MARKALAR
Etken Maddeler

Omega 3 Ürünleri

Omega 3, insan sağlığı için çok büyük önemi olan bir maddedir. Bunun mutlaka dışarıdan düzenli olarak alınması gerekir. Genellikle balık ve balık ürünlerinde yer alan omega 3, özel olarak geliştirilen ürünlerden de temin edilebilir. Omega 3 ürünleri sayesinde çok daha sağlam bir vücuda sahip olabilirsiniz.Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 18 arası, toplam: 18 (1 Sayfa)

Omega 3 Ürünleri Nedir?

Omega 3 ürünleri; bu maddeyi içeren ve özel olarak geliştirilen ürünlerdir. Omega 3 ifadesi, yağ asitlerinin alt sınıfına atıf yapar. Söz konusu madde, yağ asididir ve vücutta üretilmez. Bundan dolayı söz konusu asitler ya doğal besinler aracılığıyla ya da özel olarak üretilen omega 3 ürünleri ile alınmalıdır.

Omega 3 yağ asitlerini kendi içinde üç farklı sınıfa ayırmak mümkündür. Söz konusu sınıflar şu şekildedir:

· Alfa-linolenik asit (ALA)

· Dokosaheksaenoik asit (DHA)

· Eikosapentaeonik asit (EPA)

Bu sınıflardan ALA, bir takım tohumlarda ya da bunlardan elde edilen yağlarda bulunur. Ayrıca bazı sebzelerin içerisinde de vardır. EPA ve DHA ise deniz ürünlerinde bulunur. Vücuda alınan ALA kullanılarak DHA ve EPA elde edilebilir. Ancak bu üretim, ihtiyacın küçük bir bölümünü karşılar. Bundan dolayı düzenli olarak balık, kırmızı et ve deniz ürünleri tüketilmelidir.

Omega 3 Ürünleri Faydaları

Omega 3 yağ asitlerinin birçok faydası vardır. Düzenli olarak alınması gereken bir maddedir. Özellikle vücut içinde üretilememesi ve az sayıdaki besin içerisinde bulunması, omega 3 ürünlerinin kullanımını adeta zorunlu hale getirmektedir. Bu ürünlerin faydalarına ilişkin detaylar aşağıda yer almaktadır.

· Kas Gelişimi

Omega 3 yağ asitlerinin kas gelişimini desteklediği bilinmektedir. Bu ürünleri alarak kas yapımı ve gelişimi sürecini hızlandırabilirsiniz. Omega 3 sayesinde yağların daha hızlı bir şekilde yakıldığı ve bu sayede kasların daha kolay geliştiği tespit edilmiştir.

· Eklemler

Vücut geliştirme ve fitness yapan sporcuların karşılaştıkları en sık sorunlardan birisi eklemlerdeki kasılmalardır. Omega 3 ürünlerini düzenli olarak tükettiğinizde, buradaki duruma çözüm sağlamış olacaksınız.

· Kan Değerleri

Omega 3 tüketimini arttırmak suretiyle trigliserit seviyelerinin düzenlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu seviyelerin normale dönmesi, kötü kolesterol ve kardiyovasküler hastalık risklerini büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır.

· Yağ Yakımı

Omega 3 seviyesinin normal olması, vücudun daha rahat bir şekilde yağ yakmasını sağlar. Bu konuyla ilgili bir takım araştırmalar yapılmış ve bunların sonucunda yağ yakımı seviyesinin, omega 3 ürünleri kullananlarda daha fazla olduğu görülmüştür. Omega 3 yağ asidinin antienflamatuvar ve insülin sentezleme özelliğinin buna neden olduğu tahmin edilmektedir.

· Kemikler

Kemik yoğunluğunun korunmasında etkili olduğu bilinir. Düzenli kullanımı sayesinde hem kemik gelişimi olumlu olarak etkilenir, hem de kemik erimesi gibi bir takım hastalıkların risklerini büyük ölçüde ortadan kaldırır.

· Protein Sentezlenmesi

Omega 3 direkt olarak anabolik değil gibi görülebilir. Fakat katabolik olan kortizol seviyesinin düşmesini sağladığından dolayı anabolik etki yapar. Anabolik etki yapması ise protein sentezlenmesini desteklediği anlamına gelir. Yukarıda ifade eden kas gelişimini sağlamasının temelinde bu husus vardır.

· Metabolizma Hızı ve İnsülin Duyarlılığı

Omega 3 yağ asidi, insülin duyarlılığının artmasını sağlar. Bu durum ise alınan karbonhidratlardaki glikozun direkt olarak kaslara iletilmesi demektir. Dolayısıyla da kaslara gerekli olarak enerjinin kısa sürede verilmesi noktasında etkilidir. Eğer insülin duyarlılığı yeterli seviyede olmaz ise kortizol seviyesi artar. Bunun sonucunda ise daha çabuk kilo alınması söz konusu olur. Buradaki durumun metabolizma hızının artmasına neden olduğu da bilinmektedir.

· Antrenman Performansı

Yukarıda ifade edilen kaslara gerekli olan enerjinin hızlı bir şekilde verilmesi hususu, antrenman performansınızı olumlu olarak etkiler. Bu sayede istediğiniz vücuda çok daha rahat bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Omega 3 Ürünleri Nasıl Kullanılmalıdır?

Omega 3 ürünlerinin kendi içinde farklı türleri vardır. Bunlardan güvenilir markalara yönelmek çok önemlidir. Tanınmayan ve güvenirliği olmayan markaların tercih edilmesi, farklı sağlık sorunlarına neden olabilir. Tercih edilen ürünün nasıl kullanılacağına ilişkin bilgi, içerisinde yer almaktadır. Fakat uzmanlar genellikle 3 gram üst limiti olduğundan bahseder. Yani 3 gramdan daha fazlasının alınmamasını tavsiye eder.

Omega 3 ürünlerinin kullanımına ilişkin bir diğer husus ise bu ürünlerin doğal yollardan alınan omega 3 yağ asitlerinden daha güvenli olduğu şeklindedir. Günümüzde denizlerdeki kirliliğin üst seviyede olması, balıkların içerisinde bir takım zehirli maddeler bulunmasına neden olabilmektedir. Bundan dolayı omega 3 ürünlerinin tercih edilmesi, daha güvenilir bir tercih olarak dikkat çeker.

Kampanyalardan anında haberdar olun!