği ile kilo alma-kilo verme isteklerine yanıt verebilir.

                    Kolay temin edilebilir ve tüketilebilir olması.

                    Protein ihtiyacı karşılanmasının yanında sporcunun enerjisinde artışa sebep olabilir.

                    Yüksek protein almak isteyen sporcuların gün içerisinde kullanabilecekleri farklı ve kolay bir alternatiftir.

                    Tat çeşidinin bol olması, sporcunun uzak durması gereken besinlerden uzak durmasında destek olabilir.


Protein Bar Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

–                    Protein barların ambalajında bulunan besin değerlerine göz atmak faydalı olacaktır. Trans yağ bulunmayan ve diğer değerleri yüksek olmayan ürünlerin tercihi doğru olur.

–                    Protein barları günlük yaşam atıştırmalığı olarak düşünmek yerine, ihtiyaç duyulan zamanlarda tüketilmesi gereken bir destek olarak düşünmeliyiz.

–                    Şekersiz veya doğal tatlandırıcılılarla üretim gerçekleştiren protein bar markalarını tercih edilmelidir.

–                    Bazı besin maddelerine karşı alerjisi bulunanlar, ürün içeriğini inceleyerek satın almalıdır.

–                    İçeriğindeki yüksek oranlı yağ, kalori ve karbonhidrat oranlarına dikkat edilmelidir. Aktif yaşam tarzına sahip olmayan insanlarca kullanımı, vücutta yağlanma yapabilir.

–                    Protein kazanmak için alınan barların kilo problemi yaratmaması için 100 – 200 kcal arasındaki ürünler tercih edilmeli.

Protein Bar ve Olası Yan Etkileri

–                    Ortalama olarak 200 kcal arasında değere sahip olan protein barların aşırı kullanımı fazla kilolara sebep olabilir.

–                    İçeriğindeki ek maddelerin alerjik durum oluşturmaması açısından incelenmesi gerekmektedir.

–                    Enerji seviyesinin yüksek olması nedeniyle şeker hassasiyeti bulunan insanların kullanımı hususunda doktora danışması tavsiye edilir.

–                    İhtiyaçtan fazla kullanımı diyare rahatsızlığı yapabilir.

Protein Bar ve Protein Tozlarının Farkları

                    Protein barın elde edilmesi ve taşınması daha kolayken, protein tozunun özellikle taşınması daha zahmetlidir.

                    Protein bar sadece ambalajı açılarak tüketilebilirken, protein tozunun tüketilmesi için karışım haline getirmemiz gerekmektedir.

                    Protein bar kullanımı için ek malzemeye ihtiyaç duyulmazken, protein tozu kullanımı için karışımın yapılacağı bir shaker ya da benzeri malzemeye ihtiyaç duyulur.

                    Ortalama 300 kcal'lik 1 paket protein barda 25 gram kadar protein alınabilecekken, bir ölçek protein tozundan ortalama 22 gram kadar protein alınabilir. Bu yönüyle protein bar daha avantajlıdır.

                    Protein miktarında olduğu gibi kalori, karbonhidrat ve yağ konusunda da protein bar daha yüksek değerlere sahiptir. Bu özelliği ile protein tozlarına nazaran kullanımının sınırlı olması faydalı olacaktır.


Kampanyalardan anında haberdar olun!