MARKALAR
Aroma
Etken Maddeler
Fiyat
Hedef
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

Vitamin ve Mineral

İnsan vücudunun sorunsuz bir şekilde işleyişini devam ettirmesi için vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Vitamin ve mineraller, genellikle tüketilen besinlerden alınır. Böylece bunlar gerekli noktalara iletilerek, vücut içindeki görevlerini yerine getirirler. Fakat bazen besinlerden alınanlar yeterli olmaz ve dışarıdan takviyeye ihtiyaç duyulur. İşte bu dönemlerde vitamin ve mineral ürünlerine başvurulması gerekir.Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 68 (3 Sayfa)

Vitamin ve Mineral Ürünleri Nedir?

İçerisinde farklı türden vitamin ve mineral bulunan ürünler, vitamin ve mineral ürünleri olarak ifade edilir. Bunların tek bir çeşidi yoktur. Şöyle ki, insan vücudu için gerekli 13 civarında vitamin ve 15’ten fazla da mineral vardır. Bahse konu ürünlerin içerisinde bunlardan birkaçı yer alır ve bu şekilde ürünler elde edilir. Örneğin bir ürünün içerisinde B6 vitamini ile çinko bulunurken, bir başka üründe C vitamini, magnezyum ve selenyum birlikte bulunabilir.

Vitamin ve mineral ürünlerinin ciddi bir çeşitliliği vardır ve kişiler, bunlar arasından seçimlerini kendi ihtiyaçlarına göre yaparlar. Vücutta eksik bulunan vitamin ve minerallerin genellikle aynı türde olması, multivitaminlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Multivitamin, çok sayıda vitamin ve mineralin karışımından oluşan ürünlere verilen isimdir. Multivitaminler de bu sınıf ürünler arasında değerlendirilir.

Vitamin ve Mineral Ürünlerinin Faydaları

Bu ürünlerin faydalarından bahsedebilmek için öncelikle söz konusu ürünlerin içeriğinin bilinmesi gerekir. İçerisinde yer alan vitamin ve minerallerin faydalarının tamamını sağladıklarını söylemek yanlış olmaz. Bundan dolayı vitamin ve minerallerin faydalarına tek tek bakmak daha doğru olacaktır. Vitamin ve mineral faydaları kısaca şu şekildedir:

· A Vitamini

Kemik, göz ve cilt sağlığını direkt olarak etkilediği bilinmektedir. Ceviz, süt, yumurta ve hayvansal gıdaların içerisinde yer alır.

· B Vitamini

Hayvansal gıdalar ve tahıllar içerisinde yoğun olarak yer alır. Kendi içinde 8 farklı türü vardır. Bunların tamamının rutin beslenmeyle alınması teoride mümkün olsa da, pratikte mümkün değildir. B vitamini; kırmızı kan hücresi üretimini destekler, merkezi sinir sisteminin korunmasını sağlar, depresyona karşı etkilidir.

· C Vitamini

İnsan vücudunda depolanmayan C vitaminin düzenli olarak besinler aracılığı ile alınması gerekir. Bağışıklık sistemini desteklemesi, en önemli faydalarından birisidir. Turunçgillerde yoğun olarak bulunur.

· D Vitamini

Bağışıklık, kan dolaşımı ve kas yapısını olumlu etkileyen bir vitamindir.

· E Vitamini

Antioksidan olarak görev yapar ve serbest radikaller ile mücadele eder. Ay çiçeği ve zeytin gibi gıdaların içerisinde bulunur.

· K Vitamini

Kanın pıhtılaşmasını sağlama gibi önemli bir görevi olan K vitamini, kemik mineralizasyonu süreçlerinde de görev yapar. Bitkisel yağlar ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

Vitaminlerin faydaları genel hatları ile bu şekildedir. Bazı önemli minerallerin faydaları da aşağıda yer almaktadır.

· Kalsiyum

Kemik gelişimi, kasların çalışması ve vücut içindeki çok sayıdaki süreçte aktif olarak rol alır.

· Sodyum

Kan basıncının dengelenmesi, sinir ve kas sistemlerinin sorunsuz olarak çalışmasında görevlidir. Ayrıca su dengesinin sağlanması ve besinlerin hücre duvarından geçişinde rol oynar.

· İyot

Tiroit bezleri ile direkt olarak ilişkili olan bir mineraldir. Büyüme, kilo alma ve zihinsel fonksiyonlarda görev yapar.

· Magnezyum

Kasların ve sinir sisteminin rahatlamasını sağlar. Kandaki şekerin enerjiye dönüşmesini sağlar. Ayrıca bazı vitamin ve minerallerin daha etkili kullanılmasında rol oynar.

· Potasyum

Çok önemli bir mineraldir ve hücrelerin büyük bir kısmının hücre duvarında yer alır. Su dengesinin sağlanması ve gıdaların hücre içine geçişinin sağlanmasında görev yapar.

· Çinko

Vücut içinde gerçekleşen biyolojik süreçlerin önemli bir kısmında görev yapar. DNA ve RNA yapısında yer alma ve bunların oluşumunu sağlama gibi rolleri vardır.

Vitamin ve Mineral Ürünlerinin Kullanımı

Burada esas olan ürün içeriğidir. Yukarıda da ifade edildiği gibi söz konusu ürünlerin her birinin içeriği farklıdır. Öncelikle vücuttaki eksik olan vitamin ve minerallerin tespit edilmesi gerekir. Alınması gerekenler belirlendikten sonra buna uygun olacak şekilde bir ürün seçilmelidir. Daha sonra ise söz konusu ürünün doğru miktarda alınması gerekir. Özellikle minerallerin normale göre daha fazla alınması, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu tür durumların önüne geçmek için ürünün doğru zamanda, doğru miktarda kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

Kullanım, ürünlere göre farklılık gösterir. Bazı ürünler çiğnenerek kullanılırken, bazıları ise suda eritilerek tüketilebilir. Kısacası kullanımı, tercih edilen ürüne uygun olacak şekilde yapmanız gerektiğini unutmayın.

Kampanyalardan anında haberdar olun!