MARKALAR
Etken Maddeler
Fiyat
Hedef
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

Kompleks Protein

Protein tozlarının farklı formatlarda üretilmesi satış politikası değildir. Buradaki amaç farklı amaçlara yönelik istekleri karşılamaktır. Çünkü protein tozu ve çeşitleri, spor yapan insanların yaşam ve spor yapma şekline bağlı olarak farklı amaçlara hitap eder.Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 12 arası, toplam: 12 (1 Sayfa)

Kas kütlemizi geliştirme ya da arttırma yolunda ağırlık sporlarıyla ilgileniyorsak ve protein tozu kullanmanın faydalı olabileceğini düşünüyorsak, yapılacak ilk hareket bir uzmana danışmaktır. Böylece hedefler ve vücut özelliklerine bağlı olarak daha doğru tavsiyeler alabiliriz. Protein tozu çeşitleri, spor öncesi veya sonrası, sabah ya da akşam, fiziksel özellikler ve ulaşılması hedeflenen vücut şekline göre farklı isteklere yönelik çözümler sunar. Şimdi protein tozu türlerinden olan kompleks proteini inceleyelim.

Kompleks Protein Nedir ?

Bu protein çeşidi adından da anlaşılacağı üzere, birden fazla protein çeşidi sağlamak için birleştirilmiş bir karışım niteliğindedir. Peki farklı amaçlara hitabeden onca protein tozu varken böylesine bir karışım niçin üretilmektedir? Bu sorunun 2 farklı yanıtı mevcuttur.Bunlardan ilki farklı zamanlamalarda protein ihtiyacını karşıyalabilmek ve farklı türde amino asit alımını sağlayabilir. İkinci yanıt ise insanların daha az maliyetle farklı tür proteinleri elde etmesine destek olmaktır.

Kompleks proteinin içeriğinde bulunan diğer proteinler şöyledir;

                    Soya proteini: Bitkisel kaynaklı olup, emilimi hızlıdır.

                    Kazein(süt) proteini: Yavaş emilimi sayesinde uzun süreli tokluk hissi ve amino asit desteği sağlayabilir.

                    Whey protein: Hızlı emilimi sayesinde, ağırlık sporu sonrası onarıma destek olabilir.

                    Yumurta beyazı(albümin) proteini: Emilimi orta düzeydedir. Yağ, şeker, laktoz ve kolesterol içermediği için oldukça sağlıklıdır.

Kompleks ürünleri zamansal olarak değerlendirdiğimizde, en iyi yanının içeriğindeki ürünlerin farklı zamanlarda sağladığı vücut desteği olduğunu anlayabiliriz. Bu şekilde sporcu vücudunun ihtiyacı olan desteğin sürekliliğinden söz etmek mümkündür. Vücut gelişimi için gerekli olan protein ve diğer yararlı maddelerin kademeli olarak edinilebilmesi kompleks protein tozları ile daha ekonomik bir hal alır. Ayrıca içeriğinde keratin olan kompleks protein tozları kas gelişiminin yanında, hacim kazanmak için de kullanılabilir.

Kompleks Protein Tozu Nasıl Üretilir ? 

Kompleks protein tozları; peynir altı suyu, süt proteini, yumurta ve albümin proteinlerinin birleşiminden meydana imal edilir. Bu proteinlerin sindirim sürelerinden ve amino asit çeşitlerinden faydalanmak için her birinden belirli oranlarda karıştırılarak elde edilen protein türüdür.

Kompleks Proteininin Faydaları

                    Ağırlık sporu sonrasındaki kas yıkımını hemen onarıma geçirebilir.

                    Kas onarım ve yapımını uzun süre devam ettirebilir.

                    Ekonomik olarak daha uygun seviyelerde, birden fazla proteinden faydalanılabilir.

                    Diğer protein içeriklerinden fazla olarak, Lösin amino asiti eklenmiştir.

Kompleks Proteinin Kullanımı

Kompleks proteinler diğer proteinlere kıyasla, ortalama bir sindirim sürecine sahiptir. Bu nedenle uzun süreli protein alınamama durumlarında kullanıma uygundur. Ayrıca whey gibi kısa sürede kaslara şok etkisi yaratan proteinlerden ek olarak kullanılmıyorsa, aynı etkinin başlatılması hususunda başarılı olan kompleks protein bu amaca hizmet edebilir.

Whey Protein Kompleksi

3 farklı whey protein kompleksi mevcuttur. Bunlar; konsantre, izole ve hidrolize whey kompleksleridir. Sindirim hızına göre bu whey komplekslerini sıralayacak olursak eğer; en hızlısı hidrolize whey kompleksi, sonra izole whey kompleksi, en yavaş ise konsantre whey kompleksidir.

Kompleks Protein ve Kazein Protein Farkları

                    Kompleks proteinleri kazein proteinler ile kıyaslamamak yerinde bir hareket olur. Çünkü kazein yavaş sindirildiği için emilimi uzun sürerken, kompleksin sindirimi hızlı ancak etkisi uzundur.

                    Kazein protein tokluk hissi sağlarken, kompleks protein uzun süreli tokluk hissi vermez.

                    Kompleks ağır spor yapanlar tarafından sürekli protein desteği için tercih edilirken, kazein diyet ile birlikte spor yapanların tercihidir.

Kompleks Protein Tercih Sebepleri

                    Hem çabuk hem de uzun süreli protein tesiri sağlaması.

                    Aromatik anlamda başarılı üreticileri mevcuttur.

                    Ortalama fiziğe sahip olup, yavaş ve sağlam gelişimi destekler.

                    Özellikle whey proteinlerden ortalama 1 saat daha uzun süre protein desteği sağladığı tespit edilmiştir. Fakat bu konuda kazein proteini ayrı tutmak gerekir. Çünkü kazeinin temel özelliği uzun süre protein desteği sağlamaktır ve o yönde bir üretimin mahsülüdür.

Kompleks Proteini Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

                    Karışımdaki protein türlerini kontrol etmeliyiz. Genellikle hepsi aynı olsa da, spor programımıza uymayacak herhangi bir protein ya da amino asit bileşeninin eklenmesini istemeyiz.

                    Günlük beslenmemizle doğru orantılı olarak BCAA ve amino asit değerleri yüksek olan kompleks protein tozu ürünlerinden seçim yapmalıyız.

                    Ambalaj içeriğinde glutamin ve kreatin ibarelerinin olması kas gelişimi için daha faydalı olduğunu gösterebilir.

Kompleks Protein ve Olası Yan Etkileri

                     Gıda takviyesi ürünlerini kullanırken, vücuttaki yeterli dağılım ve çözünmesini sağlaması için bol miktarda su tüketmeliyiz.

                    Ağırlık sporuyla uğraşan insanlarca kullanımı tavsiye edilmektedir. Aksi halde, normal yaşam kalitesini arttırmak için kullanılması rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Kampanyalardan anında haberdar olun!