MARKALAR
Aroma
Etken Maddeler
Fiyat
Hedef
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

Protein Tozu

Protein tozları ile ilgili genel bilgilendirmelerden hemen önce, kas yapısı ve gelişimi ile ilgili birkaç hususa değinmek doğru olacaktır. Kasların yapıtaşında binlerce lif proteini bulunmaktadır. Dolayısı ile kasların gelişimi için gerekli olan tek desteğin protein sentezlenmesi yoluyla olacağını söyleyebiliriz. Devamını Oku..Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 224 (10 Sayfa)

İnsan vücudu kas gelişimi için gerekli olan proteini besinlerden sağlar. Fakat besinlerden alınan proteinin yetmediği durumlar da mevcuttur. Özellikle bu durumlarda kas yapısının alması gereken proteini edinebilmek amacıyla, o düzeyde besin tüketmek yağlanmalara sebep olabilir. Bu nedenle, kas yapısını geliştirmeye yönelik çalışma yapanlar için vücudu sadece protein yoluyla destekleme ihtiyacı doğar.
            
Kas yapısı için gerekli olan proteini elde  edebilmek için içerisinde fazlaca protein barındıran besinleri seçmek ya da elleçlemek oldukça vakit alabilir. Ayrıca bu şekilde yapılacak bir çalışmadan randıman alamama gibi bir durum da söz konusu olabilir. Bunların yerine daha pratik çözümler olmalıdır. Vücuda, ihtiyacı olan protein amino asitlerini tedarik edebilecek olan bir şey kullanılmalıyız.Spor yapan insanlar, gün içerisinde hem normal hayata devam edip hem de spor aktivitelerini yerine getirmeye çalışır. Özellikle kas gelişimine yönelik spor dallarıyla uğraşan insanlar, daha kolay elde edilebilecek ve pratik olan protein takviyelerine uygun bakar. Protein takviyelerinin en çok tercih edileni toz halinde olanıdır.
 
Protein Tozu Nedir, Ne İşe Yarar ?
Ağırlık yoğunluklu spor yapan insanlardaki protein ihtiyacı, normal insanlara nazaran iki katına kadar çıkabilir. Bu aşamada daha pratik ve amaca yönelik olan protein tozları tercih sebebi olmakta. Spor öncesi veya sonrasında sporcunun tüketebileceği pratik takviyelere yönelim mantıklı olacaktır.Protein tozu, besinlerde bulunan ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu proteinin ayrıştırılmış halidir. Üreticilerin ihtiyaca yönelik olarak tedarik zincirine sunduğu bu ürünler, normalden fazla ihtiyacımız olan proteini faydamıza sunar. Protein ihtiyacını karşılamak amacıyla, üreticiler farklı tiplerde farklı kullanımlara özel ürünler geliştirmiş durumdadır. Yazımıza konu olan toz proteinler ise en çok tercih edilenlerdendir.
Hazırlanışı ve kullanılışı açısından da oldukça kolaydır. Genellikle shaker ya da şişe içerisinde hazırlanan bu toz proteinler su ile karıştırılarak kullanılabilir. Temininden tutun da tüketimine kadar kolay olması bizim en büyük tercih sebebimizdir.
 
Protein Tozu Çeşitleri
İhtiyaç dahilinde kullanım amacıyla üretilmiş olan farklı protein tozları mevcuttur. Bu ürünler yapı, kullanım ve fayda yüzdeleri açısından farklılık göstermekte olup; tüketicinin beğenisine sunulmaktadır. Protein tozu ürünlerine şöyle bir göz atalım;

                    Et Proteini
                    Süt Proteini (Kazein)
                    Whey Protein
                    İzole Protein
                    Kompleks Protein
                    Soya Proteini
                    Protein Shake
                    Protein Bar
 
