MARKALAR
Aroma
Cinsiyet
Etken Maddeler
Fiyat
Hedef
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

BCAA

BCAA esansiyel olan amino asitlerin oluşturduğu bir grup amino asitidir. Branched Chain Amino Acid in kısaltması olan BCAA, dallı zincirli amino asit anlamına gelmektedir. BCAA, kaslarda bulunan proteinlerin ortalama %30-%40' ını oluşturmaktadır.Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 113 (5 Sayfa)

BCAA Nedir?

Dallanmış molekül yapısına sahip amino asitlerin birleşimiyle meydana gelen BCAA' yı oluşturan amino asitler 3 tanedir.

                    Lösin

                    İzolösin

                    Valin

BCAA besinin 3 amino asite indirgenmiş halidir diyebiliriz. Bunu yapmaktaki amaç ise kas gelişimi için gerekli olan bazı temel amino asitlerin grup olarak edinilmesini sağlayabilmektir. Böylece spor sonrası oluşan beden yorgunluğunun önüne geçilebilir. Yapılan deneylerde spor sonrası kas ağrılarının önüne geçildiği ve kişinin kuvvetli olma haline hızlı bir şekilde geçebildiği görülmüştür.

Lösin: DNA tarafından kodlanan ve dışarıdan alınmasına ihtiyaç duyulan lösin, BCAA nın yapıtaşlarındandır. Lösin ve İzolösin birbirinin izomeridirler. Proteinlerde en yaygın halde bulunan bu amino asit; inek eti, tavuk eti ve alabalıkta bolca bulunmaktadır. Bunların haricinde baklagiller, tahıllar ve süt ürünlerinde de lösin vardır. Lösinin kas büyümesinde başrollerde olduğunun bilinmesinin yanısıra, kan şekeri oranlarında düzenleyici etkiye sahip olabildiği bilinmektedir. Yetişkin bir insanda olması gereken lösin miktarının, vücut ağırlığının her kilosu için günlük ortalama 20-50 miligram civarında olduğu düşünülmektedir.

İzolösin: DNA tarafından kodlanan ve dışarıdan alınmasına ihtiyaç duyulan izolösine hemen hemen her proteinde rastlayabiliriz. İsminden de anlaşılacağı gibi izolösin lösinin tamamlayıcısı modundadır. Hidrofobik amino asitlerden olan izolösin, lösine çok benzer yapıdadır. Sadece kimyasal bağlarının dizilimi ile birbirlerinden ayrılırlar. Ancak etkileri bakımından vücutta aynı görevlere sahiplerdir.Yetişkin bir insanda olması gereken izolösin miktarının, vücut ağırlığının her kilosu için günlük ortalama 10-20 miligram civarında olduğu düşünülmektedir. Et ürünleri, soya fasulyesi, yumurta, peynir, fındık-fıstık, tahıllar ve baklagiller zengin izolösin kaynaklarıdır.

Valin: Nötr amino asitlerden olan valin, ismini Valerian adındaki bir bitkiden almıştır. Lösin esansiyel amino asitlerdendir. Bu yüzden dışarıdan alınması mecburidir diyebiliriz. Valin açısından zengin olan besinler et, peynir, balık, fıstık, mercimek, mantar ve susamdır. Yetişkin bir insanda olması gereken valin miktarının, vücut ağırlığının her kilosu için günlük ortalama 20-30 miligram civarında olduğu düşünülmektedir.

BCAA Ne İşe Yarar?

Ağır antrenman yapan sporcular ve atletler için ideal bir amino asittir. Ağır idmanlar sonrasında yorgun düşen vücudun enerji kaynağı olabilme özelliğine sahiptir. Kas ağrılarını azaltabilir ve kişinin kendini, gücünden ve performansından yoksun hissetmesine engel olabilir. BCAA' nın en önemli özelliklerinden birisi de dayanıklılık sporu ile ilgilenen sporcuların laktak eşiğini yükseltebilmesidir.

BCAA Faydaları

                    Protein sentezini tetikleyen yapıya sahiptir. Sakatlık nedeniyle antrenman yapılamasa dahi protein sentezine devam ederek kas kaybını azaltabilir.

                    Spor sonrası meydana gelebilen kas ağrılarını engelleyebilir.

                    Vücuttaki seratonin seviyesini yükselterek yorgunluk hissinin azalmasına destek olabilir.

                    Yaşlanmayı geciktirici etkisi olduğu düşünülmektedir.

                    Diyet sporu yapan kişilerde kas kaybını azaltarak yağ kaybını çoğaltabilir. Buna katabolik kriz durumunu engelleme olarak da tarif edebiliriz.

                    İnsülin hassasiyetini arttırabilen etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

                    Sporcunun performansını arttırıcı etkisinin olduğu düşünülmektedir.

BCAA Kullanımı

 BCAA ürünleri spor öncesi, spor esnası ve spor sonrasında tüketime uygundur. Ancak dikkat edilmesi gereken şey lösin ve izolösin maddelerinin 10' ar grama denk gelecek şekilde tüketimidir. Bu yüzden satın alınacak BCAA supplementinde lösin ve izolösin oranlarının 1:1 olmasın

Kullanım ile ilgili olarak iki örnek üzerinden tavsiye vermek daha doğru olacaktır.

 70 Kg ve üstü sporcular için: Spor öncesi, spor sırasında ve spor sonrasında 10 ya da 15' er gr.

 70 Kg ve üstü sporcular için: Spor öncesi, spor sırasında ve spor sonrasında 5 ya da 10' ar gr.

BCAA' nın faydalarından yola çıkarak, kas kaybını engellemek amacıyla spor yapılamayan dönemlerde de kullanılması tavsiye edilmektedir. Bunu sabah kahvaltısı öncesinde yapmak en uygun zaman olacaktır.

BCAA kullanımının protein tozu ile birlikte yapılması halinde kas gelişiminin istenilen seviyelerde ve daha hızlı olacağı düşünülmektedir. BCAA' ya destek olabilecek nitelikte olan protein tozuna whey proteini örnek gösterebiliriz.

BCAA ve Whey Protein Farkları

                    BCAA içerisindeki amino asitler serbest formda oldukları için whey proteine nazaran kana daha hızlı karışırlar. Çünkü whey protein kullanıldığı zaman proteinlerin parçalanarak amino asitlere dönüştürülme evresi bulunmaktadır.

                    BCAA ürünleri whey ürünlerine göre daha ekonomik seviyelerde seyretmektedir.

                    Whey proteinler BCAA yönünden zengin olsalar da, hepsinde BCAA' da bulunan aminoasitler yeterli seviyelerde olmayabilir.

BCAA ve Olası Yan Etkileri

                    Sporla ilgilenmeyen kişilerin fiziksel standartlarını yükseltebilme amacıyla kullanımları tavsiye edilmemektedir.

                    BCAA kullanımı esnasında ürünün vücuttaki yeterli ve dengeli dağılımını sağlamak için bol su tüketilmesi önerilir.

                    Böbrek şikayeti olan sporcuların BCAA kullanımı öncesinde bir doktor kontrolünden geçmesi hayati öneme sahiptir.

                    Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının sağlıksal açıdan verilerinin olmaması nedeniyle, kadınların bu dönemlerde kullanmaması önlem olabilir.