MARKALAR
Aroma
Etken Maddeler
Fiyat
Hedef
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

ZMA (Çinko Magnezyum)

Vücudun normal işleyişini sağlıklı bir şekilde devam ettirmesi için dışarıdan alması gereken vitamin ve mineraller vardır. Bunlar genellikle tüketilen besinler ile alınır. Fakat bazı durumlarda tüketilen besinler yeterli gelmez ve dışarıdan takviye yapılması gerekir. ZMA, işte bu tür durumlar için geliştirilmiş etkili bir üründür.Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 4 arası, toplam: 4 (1 Sayfa)

ZMA Nedir?

ZMA; magnezyum, çinko ve B6 vitamini kombinasyonundan oluşan bir üründür. Bu ürünün içerisinde yer alan vitamin ve mineraller, vücuttaki pek çok biyolojik süreçte kilit rol üstlenir. Eğer söz konusu mineral ve vitaminler eksik olursa biyolojik süreçler sekteye uğrayabilir. Bu ise farklı sağlık sorunlarının meydana gelmesi demektir.

ZMA’yı meydana getiren çinko, magnezyum ve B6 vitaminin farklı rolleri vardır. Çinkonun bağışıklık sistemi ve kaslar üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinir. Magnezyum, kas sağlığı ve metabolizma hızı üzerinde oldukça etkilidir. B6 vitamini ise enerji desteği sağlar. Bütün bunlar dikkate alındığında ZMA’nın üstlendiği rollerin son derece kritik olduğu söylenebilir.

ZMA Faydaları Nelerdir?

ZMA ürünlerinin çok sayıda faydası vardır. Kasların gelişmesi ve toparlanmasından yağ kaybına varıncaya kadar pek çok alanda etkili olduğu bilinir. Bu faydaların ZMA içerisinde yer alan mineral ve vitaminler açısından tek tek incelenmesi daha doğru olacaktır.

· Çinko

Çinko, vücuttaki enzimlerin önemli bir kısmı için uyarıcı özellik taşır. Antioksidan özelliğe sahip olan bu mineral, birçok biyolojik sürecin başlamasını ve sorunsuz olarak tamamlanmasını sağlar. Özellikle protein sentezi, kas büyümesi ve kas toparlanması noktalarında etkilidir.

· Magnezyum

Bu mineral de benzer şekilde birçok biyolojik sürecin içerisinde yer alır ve bunların sorunsuz olarak tamamlanmasını sağlar. Kalp ve damar sağlığı, metabolizma hızının düzenlenmesi ve kemik gelişimi alanlarında etkilidir.

· B6 Vitamini

B6 vitamini, protein ve glikojen metabolizmasının düzenlenmesini sağlar. Ayrıca bağışıklık sistemini dengeler ve enerji oluşumuna katkıda bulunur. Bu yönleri dikkate alındığında vücut içinde önemli bir role sahip olduğu söylenebilir.

Burada yer alan iki mineral ve vitaminin birlikte değerlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Çinko ve magnezyum sayesinde kas oluşumu, kas gelişimi, yağ kaybı ve genel sağlık durumunun stabil olması sağlanır. ZMA’nın bunlar haricindeki yararları aşağıda yer almaktadır.

· Uyku Kalitesi

Kronik uyku sorunu yaşayanlar üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinir. Sağlıklı kişilerin uyku düzenlerini ve kalitelerini ise arttırır. Bu etki, magnezyum sayesinde sağlanır. ZMA içerisinde yer alan bu mineralin emilimi kolaydır. Bundan dolayı düşen magnezyum seviyesi ve egzersiz toleransının dengelenmesini, kısa sürede sağlanır.

· Kas Gücü

ZMA ürünlerinin kullanımı düzenli olarak yapıldığında, kas gücünde belirgin bir artış meydana gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre söz konusu artış, fonksiyonel güçlerde iki katına kadar, normal güçte ise %2,5 oranındadır. Burada bahsedilen rakamlar, ZMA kullanımının gerekliliğini ortaya koyma bakımından çok önemlidir.

· Büyüme Hormonu

ZMA içerisinde yer alan magnezyum ve çinko, büyüme hormonu sinerjisti olarak ifade edilebilir. Bunların en önemli rakibi ise kortizoldür. ZMA kullanımının kortizol seviyesinin önemli oranda düşürdüğü tespit edilmiştir. Bu durum ise büyüme hormonu üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

ZMA Yan Etkileri

ZMA kullanımıyla ilgili yapılan çok sayıda araştırma vardır. Bu araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre doğru oranlarda kullanılan ZMA’nın herhangi bir yan etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Fakat burada önemli olan doğru kullanım ve kaliteli ürün seçimidir. Bu hususlara dikkat edilmezse farklı sorunların yaşanma olasılığı vardır.

ZMA kullanımının testosteron seviyesini arttırdığına ilişkin bazı bilgiler vardır. Fakat buradaki artış, testosteron seviyesi normale göre daha düşük olanlarda gerçekleşir. ZMA içerisinde yer alan çinko, bu hormonun seviyesini dengeler. Dolayısıyla da sağlıklı erkeklerin testosteron hormonlarının seviyesini arttırdığını söylemek yanlış olacaktır.

ZMA Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Tercih edilecek ZMA ürününe bağlı olarak farklı kullanımlar söz konusu olabilir. Fakat uzmanların bu konudaki açıklamaları dikkate alındığında kullanımın 30 mg çinko, 450 mg magnezyum ve 10 mg B6 vitamini olması gerektiği söylenebilir. Bunların üzerindeki bir kullanımından kaçınılması çok önemlidir.

Burada belirtilen oranların üzerine çıkılması durumunda farklı sorunlar yaşanabilir. Örneğin; magnezyum limitinin aşılması, bağırsak hareketlerini aşırı arttırabilir. Bu ise farklı sindirim sorunlarını beraberinde getirir. Bu tür sorunlar yaşanmaması için uygun dozda kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

Kampanyalardan anında haberdar olun!