MARKALAR

Sporcu Vitaminleri

Yapılan antrenmanların sporcular için önemi yadsınamaz. Fakat bu sırada sporcunun vücudunu da iyi beslemesi gerekmektedir. Sporcunun beslenme alışkanlıklarının çok iyi olduğu hallerde bile yeterli gelişimin sağlanamadığı görülebilir. Kaslardaki gelişimin üst seviyelerde olabilmesi için vücuttaki hormonların yeterli seviyelerde olması gerekir. Bu seviyelerin kazanımı için birçok sporculara özel üretilen vitaminlerin kullanılması avantaj sağlayabilmektedir.Devamını Oku..

Bu kategori listesinde ürün yok.

Vitamin Nedir?

Vitamin, Polonyalı bilimadamı Casimir Funk tarafından ilk defa 1912' de bulunmuştur. İsim kazanmasının ardından, insan vücuduna oldukça büyük yararları olduğu tespit edilmiştir. Vitaminler, insan yaşamının sürdürülmesi açısından oldukça önemli olan ve besinlerden doğal olarak edinilebilen basit yapılı bileşiklerdir. Düzenli bir beslenme programında bile az miktarda elde edilebilecek olan vitaminlerin yokluğunda çeşitli hastalıklar oluşabilir.

Özellikle yüksek yaşam temposuna sahip olan insanların sürekli zinde kalabilmesi, vücudun gerekli vitaminleri edinebilmesinden geçer. Enerjinin vücuda olan enjeksiyonu esnasında vitaminlerin büyük rol aldığı bilinmektedir.

Latince ismi "vita"  olan ve yaşam anlamına gelen vitaminlerin çözünmelerinde farklılıklar bulunur. Bu çözünme kendisini suda ve yağda olmak üzere 2 şekilde gösterir. Yağda çözünen vitaminler vücutta birikim yapabilirken, suda çözünen vitaminler görevlerini tamamlar ve vücuttan idrar ya da terleme yoluyla dışarı atılırlar.

            Suda Çözünen Vitaminler

                    C Vitamini

                    B Grubu Vitaminler

            Yağda Çözünen Vitaminler

                    A Vitamini

                    K Vitamini

                    E Vitamini

                    D Vitamini

Sporcu vitaminlerini genellikle sporcular kullanmakla birlikte, gelişimin üst seviyelere tırmanması amaçlanır. Beslenmenin antrenmanlarda yeterli olmadığı hallerde, sporcu vitaminlerinden yeterli destek alınabilir.

Sporcu Vitaminlerinde Kullanılan Bazı Maddeler

                    Glukozamin hidroklorid

                    Vanadyum

                    Bor

                    İyot

                    Fosfor

                    Demir

                    Çinko

                    Bakır

                    Magnezyum

                    Potasyum

                    Selenyum

                    Molibden

                    İnositol

                    Manganez

                    Kalsiyum

                    EPA

                    Balık yağı

                    DHA

                    Kondroitin sülfat

                    Biotin

                    Folik asit

                    Panax ginseng

                    Koenzim

                    Çeşitli vitaminler

Sporcu Vitaminleri Ne İşe Yarar?

Düzenli olarak spor antrenmanı yapan bireylerin beslenme düzeni ve kullandığı diğer supplementler kas gelişimi için yetersiz kalabilir. Vücuttaki kas gelişiminin istenilen düzeylerde olmasına destek olmak için sporcu vitaminlerinin kullanılması oldukça uygundur.

Yüksek miktarlarda tüketim unsuruna sahip olmamalarına rağmen, sporcu vitaminleri kas gelişimi ve antrenman performansı bakımından yüksek öneme sahiptir. Normal bir insanla kıyaslandığı zaman, sporcuların vitamin ve mineral ihtiyacının daha fazla olduğu görülmektedir. Sporcu vitaminlerinin kullanımı ile birlikte, antrenmanlarda yıkıma uğrayan kas dokularının iyileşmesi ve yenilenmesi önemli oranda sağlanabilir.

Sporcu vitaminlerinin belirli kesimlere özel olarak üretildiğine de rastlamak mümkündür. Bu supplementlerin prostat rahatsızlığı, üreme sistemi ve testosteron seviyeleri üzerinde olumlu etkiler yaptığı bilinmektedir. Ayrıca bu ürünler, kardiyovasküler rahatsızlıkların ortaya çıkmasını engelleme üzerinde etkilidir. Sporcu vitaminleri, tüketim sonrasında sindirilmiş olan besinlerin vücuttaki doğru enjeksiyonunda rol oynarlar.

Sporcu Vitaminlerinin Faydaları

                    Kanser hücrelerinin oluşmasına engel olabilirler.

                    Kasların iyileşme sürecinde etkin rol alabilirler.

                    Beslenmeyi tamamlayıcı özelliklere sahiptirler.

                    Vücut direncini arttırabilirler.

                    Kaslara oksijen taşınmasını daha kolaylaştırıcı duruma getirebilir.

                    Vücuttaki serbest köklerin etkisiz hale gelmesini sağlayabilirler.

Sporcu Vitaminlerinin Kullanımı

Antrenmanlara en uygun olanı seçilecek olan sporcu vitamini supplementlerinin paket içeriğinde yer alan kullanım talimatı, sporcunun takviye faydası ve kas gelişimini üst seviyelere taşıyabilir.

Sporcu vitaminlerinin en doğru kullanım zamanı sabah ya da antrenmandan ortalama 1 saat öncesidir. Böylece bu ürünlerin sağladığı enerji ve yararlı faktörlerin daha iyi kullanımı sağlanabilir. Ayrıca bu supplementlerin genellikle günde 2 ya da 3 tablet şeklinde kullanıldığı bilinmektedir.

Sporcu Vitaminleri ile Olası Yan Etkileri

                    Hassas bünyeye sahip olan sporcularda mide rahatsızlıklarına sebep olabilir. Bu durumda kullanıma ara verilerek doktora danışılması tavsiye edilir.

                    Kronik rahatsızlıkları nedeniyle sürekli ilaç kullanımına mecbur olan kişilerin, bu ürünleri kullanımadan önce doktora danışması önerilir.

                    Karaciğer rahatsızlığı bulunan sporcularda, karaciğer fonksiyonlarının tehlikeye girmemesi adına kullanmaması tavsiye edilmektedir.

Kampanyalardan anında haberdar olun!