MARKALAR
Aroma
Cinsiyet
Etken Maddeler
Fiyat
Hedef
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

Kilo

 Vücut sporları ile ilgilenen insanların farklı istekleri bulunabilir. Kimi sporcu kas çalışırken kilo vermeyi hedeflerken bazı sporcular fit kalmayı hedefler. Bazı sporcular da kilo almayı amaç edinir. Kas gelişimini daha büyük gösterebilen ve insan bedeninde genişlemeye yardımcı olan ürünler son zamanlarda daha güvenilir olmuştur. Kilo aldıran ürünlerin temel özelliği, vücudun kilo almak için ihtiyacı olan karbonhidratın daha kolay elde edilebilir olmasıdır.Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 35 (2 Sayfa)

Kilo Nedir?

Kilo almak normal şartlarda birçok insanın korkulu rüyası olsa da bazı insanlar için kilo almak çok zor olabilmektedir. Yoğun bir kas yapısına sahip olsa da zayıf olduğu için istediği görünümü bir türlü elde edemeyen sporcular çözümü beslenme düzeni ya da kilo aldıran supplementlerde aramaktadır. Normal şartlarda kilo alması çok zor olan insanların bu yöntemler sayesinde kilo alması hayal olmaktan çıkabilmektedir. Beslenme yoluyla kilo alma konusunda birçok zayıf insan başarısız olmaktadır. Çünkü besin değerlerini çok iyi hesaplamak ve aksatmamak gerekiyor. Bunun için ise gerçekten düzenli bir yaşama sahip olmak gerekebilir. Fakat kilo aldırıcı supplementler ile kilo kazanımı daha kolay ve endişesiz olabilir. Çünkü spor ile birlikte yapılan kullanımlar hemen vücuda enjekte olur.

Kilo Aldıran Ürün Ne Demek?

İçeriği bakımından insan vücuduna faydalı maddeleri barındıran ve doğru bir şekilde kullanıldığı zaman etkisini ortaya koyabilen supplementlere kilo aldırıcı ürün denir. Bu kilo aldırıcı ürünler toplumda karbonhidrat tozu olarak da bilinir. Bunun sebebi ise kilo almak isteyen sporcunun saf karbonhidrat ihtiyacını karşılamasıdır. Kilo aldırıcı denildiğinde birçok insan kola, cips, fast food ürünleri vb gibi ağır ürünleri aklına getirir. Evet, bu şekilde de kilo alınabileceği doğrudur. Fakat bu şekilde alınacak kiloların çok yüksek oranı yağdan meydana gelecektir. Bu durum sağlıksız olduğu kadar, spor yapılarak oluşturulabilecek kasın süresini de uzatacaktır.

Spor camiasında weight gainer olarak adlandırılan bu ürünler karbonhidrat yükünün yanısıra kalori ve protein bakımından da oldukça zengindirler. Kilo aldırıcılar genellikle toz halde bulunurlar. Bu ürünlerin sporla birlikte kullanılması demek kas yaparken kilo alınabileceği anlamına gelir. Peki bu kilo aldırıcı ürünlerden kimler yararlanabilir? Aşağıda görebilirsiniz.

                    Hızlı metobolizmaya sahip olup kilo alamayanlar

                    Vücut geliştirmek amacıyla ağırlık çalışanlar

                    Hareketli bir yaşam ve iş hayatına sahip olan erkek ya da kadınlar

Kilo aldırıcıların seçimi hususunda seçici davranmalısınız. Bu konuda vücudunuzun kilo almak için ihtiyacı olan maddeleri daha çok barındıran supplementi seçmeniz mantıklı olacaktır. Vücudunuzun ihtiyacı olan maddeleri ise doktor ya da diyetisyene danışarak öğrenmeye çalışmalısınız. Kilo aldırıcı supplementlerin insanların aklını karıştıran tarafı ise "acaba zararı var mıdır?" sorusudur. Bu ürünleri yeterince inceleyen ve kullanan insanlar herhangi bir zararının olmadığını anlayacaktır. Weight gainer ürünlerinde herhangi bir kimyasal bulunmadığı için besinlerden farklı bir zararının olması da beklenemez.

