MARKALAR
Fiyat
Hedef
Özellikler
Seviye
Yaş Aralığı

Tribulus

Bitkisel kaynaklı olan bu ürünler, kas gelişimi esnasında sporcuya ekstra yarar sağlayabilirler. Kompleks tribulus ürünlerine benzerlik gösteren bu ürünlerin temel özelliği, sporcuya güç desteği yardımı olabilir.Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)

Tribulus Nedir?

Tribulus aslında bitkisel kaynaklı bir maddedir. Tıp dünyasındaki adı tribulus terrestris olan bu bitki Hindistan, Çin ve Yunanistan tıp tarihinde önemli bir yere sahiptir. Genellikle kadınlarda doğurganlık, erkek ve kadınlarda da düşük libido için kullanılmış olduğu bilinmektedir. Ayrıca eski zamanlarda sık yaşanabilen, uzun hastalıklar sonrasındaki yenilenme sürecinin desteklenmesi için de kullanılmıştır.

Çoban çökerten yada demir dikeni olarak bilinen bu madde, tribulus terrestris adı verilen bitkiden elde edilmektedir. Tribulus vücut geliştirme sporcuları tarafından kas gelişimi sağlayabilir olmasından dolayı kullanılmaktadır. Erkeklik hormonunun salgılanma oranınına arttırıcı yönde destekte bulunabilir.

Tamamiyle doğal ve bitkisel yollardan elde edilen bu maddenin kanser tedavilerinde de kullanıldığı görülmektedir. Bu maddenin içinde bulunan saponine maddesi, kanser hücresiyle ilişkisi olduğu bilinen bcap-37’yi engelleyerek kanser hücrelerini yok edebilir.

Tribulus maddesinin içeriği, hipotalamusu etkileyerek kan dolaşımında bulunan LH seviyesinin artmasına destek olur. LH artışı ile birlikte vücutta bulunan erkeklik hormonu sentezinde de artış görülebilir. Bu bitkinin içeriğinde bulunan protodioscin(tribulus bitkisinin etkinliğini belirleyen madde) yoğunluğu yetiştiği bölgeye bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu yoğunluğun fazla olduğu bölgeler ise genellikle Türkiye, Bulgaristan ve Makedonya ’dır. Vietnam, Çin ve Hindistan bölgeleri ise bu bitki yoğunluğunun daha az olduğu yerlerdir. Bölgelere göre yoğunluk farklılığı görülmesinin yanında, bitkinin hangi bölümünün kullanıldığı da yoğunluk derecesini belirlemektedir.

Tribulus Ürünleri Nedir?

Spor yaparak vücut geliştirme yoluna kendini adayan insanların en büyük isteği tabiki yoğun kas kütlesidir. Fakat bunun gerçekleşebilmesi için antrenman esnasında güçlü olabilmenin etkisi büyüktür. Hafta içerisinde yoğun bir antrenman programı uygulanması demek, antrenman esnasında güç öğesinin azalması anlamına gelebilir. Bu durum sporcu için çok önemli bir kayıp haline gelebilir.

Tribulus ürünleri, antrenman esnasındaki limitlerin zorlanmasına destek olabilir. Bitkisel kaynaklı olan bu supplementler salgıladığı erkeklik hormonu tarzı maddelerin etkisiyle sporcuya destek olabilir. Antrenman sırasında oluşabilecek güç kesintisini engelleyebilir, antrenmanın devamını sağlayabilir.

Spor sırasında sporcunun en büyük beklentilerinden birisi de enerji seviyesinin antrenman süresince korunmasıdır. Tribulus içeriğinde bulunan maddelerin sağladığı yenileme, enerjinin de tazelenmesine olanak sağlayabilir.

Tribulus Ürünlerinde Kullanılan Bazı Maddeler

                    Arjinin

                    Taurin

                    BCAA

                    Çinko

                    Enerji

                    Saponin

                    Tribulus terrestris

                    Protein

                    Karbonhidrat

                    Lizin

                    Magnezyum

                    B6 Vitamini

Tribulus Ürünleri Ne İşe Yarar?

