MARKALAR
Aroma
Etken Maddeler
Fiyat
Hedef
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

Protein Tozu

Protein tozları ile ilgili genel bilgilendirmelerden hemen önce, kas yapısı ve gelişimi ile ilgili birkaç hususa değinmek doğru olacaktır. Kasların yapıtaşında binlerce lif proteini bulunmaktadır. Dolayısı ile kasların gelişimi için gerekli olan tek desteğin protein sentezlenmesi yoluyla olacağını söyleyebiliriz. 
Devamını Oku..Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 87 (4 Sayfa)

İnsan vücudu kas gelişimi için gerekli olan proteini besinlerden sağlar. Fakat besinlerden alınan proteinin yetmediği durumlar da mevcuttur. Özellikle bu durumlarda kas yapısının alması gereken proteini edinebilmek amacıyla, o düzeyde besin tüketmek yağlanmalara sebep olabilir. Bu nedenle, kas yapısını geliştirmeye yönelik çalışma yapanlar için vücudu sadece protein yoluyla destekleme ihtiyacı doğar.
            
Kas yapısı için gerekli olan proteini elde  edebilmek için içerisinde fazlaca protein barındıran besinleri seçmek ya da elleçlemek oldukça vakit alabilir. Ayrıca bu şekilde yapılacak bir çalışmadan randıman alamama gibi bir durum da söz konusu olabilir. Bunların yerine daha pratik çözümler olmalıdır. Vücuda, ihtiyacı olan protein amino asitlerini tedarik edebilecek olan bir şey kullanmalıyız. Spor yapan insanlar, gün içerisinde hem normal hayata devam edip hem de spor aktivitelerini yerine getirmeye çalışır. Özellikle kas gelişimine yönelik spor dallarıyla uğraşan insanlar, daha kolay elde edilebilecek ve pratik olan protein takviyelerine uygun bakar. Protein takviyelerinin en çok tercih edileni toz halinde olanıdır.
 

Protein Tozu Nedir, Ne İşe Yarar ?

Ağırlık yoğunluklu spor yapan insanlardaki protein ihtiyacı, normal insanlara nazaran iki katına kadar çıkabilir. Bu aşamada daha pratik ve amaca yönelik olan protein tozları tercih sebebi olmakta. Spor öncesi veya sonrasında sporcunun tüketebileceği pratik takviyelere yönelim mantıklı olacaktır. Protein tozu, besinlerde bulunan ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu proteinin ayrıştırılmış halidir. Üreticilerin ihtiyaca yönelik olarak tedarik zincirine sunduğu bu ürünler, normalden fazla ihtiyacımız olan proteini faydamıza sunabilir. Protein ihtiyacını karşılamak amacıyla, üreticiler farklı tiplerde farklı kullanımlara özel ürünler geliştirmiş durumdadır. Yazımıza konu olan toz proteinler ise en çok tercih edilenlerdendir.
Hazırlanışı ve kullanılışı açısından da oldukça kolaydır. Genellikle shaker ya da şişe içerisinde hazırlanan bu toz proteinler su ile karıştırılarak kullanılabilir. Temininden tutun da tüketimine kadar kolay olması bizim en büyük tercih sebebimizdir.
 

Protein Tozu Çeşitleri

İhtiyaç dahilinde kullanım amacıyla üretilmiş olan farklı protein tozları mevcuttur. Bu ürünler yapı, kullanım ve fayda yüzdeleri açısından farklılık göstermekte olup; tüketicinin beğenisine sunulmaktadır. Protein tozu ürünlerine şöyle bir göz atalım;

                    Et Proteini
                    Süt Proteini (Kazein)
                    Whey Protein
                    İzole Protein
                    Kompleks Protein
                    Soya Proteini
                    Protein Shake
                    Protein Bar
 

Protein Tozu Kullanımı

Toz proteinlerin hazırlanış aşamasında tek araca ihtiyacımız olacaktır. Bu shaker ya da shaker yerine geçecek bir şişedir. Tozun karışım haline getirileceği kaba aynı zamanda sıvı ilave edilir. Bu sıvı genellikle su olarak tercih edilir, ancak süt kullananlar da mevcuttur. Fakat süt, karışımımızı daha ağır yapabilir. Çeşitli tat ve içerikleriyle satışa sunulan protein tozlarına, ayrıca sevdiğimiz meyvelerden de ekleyebiliriz. Blenderdan geçireceğimiz meyve püresini karışıma katarak bir güzel çalkalamalıyız. Bu çalkalama işlemini o karışım için, her kullanımda tekrarlamakta fayda vardır. Haftada ortalama 4 ya da 5 gün halter sporu yapan 65-75 kg arasındaki bir insan ortalama olarak 140 gr proteine ihtiyaç duyabilir. Bu ihtiyaç, o insanın normal besinlerden aldığı proteine ek olarak 2 ölçek protein tozu kullanması gerektiğini işaret edebilirProtein karışımları kullanımı için birçok yorum ve tavsiye mevcut olmakla birlikte, en uygun kullanımın zamanlarını tespit ettik.
Araştırmamıza göre, protein amino asitlerinin kaslarımız tarafından en uygun emilimini iki şekilde sağlayabiliriz. Bunlardan ilki sabah uyandığımız an, ikincisi ise spor antremanı sonrasıdır. Çünkü bu 2 durumda da vücut beslenmeye ve proteine ihtiyaç duyabilir. İşte bu aşamada vereceğimiz proteinin emilim yüzdesi diğer zamanlara oranla daha faydalı olabilir.
 

