MARKALAR
Etken Maddeler
Fiyat
Hedef
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

CLA

CLA, normal besinler yoluyla edinilmesi zor olan bir yağ asididir. Omega gillerden olan bu asidin isminden de anlaşılabileceği gibi görevi, vücutta yağ tutunmasını engellemektir. Üstelik yağın kalıtımsallaşmasını engelleyebilirken, beraberinde enerjiyi fayda sağlayabilir.Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 7 arası, toplam: 7 (1 Sayfa)

CLA Nedir? Açılımı Conjugated Linoleic Acid olan CLA' nın türkçesi Konjuge Linoleik Asit' tir. Vücut tarafından üretilemediği için dışarıdan alınması gereken CLA, linoleik asidin konjüge izomeridir. Etkili bir antioksidan olan bu supplement kaynağı, son zamanlarda özellikle kanser ve daha bir çok hastalıktan korunmak için tercih edilmektedir. Temel işlevi vücudun yağ depolamasını engellemek olan bu supplementi yağ kütlesinde azalmaya yardımcı olabilmesi amacıyla sporcular tercih etmektedir.

CLA, otla beslenen hayvanların etinde ve sütünde bol miktarda bulunur. Son zamanlarda besinler yoluyla edinilen CLA oranlarının azalmasındaki temel etken mera hayvancılığının azalmasıdır. Bu olgu, obezite ve vücut yağlanmasındaki artışın en büyük sebeplerindendir. CLA içeriğine sahip olan besinler ise şöyledir;

                    Dana eti

                    Kuzu eti

                    Doğal tereyağı

                    Yağlı doğal süt

                    Köy peyniri

1987' li yıllarda kansere karşı korunmada etkili olabildiği keşfedilen bu yağ asidinin zayıflamada etkisi olabilir. İnsan bedeninde bulunan "Lipoprotein Lipaz" enziminin etkisini kırma hususunda başarılı olduğu bilinmektedir. Bu enzim yağların insan vücudunda depolanmasını sağlayabilir. Enerjiye ihtiyaç duyulan açlık vb gibi durumlarda ise bu enzim tarafından depolanan yağlar kullanılabilmektedir. Erkeklerde özellikle bel çevresinde, kadınlarda ise özellikle kalça ve basen bölgesinde depolama yapan bu enzimi bastırabilen özellik CLA' da mevcuttur. CLA sayesinde yağlar vücutta tutunamayarak direk enerjiye dönüştürülebilir. Direk olarak enerjiye dönüştüğü için spor ile birlikte kullanım daha uygun olacaktır.

Yağ yıkımını kolaylaştıran CLA kullanımı ile birlikte etkili bir kas yapılanmasını da desteklemek sporcuların en büyük amacı durumundadır. Bu sebeple CLA ve Karnitin kullanımının birlikte yapıldığı görülebilmektedir. Birçok uzman tarafından da tavsiye edilebilen bu kullanım sayesinde sporcu ince bir kas yapısına kavuşabilir.

CLA Ne İşe Yarar?

Etken faktörlerin hiçbirisini hesaba katmadan düşünüldüğü zaman, yağ kaybı ile birlikte kilo vermek bazı durumlarda kas kaybını da tetikleyebilir. Çünkü en son ve en zor enerjiye dönüştürülen yağın yakılması aşamasında kas yapısından da bir miktar vazgeçilmiş olabilir. CLA ile birlikte yağdan kurtulmak daha kolay hale gelebileceğinden, vücudun kas yapısından vazgeçmesine gerek kalmayabilir.

CLA iki şekilde yağdan kurtulma yöntemi izlemektedir. Bunlardan 1. si tüketilen besinlerdeki yağların vücutta tutunmasını engelleyebilir, 2. si ise vücutta tutunmuş olan yağların enerjiye dönüşmesini tetikleyebilir. CLA bu işlemlerini 4 şekilde gerçekleştirmektedir. Bunlar;

                    Yağlardaki yağ parçalanmasını tetiklemesine yardımcı olabilir

                    Besinlerle birlikte depolanan yağ miktarını azaltabilir

                    Yağ hücrelerinin sayısını azaltabilir

                    Yağ metobolizmasını yükseltebilir

Yağ yakma aşamasında bol miktarda enerji oluşacağından, yüksek fiziksel aktivite olması insan açısından avantajlı olacaktır. Bu sebeple genellikle sıkı bir spor programı olan insanlarca kullanılmaktadır. CLA' nın kullanımına ilişkin 2000′ li yıllarda yapılmış olan bir araştırmada İsveçli bilim adamları, bu ürünün yağı yok ederken kas kütlesinde de artışa yol açtığını ortaya koydular. Bu araştırmadaki aşırı kilolu ve obez katılımcılar, 64 gün boyunca bu deneyde yer aldılar. Katılımcılar günde 3.4 gramlık CLA kullanımında bulundular. Bu kullanımlara dikkat eden katılımcıların, araştırma sonucunda vücut yağlarında bir azalma deneyimlenmiştir.

CLA Faydaları

                    Kandaki glikoz seviyelerini düzenleyebilir.

                    Metabolizma hızını arttırmaya destek olabilir.

                    Kas kütlesinin korunmasına faydalı olabilir.

                    Yağ oranlarının(trigliserid) düşmesinde rol alabilir.

                    Metobolizmanın hızlanmasıyla birlikte bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olabilir.

                    Dokularda kanser oluşumunu engelleyebilir.

CLA Kullanımı

Piyasada çeşitli markalara ait CLA ürünleri temin edilebilir durumdadır. Genel olarak kullanım tavsiyelerinin dışında, kullanmadan önce paket üzerinde bulunan kullanım klavuzunu okumakta fayda bulunur. CLA ürünlerinin günlük kullanımı için ise ortalama olarak 3 kapsül tavsiye edilmektedir. Bu miktar ortalama olarak 3 – 4 grama tekabül etmektedir. Kullanımların geneli ise yemeklerden önce ve spordan önce olmaktadır.

CLA ve Olası Yan Etkileri

                    Hamile olan ve emzirme dönemindeki bayanların kullanımına uygun olmadığı düşünülmektedir.

                    Glikoz düzenleme girişimleri nedeniyle insülin rahatsızlığı olanların doktor kontrolünde kullanımı tavsiye edilir.

                    Mide bulantısı ve ishal gibi rahatsızlık görülmesi durumunda kullanımına ara verilmesi ve doktora danışılması önerilir.

                    Bazı bünyeler için kolesterolde artışa sebep olabilir. Bu yüzden doktor muayenesinin gerekli olduğuna inanmaktayız.

Kampanyalardan anında haberdar olun!