Tribulus ürünleri temelde erkeklik hormonu seviyelerinin artmasını sağlayabilir. Erkeklik hormonu seviyesinin düşmesi erkeklerde ereksiyon bozukluğuna yol açarken, genel olarak bakıldığında libido ve üretkenlik eksikliğine sebep olabilmektedir. Bunların yanısıra erkeklik hormonu  eksikliği kas ile kemik kütlesinde azalma, vücut yağ oranında artış ve yorgunluk gibi etkiler doğurabilmektedir. Erkeklik hormonu azalmasında etkili olan faktörler ise şöyledir;

                    Yaşlılık

                    Stres

                    Alkol tüketimi

                    Sigara tüketimi

                    Hareketsiz yaşam biçimi(Oturarak çalışma vb)

Tribulus içeriğinde bulunan erkeklik hormonu ve diğer maddeler, protein sentezinin artmasına yol açabilir. Protein sentezinde meydana gelen artış ise kas kütlesinde belirgin artışlara sebep olabilir. Protein sentezinin tetiklenmesi ve erkeklik hormonu seviyelerinin arttırılması sayesinde, güç ve dayanıklılıkta meydana gelen artışın yanı sıra antrenman performansı ve kasların iyileşme süreci de tatmin edici düzeyde olabilir. Doping ile uzaktan yakından bir ilişkisi olmayan bu supplementler, profesyonel sporcular tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Tribulusa yönelik olarak yapılan bir araştırmada, Litvanyalı bilim adamları atletleri denek olarak kullanmıştır. Bu araştırmaya konu olan atletlere günde 3 kez olmak üzere 20 gün boyunca %40 oranında saponin içeren 625 mg tribulus verildiğinde, erkeklik hormon oranlarının ilk 10 günde önemli derecede yükseldiği belirlenmiştir. Sonraki 10 günde ise erkeklik hormonu seviyelerinin kendini koruyarak sabit kaldığı gözlemlenmiştir.

Tribulus ürünlerinin kapsül formda kullanılması, vücuttaki yağ miktarının da azalmasına yol açmaktadır. 

Tribulus Ürünlerinin Faydaları

                    Vücuttaki hormon seviyelerinin düzenlenmesinde rol alabilir.

                    Kan dolaşımını arttırarak, kaslara giden besin ve oksijende artışa neden olabilir.

                    Erkeklik hormonu salgılanmasını tetikleyerek, erkeklik hormonu seviyelerinde ortamala %30' lu artışlar sağlayabilir.

                    Kanser tedavisinde de kullanılan bu bitki, kanserin oluşma riskini azaltabilir.

Tribulus Ürünlerinin Kullanımı

Tribulus takviyesinin kullanımı dozuna bağlıdır. Kullanımın az ve çok olması gereken aralıkları mevcuttur. Bu aralıkların dışında fayda görmek mümkün değildir. Yapılabilecek 2. uyarı ise tribulus supplementinin 3 aydan fazla kullanılmaması gerektiğidir. 3 aylık bir kullanımdan sonra ortalama 2 - 4 hafta ara verilmelidir. 

Ürünlerin çeşit ve markasına göre kullanım miktarlarında farklılık görülebilir. Fakat genel bir kullanım için günde 3 kez yemeklerden sonra 750-1250 mg. tribulus tavsiye edilmektedir. Vücut ağırlığının her kilosu için 1.15 - 2.3 mg aralığında tribulus tüketilebilir.

Tribulus ürünlerinden en iyi sonuçların alınabilmesi için whey protein ve amino asitlerle kombine edilmesi uygun olacaktır.

Tribulus Ürünleri ile Olası Yan Etkileri

                    Hormon seviyelerinde değişimlere sebep olabilen besin takviyelerinin kullanılması öncesinde doktora danışılması tavsiye edilir.

                    Hamile ve emzirme dönemindeki bayanların kullanması önerilmez.

                    Kan şekeri seviyelerindeki olası etkisini göz önünde bulundurarak, belirli aralıklarda kan şekeri kontrolünün yapılması tavsiye edilir.

                    Antidepresan ya da lityum ile birlikte kullanılması tepkimeye yol açabilir.

Kampanyalardan anında haberdar olun!