MARKALAR

Kazein (Süt Proteini)

Kas kütlemizi geliştirme ya da arttırma yolunda ağırlık sporlarıyla ilgileniyorsak ve protein tozu kullanmanın faydalı olabileceğini düşünüyorsak, kesinlikle bir uzman tavsiyesi almalıyız. Devamını Oku..

Bu kategori listesinde ürün yok.

Böylece hedefler ve vücut özelliklerine bağlı olarak yararlı yönlendirmeler alabiliriz. Protein tozu çeşitleri, spor öncesi veya sonrası, sabah ya da akşam, fiziksel özellikler ve ulaşılması hedeflenen vücut şekline göre farklı durumlara hizmet etmektedir. Şimdi protein tozu türlerinden olan kazein yani süt proteini tanıyalım.

Kazein(Süt) Protein Nedir ?

Protein tozu ve çeşitlerinin genellikle peynir altı suyundan imal edildiğini biliyoruz. Fakat kazein proteini bunlardan farklı olarak, sütten imal edilmektedir. Amaca özel olarak üretilmiş olan bu protein yavaş sindirimi ile bilinir.

Araştırmalarımıza konu olan bu protein önceleri, ingilizce adı olan Casein olarak tanındı. Sonrasında amaca uygun kullanımı ile evrenselleşerek bizim dilimizde de yerini aldı. Peki bu proteine neden aynı zamanda süt proteini de diyoruz? Çünkü kazein, sütte bulunan protein maddesidir.

Kazein proteini, süt içerisinde kaynaklarına(içilebilir süt üreten hayvanlar) göre farklı oranlarda bulunmaktadır. Fakat en çok kazein maddesi inek sütü içerisinde olur. Sütlerin geneli bazında ve ortalama olarak konuşmak gerekirse, kazein maddesinin(fosfoprotein) %80-%85 oranında bulunduğu bilinmektedir. Geriye kalan oranında ise whey protein barındırır.

Kazein protein tozunun kullanım amacı diğerlerine göre biraz farklıdır. Çünkü diğerlerinde spor öncesi ya da sonrasında yapılan kullanım ile kas yırtılması sonrası onarımı başlatma hedeflenir. Kazein protein kullanımında ise belki de gün boyu protein desteğinin mideden sağlanması amaçlanır. Çünkü tüketildiği anda midemizde tepkimeye girerek kum tanesi kıvamını alan kazein, yavaş bir çözünüme kavuşur. Böylelikle kana daha yavaş karışarak sürekli protein desteği sağlar.

Kazein(Süt) Protein Tozu Nasıl Üretilir ?

Kazein proteini diğer proteinlerin aksine peynir altı suyundan değil, direk sütten üretilir. Yabancı menşeili bir beslenme dergisinin yaptığı araştırmalara göre, kazein proteinin diğer proteinlere oranla daha besleyici ve daha kaliteli bileşenler barındırdığı tespit edilmiştir. Yağsız sütün pıhtılaştırılarak yıkanması ve kurutulması suretiyle elde edilen proteince zengin bir ürün olan kazein, sütün pıhtılaştırılmasında yararlanılan maddeye göre iki şekilde elde edilir.

 1- Asit Kazein: Asit kazein, yağsız sütün pıhtılaştırılmasında kullanılan pıhtılaştırıcı maddeye göre kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi mineral asit kazeindir. Bu kazein seyreltik mineral asit(hidroklorik asit veya sülfirik asit) ilavesiyle elde edilir. İkincisi ise laktik kazeindir. Bu kazein de laktik starter kültürü yardımıyla üretilir.

 2- Maya Kazein: Maya kazein, yağsız sütün proteolitik bir enzimle pıhtılaştırılması suretiyle nötral pH’da elde edilen kazeindir.

Toz proteinlerde daha çok asit kazeinin üretim biçimi kullanılmaktadır. Çünkü elde edilen saf protein kalitesinin daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Kazein(Süt) Proteininin Faydaları

                    Zamana bağlı olmadan ve düzenli bir şekilde kasların ihtiyacı olan amino asit tedariği yapabilir.

                    Bedenimizdeki hücre onarımına destek olabilir.

                    Uzun süreli protein kaynağı olma özelliğindedir.

                    Amino asit desteğini düzenlediği için sürekliliği olan bir enerjiye sahip olabiliriz.

                    Yatmadan önce alacağımız kazein proteini gece boyunca kas onarımı ve gelişimi sağlayabilir.

                    Uzun çözünme süresi sayesinde insanlarda uyandırdığı tokluk hissine bağlı olarak yağ yakımında da başarılı olduğu bilinir.

Kazein(Süt) Protein ve Whey Protein Farkları

                    Kazein proteinin içimi whey proteine oranla daha zordur.

                    Kazein sindirimi uzun olarak tanınırken, whey sindirimi kısa olarak tanınır.

                    Kazein proteini uzun süreçte kas yıkımını engelleyerek yavaş bir onarım sağlayabilir, whey yıkım sürecini hemen atlatarak direk onarıma geçebilir.

                    Kazein proteinde whey proteine oranla, ortalama 3 kat daha fazla kalsiyum bulunduğu bilinmektedir.

                    Kazeinin gece yatmadan önce kullanımı tavsiye edilirken, wheyin antreman sonrasında kullanımı tavsiye edilir.

                    Kas için gerekli olan protein sentezini başlatan amino asit değerleri wheyde daha çoktur. Bu sebeple onarıma geçme durumuna geçiş ani olarak başlar.

Kazein(Süt) Protein Tercih Sebepleri

                    Uzun süreli aç kalma durumlarında kullanılabilir.

                    Hacim kazanma için spor yapan düşük kilolu insanlar tarafından kullanılabilir.

                    Uzun süreli besinsizlik durumundaki kas yıkımını azaltma amaçlı kullanılabilir.

Kazein(Süt) Proteini Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

                    Kazein proteini öncesinde antreman ve vücut ile ilgili olarak bir uzmandan bilgi alınmalıdır. Bu doğrultuda kazein protein tozu gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

                    Üretim aşamalarının kaliteye olan etkisini göz önünde bulundurarak, bunu kaliteli bir şekilde yapan firma ürününü tercih etmeliyiz.

Kazein(Süt) Protein ve Olası Yan Etkileri

                    Ağırlık sporuyla uğraşan insanlarca kullanımı tavsiye edilmektedir. Aksi halde, normal yaşam kalitesini arttırmak için kullanılması rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

                    Süte alerjisi olmayan bir insanın kazeine alerjisi olabilir. Bu konuda gerekli tahlillerin yapılmasını tavsiye ediyoruz.

                    Gıda takviyesi ürünlerini kullanırken, vücuttaki yeterli dağılım ve çözünmesini sağlaması için bol miktarda su tüketmeliyiz.

Kampanyalardan anında haberdar olun!