Kalori Hesabı

Kilo alma döneminde olan bir sporcunun yapması gereken başlıca aktivitelerden birisi kalori hesabı yapmaktır. Bunun için çeşitli hesaplama yöntemleri olsa da, aşağıda örnek bir hesaplama paylaştık.

    Örneğimize konu olan bireyin 25 yaşında, 1.85 cm boyunda ve 70 kg ağırlığında bir erkek olduğunu varsayalım.

    Kalori hesaplamalarını yapmadan önce bireyin haftalık fiziksel aktivitesini de ortalamaya vurmak çok önemlidir. Bu yüzden örnek bireyimizin, haftada 3-5 gün ortalama spor yaptığını ve bunun dışında da ortalama bir fiziksel aktiviteye sahip olduğunu varsayalım.

** Örnek bireyimizin kilosunu olduğu gibi koruyabilmesi için, günlük ortalama 2.700 – 2.800 kalori alması gerekmektedir.

** Örneğimize konu olan bireyin haftada 1 kilo alabilmesi için, günlük alması gereken ortalama kalori miktarı ise 3.900 – 4.000 kaloridir.

Not: Herşeyin fazlasının zararlı olduğunu bilmeliyiz. Verdiğimiz örnekteki ortalamaların dışına çıkarak, daha fazla karbonhidrat alıp daha çabuk kilo almaya uğraşmak sağlık açısından doğru olmayabilir. Bu sebeple bilinen doğruların sınırlarında ve uzman görüşlerinin ışığında bir program yapmak en sağlıklı yoldur.

Kilo Aldıran Ürünlerin (Sporcu Gıdaları) Faydaları

                    Kas gelişiminde önemli olan protein ve kalori ihtiyacını karşılayabilir.

                    Sporcunun kilo alma miktarlarına göre seçebileceği, farklı oranlara sahip ürünleri bulmak mümkündür.

                    Sporcunun ihtiyacı olan yüksek karbonhidrat miktarlarını karşılayabilir.

                    Spor antrenmanlarının vazgeçilmezi olan enerjiye kaynaklık edebilir.

                    Weight gainer kullanımı ile birlikte başka protein tozlarının kullanımına gerek kalmayabilir.

                    Spor programının yoğunluğuna bağlı olarak artan kilo aldırıcı ürün kullanımı ara öğün yerine de geçebilecek özelliklere sahiptir.

Kilo Aldırıcı Ürünlerin Kullanımı

Kilo aldıran ürünler genellikle, spor antrenamanı öncesinde ve sonrada ortalama 30 - 60 dk önce kullanılmaktadır. Eğer bu kullanımı antrenman sonrasında da yapmak istiyorsanız yağ oranı az, karbonhidrat oranı yüksek olan weight gainer seçmenizde fayda var. Ölçek kullanımlarını ise kalori hesabınıza dayanarak ve kullandığınız ürünün açıklamalarına bakarak yapmanızda fayda bulunur. Bu sebeple kullanım miktarını bir uzman eşliğinde belirlemenizi öneririz. Fazladan karbonhidrat, kalori ve farklı besin değerlerini kazanmak mümkün olabilir. Bu yüzden yapılan ürün kullanımını daha avantajlı hale getirmek için karışımın süt ile kullanılması tavsiye edilir.

Kilo Aldıran Ürünler ve Olası Yan Etkileri

                    Kullanım miktarlarının, uzmanlarca belirlenen oranların dışında olmaması önerilir.

                    Normal yaşam süren insanların, yaşam standartlarını yükseltmek amaçlı kullanımı tavsiye edilmez. Bu ürünler sporla birlikte kullanıldığı zaman, en iyi sonucu verebilecek özelliklere sahiptir.

                    Emzirme döneminde bulunan ve hamile olan bayanların kullanımı için doktor tavsiyesinin şart olduğunu düşünüyoruz.

Kampanyalardan anında haberdar olun!