MARKALAR
Etken Maddeler
Fiyat
Hedef
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

Izole Protein

Protein tozlarının farklı formatlarda üretilen ürünlerine satış ve pazarlama stratejisi adı altında nitelendirmek yanlış olacaktır. Çünkü protein çeşitleri, spor yapan insanların yaşam ve spor yapma şekline bağlı olarak farklı amaçlara hitabeder. Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 11 arası, toplam: 11 (1 Sayfa)

Kas kütlemizi geliştirme yolunda ağırlık sporlarıyla ilgileniyorsak ve protein tozu kullanmanın faydalı olabileceğini düşünüyorsak kesinlikle bir uzman görüşüne danışmalıyız. Böylece hedefler ve vücut özelliklerine bağlı olarak tavsiyeler alabiliriz. Protein tozu çeşitleri, spor öncesi veya sonrası, sabah ya da akşam, fiziksel özellikler ve ulaşılması hedeflenen vücut şekline göre farklılıklar göstermektedir. Şimdi protein tozu türlerinden olan izole proteini tanıyalım.

İzole Protein Nedir ?

İzole protein whey proteinin daha çok işlemden geçirilmiş halidir. Peynir altı suyu tozunun en saf hali olan whey protein tozunun özel filtreleme işlemlerinden geçirilmesiyle daha da saflaştırılan izole protein tozunda, yağ ve şeker oranları 0' a oldukça yakın vaziyettedir. Ayrıca birçok filtreleme işleminden geçirildiği için daha çok protein oranına sahiptir. Fakat birçok filtrasyondan geçirilen bu tozda az da olsa karbonhidrat bulunur.

Kullanım esnasında tüketilen miktara bağlı olarak kazandırdığı değerler oldukça iyi miktardadır. Özellikle de alınan miktara nazaran sporcuların istemediği değerlerin çok düşük ya da hiç olmaması izole protein tozlarını cazip kılmaktadır. Araştırmalarımıza istinaden, bir ölçek izole proteini içerisindeki değerler şu şekilde olur;

                    25 gram protein,

                    0 ya da 0' a çok yakın yağ,

                    2 gram karbonhidrat.

İzole protein tozunun saf protein haricindeki etkenlerden saflaştırılmış olması, özellikle diyet ile birlikte ağırlık sporu çalışanlar için ideal bir üründür.

İzole Protein Tozu Nasıl Üretilir

İzole ve benzeri(hidrolize, konsantre) protein tozlarının üretiminde iki yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler sade gibi gözükse de oldukça zahmetli ve bütçe ayrılması gereken işlemlerdir.

 1- Mikro Filtrasyon Yöntemi: Bu yöntemde peynir altı suyundan elde edilen proteinden geriye kalan maddelerin ayrıştırılması için deliklerini mikroskobik ölçülerle değerlendirebileceğimiz filtreler kullanılır. Filtrasyon aşamasında diğer maddelerden ayrıştırılarak protein oranının arttırılması amaçlanırken, diğer yararlı maddeler de izole tozuna eklenir.

 2- İyon Değişimi Yöntemi: İyon değişimi yönteminde sodyum hidroksit ve  hidroklorik asit kullanılır. Bu kimyasallarla birlikte iyon değişim haznesine yerleştirilen protein saflaştırma işleminden geçirilir.

Bu yöntemle daha çok protein oranı elde etmek amaçlansa da, içerisindeki amino asit yapısında bozulma tehlikesi mevcuttur. Bu yüzden diğer yönteme nazaran daha az maliyetli olsa da çok tercih edilmemesi uygun karşılanabilir.

Yukarıda sayılan işlemlerden sonra ayrıştırılmış olan peynir altı suyu, protein tozu üreticilerine gelir. Burada eklenecek olan diğer maddeler de eklenir. Bunlar tatlandırıcılar ya da karbonhidrat benzeri maddelerdir. Akabinde paketlenen ürünler satışa sunulabilir.

Whey protein izolasyonunun böylesine zahmetli ve masraflı olması, birçok supplement üretici firmayı başka çözümlere itebilir. Öyle ki bazı firmaların, whey proteinleri başka firmalardan temin ettiği bilinmektedir.

İzole Proteininin Faydaları

                    İzole proteinlerin yağ oranını azalttyardımcı olarak kas kütlesinin gelişimine destek olduğu görülebilir.

                    İçerdiği düşük karbonhidrat sayesinde diyet ile spor yapanlara yararlı olabilir.

                    Toz içerisinde barındırılan antimikrobik özellikler sayesinde bağışıklık sistemine destek olabilir.

                    İzole proteinleri verdiği tokluk hissiyatiyle iştahın azalmasında yardımcı olabilir.

                    Bu proteinlerin en hızlı sindirilenler arasında olduğu bilinmektedir.

İzole Protein ve Konsantre Protein Farkları

                    İzole proteinler konsantre proteinlere göre daha akışkan yapıya sahiptir.

                    İzole proteinlerin tadı konsantre proteinlere nazaran daha iyidir.

                    İzole proteinde 0 şeker bulunurken, konsantrelerde bu oran 0 değildir. Bu yüzden laktoz hassasiyeti bulunan sporcuların izole tercihi de mantıklı olacaktır.

                    İzole proteinin sindirimi daha kolay ve çabuk olduğu için buna bağlı olarak daha çok insülin salgılanması yararlı olabilir.

                    İzole proteinlerin protein oranı daha yüksektir.

                    Üretim aşamasında geçirilen işlemlere bağlı olarak, izole protein konsantre proteine göre daha pahalıdır.

İzole Protein Tercih Sebepleri

                    Özellikle yağsız bir kas dokusuna sahip olmak isteyen insanların yaptığı ağır sporlardan sonra kas yırtılmalarını onarılmasına yardımcı olabilir. Hızlı sindirimi sayesinde kasların onarıma geçmesinde de etkin rol oynayabilir.

                    Büyümeyi destekleyici özelliği sayesinde supplement dışında da bu formülün kulllanılabildiği bilinmektedir.

                    Ekonomik olarak diğerlerine göre uygun olmasa da sindirim, şeker ve karbonhidrat faktörleri bakımından kullanımı mantıklıdır.

                    Kilo kontrollü ya da kilo kaybederek kas kütlesi oluşturmak için tercih edilebilir.

İzole Proteini Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

                    Öncelikle ağırlık sporu sonrası kullanımlar için daha uygun olduğunu bilmeliyiz. Diğer kullanımlar için de uygun olsa da hızlı kas onarımına olan desteği izole proteini bu iş için en uygun seçim haline getirebilir.

                    Ürünün üretim tekniklerini incelemeliyiz.

                    Ambalajında pure ya da zero ifadelerini görmeye çalışmalıyız.

                    Üretiminin yapıldığı peynir çeşidini öğrenmekte fayda vardır.

İzole Protein ve Olası Yan Etkileri

                    Ağırlık sporuyla uğraşan insanlarca kullanımı tavsiye edilmektedir. Aksi halde, normal yaşam kalitesini arttırmak için kullanılması rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

                    Bu tür ürünleri kullanırken, vücuttaki yeterli dağılım ve çözünmesini sağlaması için bol miktarda su tüketmeliyiz.

                    Aşırı kullanımı tavsiye edilmez. Aksi halde; keton birikimi, ilaç tesirini azaltma, kemiklerin zayıflaması ve böbrek rahatsızlıkları vb. rahatsızlıklara davetiye çıkarabilir.

Kampanyalardan anında haberdar olun!