Protein Tozu Kullanımı
Toz proteinlerin hazırlanış aşamasında tek araca ihtiyacımız olacaktır. Bu shaker ya da shaker yerine geçecek bir şişedir. Tozun karışım haline getirileceği kaba aynı zamanda sıvı ilave edilir. Bu sıvı genellikle su olarak tercih edilir, ancak süt kullananlar da mevcuttur. Fakat süt, karışımımızı daha ağır yapabilir. Çeşitli tat ve içerikleriyle satışa sunulan protein tozlarına, ayrıca sevdiğimiz meyvelerden de ekleyebiliriz. Blenderdan geçireceğimiz meyve püresini karışıma katarak bir güzel çalkalamalıyız. Bu çalkalama işlemini o karışım için, her kullanımda tekrarlamakta fayda vardır. Haftada ortalama 4 ya da 5 gün halter sporu yapan 65-75 kg arasındaki bir insan ortalama olarak 140 gr proteine ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaç, o insanın normal besinlerden aldığı proteine ek olarak 2 ölçek protein tozu kullanması gerektiğini işaret eder. Protein karışımları kullanımı için birçok yorum ve tavsiye mevcut olmakla birlikte, en uygun kullanımın zamanlarını tespit ettik. Araştırmamıza göre, protein amino asitlerinin kaslarımız tarafından en uygun emilimini iki şekilde sağlayabiliriz. Bunlardan ilki sabah uyandığımız an, ikincisi ise spor antremanı sonrasıdır. Çünkü bu 2 durumda da vücut beslenmeye ve proteine ihtiyaç duyar. İşte bu aşamada vereceğimiz proteinin emilim yüzdesi diğer zamanlara oranla daha yüksek olacaktır.
 
Protein Tozu Faydaları ve Olası Yan Etkileri
Yavaş yavaş anlaşılmaya başlansa da halen protein tozunun insan sağlığına zararlı olduğuna inananlar bulunmaktadır. Kasları çalışmaya oranla daha fazla şişirdiği, kullanımı bırakıldığı takdirde kasların sönmüş balona döneceği ve kalp krizi vb hastalıklara davetiye çıkardığı çoğu zaman söylentilerde kalmış durumdadır. Çoğu zaman dedik, çünkü bunlar rastlantılardan üretilmiş olabilir. Protein tozlarının içerikleri açısından zararının olmadığı tarafımızca araştırılmış ve tespit edilmiş olup, kullanım oranı ve marka farklılığının bazı zararlara meyil verebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Birçok marka protein tozu piyasada dolaşıyor. Eğer az bir kar elde etmek için ismini bile duymadığımız bu ürünleri tercih edersek, zararlarından nasiplenmemiz işten bile değildir. Bu aşamada markada güven konusuna bağlı kalmalıyız. Hiçbirşey bilmiyorsak uzman tavsiyelerinden yardım almalıyız. Protein tozunun zararının dokunabileceği diğer bir durum ise oldukça ciddidir. Doz aşımından kaynaklanan bu sorunlar kalıcı zararlara yol açabilir. Uzman tarafından belirlenmiş olan miktarın üstüne çıkmamız fazla gelişim yaratmamakla birlikte, zarar bile verebilir.
         
Protein tozu ürünlerinin tahmin edilen faydaları ise saymakla bitmez. Bu faydalar şöyledir;
 
                    Kas yapılanmasında düzen sağlayabilir.
                    Bağışıklığı güçlendirerek metobolizmik denge sağlayabilir.
                    Yaraların iyileşme sürecine hız katabilir.
                    Kemikleri güçlendirebilir.
                    Hücre onarımı yapabilir.
 Kısaca özetleyecek olursak, yararları kendinden zararları ise kendimizden olmaktadır. Bu konuda yarar ya da zarardan pay almak bize kalmış bir durumdur.

Protein Tozu Marka ve Fiyatları
Protein tozunu edinmek isteyen sporcular ya internet üzerinden ya da sporcu ürünleri satan mağazalardan manuel satın alma işlemi gerçekleştirirler. İki satın alma opsiyonunu da düşünürsek ürün yelpazesi ve hizmet kolaylığı açısından internet üzerinden satınalma işleminin sporcuya yarar sağlayacağı ortadadır. Bu yarar, hem zaman hemde bilgi açısından değerlendirilmiştir. Sitemizde bulunan protein tozları uzmanlar tarafından önerilen ve başarılı sporcuların tercihi olan markalar yelpazesine dahildir. Bilgilendirme ve fiyatlandırma açısından şeffaf ve adaletli olmaktan kaçınmadık.