MARKALAR
Fiyat
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

Likit Amino Asit

Likit amino asitler içileblir amino asit ürünleridir. Bu amino asitin sıvı halde olması sporcunun sindirimi açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Çünkü likit amino asit, diğerlerine nazaran kana daha hızlı karışmaktadır.Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 2 arası, toplam: 2 (1 Sayfa)

Likit Amino Asit Nedir?

Likit amino asitler, kompleks amino asitlerde olduğu gibi yüksek profilde amino asit yapısına sahiptir. Sporcuların besinlerden yeterli düzeyde elde edemediği protein ve amino asitlerin kazanım yolu olan supplementlerin de birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler isteğe ve kullanıma göre değişiklikler göstermektedir. Likit amino asitleri ise kısaca tanımlayacak olursak sporcunun vücuduna en çabuk enjekte olabilen supplement çeşididir diyebiliriz. Ağır ve yoğun bir spor programı uygulayan insanlar, kaslarının ihtiyacı olan besinleri hemen vermek ister. Ağır bir spor sonrasında kasların uğrayacağı yıkım da büyük olacaktır. Bu sebeple kasların yıkım aşamasının bir an önce pozitif yönde desteklenerek onarım aşamasına geçiş sağlanmalıdır. Bu hususta kullanılabilecek en doğru ürün likit amino asit olacaktır. Likit amino asitler hem kullanım kolaylığı hem de sağladığı hızlı fayda sayesinde, sporcuların çokça tercih ettiği ürünlerdir. Karışım hazırlama vs hiçbir uğraşısı olmadan aç ve iç özelliğinde olan bu ürünler birçok sporcunun tercihini kendisine çekebilmektedir. Likit amino asitlerin içerisinde bulunan amino asitler ise şöyledir;

                    İzolösin

                    Lösin

                    Triptofan

                    Valin

                    Serin

                    Glutamik Asit

                    Tireonin

                    Metiyonin

                    Fenilalanin

                    Glisin

                    Arjinin

Likit Amino Asit Ne İşe Yarar?

Spor esnasında başlayan protein sentezi sayesinde kaslar gelişme evresine geçer. Ayrıca bu esnada enerji üretimi de meydana gelmektedir. Bu sayede sporcunun daha uzun süre spor yapabilmesine olanak tanınabilir. Likit amino asit sayesinde meydana gelen enerji üretimi vücudun enerjiye olan ihtiyacını da ortaya çıkarmış olur. Bu olayla birlikte vücut yağları eriterek enerjiye dönüştürmeye çalışır. Bu supplementin en büyük işlevi, kas erimesini önlemek ve gelişimini sağlamaktır. Bu olayın gerçekleşmesi aşamasının düşük süreleri bulması da kullanım oranlarını yükseltici etkiye sahiptir. Sıvı halde üretilen bu ürünler, tablet halde üretilen ürünlere nazaran daha avantajlıdır. Çünkü tablet halde olan supplement kullanımında önce vücut tarafından parçalanması ve sindirilmesi sonrasında kana karışması beklenmektedir. Likit amino asit ürünlerinde ise bu safhalar atlanarak direk kana karışma aşaması ile vücut hızlı bir onarıma geçebilir.

Likit Amino Asitin Faydaları

                    Kas kütlesinin korunmasına destek olabilir.

                    Kas yapısındaki onarım sürecinde etkili olabilir.

                    Kana karışma hızları diğer yapıdaki supplementlere göre daha hızlı gerçekleşmektedir.

                    Sporcu metobolizmasını hızlandırıcı etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

                    Yağların eritilerek enerjiye dönüşmesi aşamasında destekçi niteliğe sahip olabilir.

                    Kan basıncını düşürmeye destek olarak yüksek tansiyonu düzene sokabilir.

                    Kalp rahatsızlığı ve damar tıkanıklığı hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir.

                    Kemik erimesini önleyici özelliklere sahip olduğu söylenmektedir.

Likit Amino Asit Kullanımı

Likit amino asitler, tek başlarına ya da meyve suyu ile karıştırarak tüketilebilir. Kullanım zamanları ise spor öncesi, spor esnası ve spor sonrasında tercih edilebilir. Bu zamanlamanın tayin edilebilmesi için ilgili bir uzmandan destek alınması tavsiye edilmektedir. İleri seviye sporcular için genellikle spor öncesi, spor sonrası ve uyumadan önce birer tüp kullanım uygun görülmektedir. Fakat uyku öncesi kullanım için likit amino asit ürününün içeriğindeki AOL değerlerinin yüksek olması daha yararlı olur. Dolayısı ile uyku öncesi kullanım yapacak olan sporcuların AOL değerlerini dikkate alması tavsiye edilir.

Likit Amino Asit ve Whey Protein Tozu Farkları

                    Likit amino asitte tüketim öncesi hazırlığı bulunmazken, whey protein tozunda bu aşama sporcuyu yavaşlatan etkiye sahiptir.

                    Likit amino asitler yoğun programa sahip ve ileri düzey sporculara hitap ederken, whey protein tozları normal programa sahip ve orta düzey sporculara da hitap edebilir.

                    Likit amino asit ürünlerinde kana karışım ve kas onarımı hızı whey protein tozu ürünlerine kıyasla biraz daha yüksektir.

Likit Amino Asit ve Olası Yan Etkileri

                    Hamilelik ve emzirme döneminde olan bayanların likit amino asit kullanımı önerilmez.

                    Sporcuya destek sağlayan supplement ürünleri kullanımının olduğu dönemlerde bol su tüketilmesi tavsiye edilir.

                    Böbrek rahatsızlığı olan sporcuların, bu supplementi kullanmadan önce doktor kontrolünden geçmesi tavsiye edilir.

Kampanyalardan anında haberdar olun!