MARKALAR
Fiyat
Hedef
Yaş Aralığı

Bitkisel Ürünler

Bitkisel ürünler hem günlük yaşam hemde spor yaşamını destekleyici nitelikte olan besin takviyeleridir. Yaşam kalitesini artırabilen bu ürünler, faydasını saf bir şekilde insan vücuduna aktarabilir. İhtiyacınıza göre bitkisel içerikli ürünleri inceleyebilirsiniz.Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 14 arası, toplam: 14 (1 Sayfa)

Bitkisel Nedir?

Bitkisel kelime anlamı olarak kökeni belirten bir terimdir. Bu terime göre ürünün bitkiden elde edildiği ve katkısının dahi mümkün olduğunca bu yollardan elde edildiği anlaşılabilir.

Bitkisel ürünler insanlık tarihi boyunca, en eski en güvenilir tedavi yöntemlerine kaynak olmuştur. Fakat modern tıp ve bilimin gelişmesi ile tekil anlamda önemini yitirmiş gibi gözükse de, teknolojik bilimin ilerlemesi amaca yönelik ürünlerin elde edilmesine olanak sağlamıştır. Amaca yönelik ürünlere hastalık tedavilerinde kullanılan ilaç ya da sporcu gıdalarını örnek verebiliriz.

Tıbbın gelmiş olduğu bugünkü noktada bitkisel ilaçlarla tedavi, fiziksel gelişim gibi konularda ilgi giderek artmaktadır. Ortalama olarak son 20 yılda gerçekleşmiş olan bu ilgi yönelimi, bitkisel kaynakların çeşitli ürünlerde kullanılmasına ya da ürünlerin bitkisel yollardan elde edilmesine neden olmuştur. Bitkisel kaynaklı ürünlerin dünyadaki toplam pazar payını incelemek için 2000 yılına göz attığımızda, bu payın ortalama 60 milyar dolar olduğu bilinmektedir.

Dünyada teknolojinin gelişmesine ve bu nedenle çeşitli ilaç gibi ürünlerin çıkmasına bağlı olarak, insanlarda farklı arayışların olması gayet mantıklı hale gelmiştir. Her şeyin yapay olduğu zamanlarda insanlık doğallık ve bitkisel ürünlere ihtiyaç duyabilmektedir. Bu ihtiyaç aynı zamanda hayvansal ürünlere alternatif oluşturma açısından da önem arz eder. İşte bu zamanlarda bitkisel kaynakların önemi arttığı için taleplerin artması da gayet doğal olabilmektedir.

Bitkisel Ürün Nedir?

Besin takviyeleri genellikle hayvansal kaynaklardan elde edilmektedir. Bunun sebebi ise hayvansal kaynakların içerdiği proteinin oldukça yüksek olmasıdır. Bu kaynaklardan elde edilecek protein değerleri için fazla bir işleme gerek olmaksızın besin takviyeleri üretilebilir. Fakat herhangi bir sporcu gıdası destek ürünlerinin yapımında bitkisel kaynak kullanmak demek; sporcunun ihtiyacı olan protein, vitamin ve mineral gibi tüm değerlerin yüksek olabilmesi için daha fazla teknolojik işlem uygulamak anlamına gelir.

Bitkisel kaynaklardan elde edilen besin takviyelerinde fazla işlem olması, maddenin değerlerinden hiçbir şey kaybettirmez. Teknolojik işlem sadece faydasını artırabilmek için daha fazla bitkisel kaynağın daha küçük pakete sığdırılması için yapılan bir işlem olarak düşünülebilir.

Bitkisel ürünleri genellikle vejetaryen beslenen insanlar tercih ederler. Et ya da süt ürünlerinden elde edilen ürünlerin tüketiminden kaçınan insanlar genellikle bitkisel kaynaklı ürünleri kullanmaya özen göstermektedir.

Bitkisel sporcu gıdalarının kullanılmasını en çok etkileyen faktörlerden birisi, sporcunun kilo vermesine destekleyici nitelikte olabilmesidir. Bu yüzden bu ürünlerin kullanımı genellikle diyet döneminde olan spor yapanlar tarafından olmaktadır.

