MARKALAR
Etken Maddeler
Fiyat
Hedef
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

Antioksidan Ürünler

Spor esnasında insan vücudunda çeşitli reaksiyonlar meydana gelmektedir. Bu reaksiyonlar spor yapan ve stresli bir iş hayatı olan insanlarda daha çok olmakla birlikte, solunum esnasında bile oluşabilmektedir. Reaksiyonların vücutta zararlı hale dönüşmemesi ve engellenmesi için antioksidan ürünlerin kullanımı oldukça yaygındır.Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 4 arası, toplam: 4 (1 Sayfa)

Antioksidan Nedir?

İnsan vücudunun en temel görevlerinden olan solunumu gerçekleştirmesi esnasında, kullandığı oksijene bağlı olarak bazı atıklar meydana gelir. Bu atıklara serbest radikaller denilmektedir. Serbest radikaller vücut içerisinde vuku bulan hemen her işlemde meydana gelmektedir. Bu elektron yüklü serbest radikaller insan vücuduna yüksek seviyede zarar verme özelliğine sahiptir.

İnsan vücuduna zarar verme yeteneğine sahip olan serbest radikaller olarak isimlendirilen bu elektron yüklü kimyasalların bedenimizden uzaklaştırılması hayati öneme sahiptir. Vücudumuzda bulunan doğal antioksidan bu zararlı kimyasalların etkisini azaltarak dışarıya püskürtebilir.

Antioksidanların serbest radikalleri püskürtme özelliği ise basit bir ilişkiye dayanmaktadır. Serbest radikallerin aslında zararlı olmasına yol açan faktör, onun istediğini alabilmek için başka hücre ve organlara saldırmasıdır. Antioksidan maddeler ise serbest radikallere istediği elektron ve hidrojenleri temin edebilirler. Bu sayede onun zararlı etkisini azaltabilmektedirler.

Antioksidan savunma sistemimizin kendi görevini yerine getirememesi ya da antioksidan yönünden zengin olan besin kaynaklarını tüketmediğimiz zaman ya da bunların ikisi de yerine getirilemediği takdirde antioksidan özelliği olan besin takviyelerinden de destek alınmadığı zaman serbest radikallerin vücudumuza zarar vermesi kaçınılmaz olacaktır.

            Antioksidan yönünden zengin besinler;

                    Böğürtlen

                    Domates

                    Brokoli

                    Kereviz

                    Ispanak

                    Sarımsak

                    Yaban mersini

                    Kırmızı üzüm

                    Çay

                    Soya fasulyesi

                    Turunçgiller

                    Tam tahıllı besinler

Serbest Radikal Nedir?

Solunum neticesinde meydana gelen serbest radikaller, genel olarak bir elektronunu kaybeden ve bir oksijen atomu içeren moleküllerdir. Bu durum onların reaktif (kararsız) davranışlar sergilemesine yol açar. Bu davranışların oluşması ile birlikte yakındaki moleküllerin elektronlarına tacizlerin başlaması an meselesi olmaktadır. Serbest radikaller elektron elde edebilmek için diğer hücrelere saldırı yapan zararlı oluşumlar haline gelirler. Bedenimizdeki protein ve enzimlere hücum ederek normal seyretmekte olan hücresel faaliyetleri engelleme gücüne sahiptirler. Daha da kötüsü insan vücüdunda DNA yapısına saldırarak bedenlerimizde çeşitli mutasyonlar, fonksiyon bozukluğu ve kansere yol açabilmektedirler.

İnsanın en temel ihtiyaçlarından olan solunum sırasında oksijen temel unsur olarak kullanılmaktadır. Bu aşamada, bedenin yakıtı durumunda olan glikoz moleküllerini yakmak için oksijen kullanılır. Enerjinin açığa çıkartılması için gerçekleşen bu işlem sırasında serbest radikaller, yıkıcı yan ürünler olarak bir tarafa atılırlar. Özellikle solunum esnasında, oksijen bol miktarda elektron arayışı içerisinde bulunur. Bu aşamada oksijen bedendeki üretim süreçlerine serbest radikalleri bırakır. Oksijenin bu aşamalarda bıraktığı serbest radikaller, oksi radikal ve ROT isimli zararlı elektronlardır.

Serbest radikallerin vücudumuzda engellenmeden sürekli bulunması büyük zararlara meydan verebilir. Buna örnek vermek gerekirse; damarlarda bulunan hücrelerde meydana gelen bu tür bir saldırı atardamarlarda sertleşme-kalınlaşma-kalp krizi ve bunların sonucunda kısmi ya da komple felçlere neden olabilir.

Antioksidan Ürünleri Nedir?

