MARKALAR
Cinsiyet
Etken Maddeler
Hedef
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

Kolajen Ürünleri

Kolajen; hayvansal dokularda yer alan bir maddedir. Kaslarda oynadığı birçok rol vardır. Bundan dolayı sağlıklı bir insanın bu maddeyi dışarıdan alması gerekir. Kas ve kemik gelişimi başta olmak üzere, vücutta farklı alanlarda görevler yapar.Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 9 arası, toplam: 9 (1 Sayfa)

Kolajen Nedir?

Kolajen; insan vücudunda yer alan bir proteindir. En kısa tanımı bu şekilde olan kolajenin vücut içinde çok sayıda görevi vardır. Kaslar, deri, kemik, kıkırdak, saç, cilt ve bağırsak gibi vücudun neredeyse her bölümünde yer alır. Yer aldığı bölümlerde önemli görevleri üstlenir. Bundan dolayı vücuttaki kolajen eksikliği, ciddi sorunlara neden olabilir. Yeteri kadar kolajenin vücutta olmaması durumunda vücutta meydana gelen durumlardan bazıları şunlardır:

· Saçlarda cansızlık

· Kas ve eklemlerde zayıflama

· Kemik yapısında bozulmalar

· Ciltte yaşlanma belirtileri

· Esnekliğin azalması

Kolajen ile ilgili yapılan farklı tanımlamalar da vardır. Bunların belki de en ilgincinde kolajen vücudu bir arada tutan bir yapıştırıcı olduğu ifade edilir. Buradan da anlaşılacağı üzere kolajen, vücut için büyük bir öneme sahiptir.

Kolajenin Faydaları Nelerdir?

Kolajen ile ilgili genel bilgiler yukarıda yer almaktadır. Bu özel maddenin vücut için büyük bir öneme sahip olduğunu, yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir. Dolayısıyla da dışarıdan alınan kolajen ürünleri, vücut için oldukça faydalıdır. Söz konusu faydalardan öne çıkanlar aşağıda yer almaktadır.

· Eklemler

Kolajen, eklemlerin işlevini yerine getirmesinde önemli bir yardımcıdır. Eğer eklem bölgelerindeki kolajen seviyesinde belirgin bir azalma meydana gelirse tendonlar ve ligamentler sertleşerek şişecektir. Bir jelin yapısına sahip olan Kolajen, eklemlerin daha rahat hareket etmesini sağlar.

Eklemler ile Kolajen ürünleri arasındaki ilişkiye ilişkin araştırmalarda, bu ürünlerin eklem ağrıları ve bozukluklarını gidermede etkili oldukları sonucunu ortaya koymaktadır. Kısacası kolajen ürünleri ile daha sağlıklı eklemlere sahip olabilir ve eklem sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

· Kas Kütlesi ve Enerji

Kolajen ürünleri, yağsız kas kütlesinin artmasını sağlar. Metabolizma hızının yükselmesini sağlayan bu ürünler, kasların korunması ve kemik yapısının desteklenmesinde etkilidir. Söz konusu ürünlerin buradaki yararları sağlaması için C vitamini ile birlikte kullanmanız gerektiğini asla unutmayın.

Bu ürünlerin kaslara olan diğer etkilerinden bazıları ise şu şekilde sıralanabilir:

· Yaraları iyileştirme

· Kas dokusunu tamir etme

· Metabolizmayı hızlandırma

· Kasların gelişiminin hızlandırma ve destekleme

· Doku israfını azaltma

Bunların haricinde de kaslar için farklı yararları olduğu bilinmektedir.

· Sindirim

Sindirim, insan sağlığı için çok önemlidir. Bundan dolayı önemsiz bir işlem gibi görülmemesi gerekir. Kolajen ürünlerinin sindirim üzerinde de olumlu etkileri olduğu bilinir. Bu ürünler, proteinlerin parçalanmasına yardımcı olurken, bağırsak astarının ciddi şekilde rahatlamasını sağlar. Hücre duvarlarının iyileşmesine yardımcı olan bu ürünler, aynı zamanda iyileştirici aminoasitlerin infüze edilmesinde etkilidir. Kolajen ürünleri aracılığı ile alınan Kolajen miktarının artması, sindirim sisteminin daha sorunsuz bir hale gelmesini sağlar. Bu bağlamda sindirim sistemi daha sorunsuz olur ve vücudu birçok hastalığa karşı korur.

· Cilt ve Saç

Kolajen, vücutta üretilen bir maddedir. Fakat yaşlılığa bağlı olarak bu maddenin üretimi azalır. Farklı nedenlerden dolayı da yine söz konusu maddenin üretimi azalabilir. Bu tür durumlarda cilt esnekliğini kaybetmeye başlar. Esnekliğini kaybeden ciltte ise zaman içinde kırışıklıklar oluşacaktır. Kolajen ürünleri sayesinde cilde esnekliği yeniden kazandırılabilir. Ayrıca cilt hücrelerinin yenilenmesi de sağlanmış olur. Benzer etkiyi saçlar için de yaptığı bilinmektedir.

· Karaciğer

Karaciğer, vücut içinde çok önemli bir göreve sahiptir ve sağlıklı olması, bütün vücudun sağlığı için önemlidir. Söz konusu ürünler sayesinde zararlı maddelerin atılması, kan akışının düzenlenmesi ve kalbin rahatlatılması sağlanır. Bütün bunlar ise karaciğerin üzerindeki yükü azaltır ve karaciğerin sağlığının korunmasını sağlar.

Sporcular İçin Kolajen Ürünleri Gerekli Midir?

Kolajen, vücutta üretildiği için dışarıdan alınmasına gerek yoktur şeklinde bir düşünce vardır. Bu düşünce bazı kişiler için gerekli olsa dahi, aktif olarak spor yapan kişiler için geçerli değildir. Sporcuların dışarıdan kolajen alması, hem sağlıklarının korunması hem de hedeflerine ulaşabilmeleri açısından son derece önemlidir. Kolajen alımı sayesinde kasların, eklemlerin ve kemiklerin olumlu etkilendiği bilinir. Ayrıca sindirim sistemini de koruyan bir yapısı vardır. Bunlar dikkate alındığında düzenli olan bu ürünlerin kullanılması gerektiği söylenebilir.

Kampanyalardan anında haberdar olun!