Hedef kitle üzerindeki etkileri, üretim şekilleri gibi faktörler nedeniyle tıbbi ilaçlardan tamamen farklı birer ürün olan bitkisel supplementler, spor dışı faaliyetlerde de kullanılabilmektedir. Doktor tavsiyesi ile günlük yaşam standardını destekleyici ürünler olarak da tüketilebiliyor. Son zamanlarda, yetersiz beslenme gibi nedenlerden dolayı yaşamlarını sürerken ek olarak bitkisel besin takviyesi kullanan birçok insan mevcuttur. Piyasadaki bilinen markaların amaçlarına uygun bir şekilde kullanılması halinde, amaçlanılan hedeflere ulaşmada destekleyici nitelikte olabilirler.

Bitkisel Supplement Üretimi Nasıl Olur?

Bitkiler komple ya da bitkilerin kök, tohum, çiçek ve yaprak gibi bölümleri etkilerine göre ayrıştırılarak doğallığı korunur ve  bu bitkilerin konsantresi elde edilir. Bitkinin konsantre edilmesinin ardından  kapsül, tablet  ya da toz formlara dönüştürülür. Bu işlem dışında, bitki tohumlarının soğuk pres benzeri yöntemlerle yağının alınması ile de bitkisel supplementler imal edilmektedir.

Bitkisel ürünlerin en önemli özelliği, doğallığını kaybetmeden imal edilmeleri ve içerdikleri doğal özelliklerini kaybetmemeleridir.

Bitkisel Ürünlerde Kullanılan Bazı Maddeler

    Rezene

    Meta yaprağı

    Soya

    Pasiflora

    Çemen tohumu

    Ginkgo biloba

    Yeşil çay

    Bromelain

    Kuersetin

    Rutin

    Selenyum

    Asorela

    Mikrokristalin selüloz

    Reishi

    Maitake

    Sarı kantaron

    Kalsiyum

    Taurin

    Asetil sistin

    Yaban mersini

    Çinko

    Göz otu

    A, C, E Vitaminleri

Bitkisel Ürünler Ne İşe Yarar?

Bitkisel ürünler diğer kaynaklı besin takviyeleri kadar hızlı emilime sahip olmasa da protein değerleri bakımından güzel bir alternatif olmaktadır. Özellikle et ve süt kaynaklı proteinleri tercih etmeyen insanlarca kullanılabilmektedir.

Fiziksel hareketliliğin yoğun olduğu dönemlerde insan bedenine destek olan bu ürünler, özellikle kadın sağlığı açısından da önemli bir yere sahiptir. Bunun yanı sıra özellikle diyet döneminde güçlülük için de kullanılan bu besin takviyeleri, içerdiği lif oranları ile doygunluk hissi yaratmaktadır. Ayrıca içerdiği diğer madde ve mineraller sayesinde, yağ yakıcı ve metobolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptirler.

Bitkisel Ürün Faydaları

    Kilo kontrolü hususunda etkili olabilir.

    Diyet dönemindeki sporcuların kullanımında faydalı olabilir.

    Yağ yakılmasına yardım edebilir.

    Kaynağının bitkisel olması nedeniyle kolesterolün yükselmesini engelleyebilir.

    Kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını önleyici etkiye sahip olabilirler.

Bitkisel Ürün Kullanımı

Bitkisel ürünlerin kullanımı hususunda birçok farklılık mevcuttur. Bu farklı marka ve farklı yönde hizmet eden ürünlerin çeşitliliğinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeplerden ötürü kullanım öncesinde, ambalaj üzerindeki kullanım talimatlarının okunması ve uygulanmasında fayda bulunur.

Kullanım öncesinde amaca uygun olan ürünün seçilmesi ve yan etkileri vs hepsinin araştırılması gerekmektedir. Akabinde ise doktor ya da uzmana başvurarak tavsiyesinin de alınması halinde, kullanımda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır.

Bitkisel Ürünler ile Olası Yan Etkileri

    Bazı bitkisel ürünler kullanılan diğer ilaçlar ile etkileşime geçebilir. Kronik rahatsızlığı sebebiyle ilaç kullananların, doktoruna danışması akabinde bu supplementleri kullanması tavsiye edilir.

    Emzirme dönemindeki veya hamile bayanların bu tür takviyeleri kullanmadan önce, gebelik ya da çocuk doktoru ile iletişime geçmesi ve kesinlikle onay alması önerilir.

Kampanyalardan anında haberdar olun!