 Normal yaşam standardına sahip insanların bile bu denli miktarda serbest radikallere maruz kalması, spor yapan insanlarda daha fazla endişe sebebi olabilir. Bilindiği gibi bu zararlı radikaller daha çok solunum yoluyla meydana gelmektedir. Spor esnasında solunum kabiliyetinin üst seviyelerde kullanılması ile birlikte, serbest radikallerin vücumuza olan saldırıları da üst seviyelere ulaşacaktır. Bu aşamada antioksidan maddesinin varlığı bedenimizi koruyan zırh görevi üstlenir.

Antioksidan besin takviyeleri, insan vücudu için zehirli olan serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye yarayan bileşenlerden meydana gelen supplementlerdir. Supplement denildiğinde akıllarda, sadece spor yapan insanların kullanabileceği ürünler olarak oluşsa da aslında normal yaşam standardına sahip olan insanların da doktor tavsiyesi ile kullanabileceği ürünlerdir.

Antioksidan supplementleri ile vücuda alınan antioksidan ve yardımcı maddeleri, serbest radikallerin neden olduğu hücre tahribatına karşı, vücudun kendini savunmasına destek olurlar. Antioksidanların bu işlevi sayesinde sporcunun vücudunda meydana gelen iyileşme süreci kısalır ve kas ağrıları en aza indirgenir. Ayrıca yaşlanma yavaşlatıcı ve birçok farklı sağlık problemini engelleyici özelliği mevcuttur.

Antioksidanlarda Kullanılan Bazı Maddeler

                    Kalsiyum

                    Krom

                    Bakır

                    Bor

                    Magnezyum

                    Çinko

                    Potasyum

                    Selenyum

                    Omega (3,6 ve9)

                    Molibden

                    Koenzim

                    Enerji

                    Dokosaheksaenoik Asit

                    A, C, D, E, B1, B2 ,B3, B5, B6, B7, B9, B12 ve K2 Vitaminleri

Antioksidanlar Ne İşe Yarar?

Fiziksel etkinliklerin çok olması serbest radikallerin oluşumunu hızlandırır. Bu radikallerin hücrelerde artması ise iltihap ve ağrılara sebep olurken hücre yapısında ciddi hasarlara sebep olabilirler. Bu durumda vücudun zararı azatlması ya da tamamen önlemesi için antioksidan kaynaklarına ihtiyaç duyulur. Antioksidanlar sayesinde zehirli radikaller nötralize olabilmektedirler. Bedensel aktivitenin artmasına bağlı olarak oksijen kullanımı arttıkça, vücudun antioksidana olan ihtiyacı da artar. Antioksidan kazanımı vücutta meydana gelen iltihaplanmayı azaltarak, toparlanma ve iyileşme sürecini kısaltır. Bu şekilde kaslardaki laktik asit birikiminden dolayı oluşan ağrının azalmasını destekleyebilir.

Antioksidan Ürün Faydaları

                    Hücrelerde meydana gelebilecek hasarı engelleyebilir.

                    Spor sonrası oluşan kas ağrılarını hafifletebilir.

                    Antrenman sonrasında oluşan iyileşme ve toparlanma sürecine destek olabilir.

                    Serbest radikallerin etkisini azaltma ve sıfırlamaya yardımcı olabilirler.

                    Yaşlanma hızlandıran faktörlerin etkisini azaltabilirler.

                    Kanser riskini azaltabilirler.

                    Kalp rahatsızlıkları ihtimalini düşürebilirler.

                    Kolesterolün düşmesine yardım edebilirler.

Antioksidan Ürün Kullanımı

Spor yapan insanların antrenmanını ve normal yaşam sürenlerin standartlarını olumlu yönde yönde etkileyebilmesi amacıyla, sabah kahvaltısıyla birlikte kullanımı uygundur. Bu kullanım ürünün türüne ve markasına göre kahvaltı öncesi ya da sonrası olarak farklılık gösterebilir.Kullanımı halinde uygun servis içeriğini belirlemek için ambalajlaki açıklamaların dikkate alınması tavsiye edilir. Bununla birlikte kapsül miktarı için ilgili bir uzman eşliğinde çalışmalar da yapılabilir.

Antioksidan Ürünleri ile Olası Yan Etkileri

                    Bu tür besin takviyeleri doktor ya da uzman tavsiyesi olmadan, yaşam standartlarının yükseltilmesi amacıyla tüketilmemelidir.

                    Antioksidan maddelere karşı alerjik reaksiyonlar gösteren bünyelerin kullanması uygun değildir. Kullanım ihtiyacı duyulduğu takdirde doktor tavsiyesi alınması gerekmektedir.

                    Hamile ve emzirme dönemindeki bayanların kullanımı için doktor tavsiyesi neticesinde olması daha uygun görülmektedir.

                    Kronik rahatsızlıklar nedeniyle ilaç kullanımı olan kişilerin, doktora danışarak antioksidan supplement kullanması tavsiye edilir.

Kampanyalardan anında haberdar olun!