Protein Tozu Faydaları ve Olası Yan Etkileri

Yavaş yavaş anlaşılmaya başlansa da halen protein tozunun insan sağlığına zararlı olduğuna inananlar bulunmaktadır. Kasları çalışmaya oranla daha fazla şişirdiği, kullanımı bırakıldığı takdirde kasların sönmüş balona döneceği ve kalp krizi vb hastalıklara davetiye çıkardığı çoğu zaman söylentilerde kalmış durumdadır. Çoğu zaman dedik, çünkü bunlar rastlantılardan üretilmiş olabilir. 
Protein tozlarının içerikleri açısından zararının olmadığı tarafımızca araştırılmış ve tespit edilmiş olup, kullanım oranı ve marka farklılığının bazı zararlara meyil verebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Birçok marka protein tozu piyasada dolaşıyor. Eğer az bir kar elde etmek için ismini bile duymadığımız bu ürünleri tercih edersek, zararlarından nasiplenmemiz içten bile değildir. Bu aşamada markada güven konusuna bağlı kalmalıyız. Hiç bir şey bilmiyorsak uzman tavsiyelerinden yardım almalıyız. Protein tozunun zararının dokunabileceği diğer bir durum ise oldukça ciddidir.

Doz aşımından kaynaklanan bu sorunlar kalıcı zararlara yol açabilir. Uzman tarafından belirlenmiş olan miktarın üstüne çıkmamız fazla gelişim yaratmamakla birlikte, zarar bile verebilir.
         
Protein tozu ürünlerinin tahmin edilen faydaları ise saymakla bitmez. Bu faydalar şöyledir;
 
                    Kas yapılanmasında düzen sağlayabilir.
                    Bağışıklığı güçlendirerek metobolizmik denge sağlayabilir.
                    Yaraların iyileşme sürecine hız katabilir.
                    Kemikleri güçlendirebilir.
                    Hücre onarımı yapabilir.
 Kısaca özetleyecek olursak, yararları kendinden zararları ise kendimizden olmaktadır. Bu konuda yarar ya da zarardan pay almak bize kalmış bir durumdur.

Protein Tozu Marka ve Fiyatları

Protein tozunu edinmek isteyen sporcular ya internet üzerinden ya da sporcu ürünleri satan mağazalardan manuel satın alma işlemi gerçekleştirirler. İki satın alma opsiyonunu da düşünürsek ürün yelpazesi ve hizmet kolaylığı açısından internet üzerinden satın alma işleminin sporcuya yarar sağlayacağı ortadadır. Bu yarar, hem zaman hemde bilgi açısından değerlendirilmiştir. Sitemizde bulunan protein tozları uzmanlar tarafından önerilen ve başarılı sporcuların tercihi olan markalar yelpazesine dahildir. Bilgilendirme ve fiyatlandırma açısından şeffaf ve adaletli olmaktan kaçınmadık. Protein tozu fiyatları olarak aşağıda en iyileri satışa göre sıraladık.


İsim

Fiyat

#1

Nutripure Your Whey Protein 250 Gr

309.00 ₺

#2

Nutrich Prorich Whey Protein 3500 Gr

2999.00 ₺

#3

Nutripure PureIso Isolate Whey Protein 250 Gr

449.00 ₺

#4

PowerTech 5Power Whey Protein 2400 Gr

1635.00 ₺

#5

West Nutrition Whey Protein 3600 Gr

2299.00 ₺Protein Tozu Hakkında Sık Sorulan Sorular Ve Cevapları;

 

Soru: Herkesin merak ettiği soruların başında gelen protein tozunun vücudumuza zararı var mı?

 

Cevap: Hayır. Bilimsel olarak kanıtlanmış bir zararı yoktur.

Soru: Yan etkisi var mı?
 

Cevap: Protein kullanımının doz aşımı olmadığı sürece olmaz. Besin kaynaklı  proteinlerin yan etkilerine sahiptir.

 

Soru: Protein tozu etkisini ne zaman gösterir?

 

Cevap: Etkisi konusunda bir mucize beklemek anlamsızdır. Sadece günlük protein ihtiyacınızı karşılar.

 

Soru: Spordan önce mi içilir sonra mı?

 

Cevap: Protein tozu spordan önce de sonra da içilebilir. Günün her saati içebilirsiniz.

 

Soru: Spor yapmadığım günler kullanmalı mıyım?

 

Cevap: Tercihen spor yapmadığınız günler de tüketebilirsiniz.

 

Soru: Protein tozunun faydası var mı ?


Cevap: Faydası evet vardır. Vücudunuzun günlük protein ihtiyacını karşılamaya yardımcı olabilir.

 

Soru: Protein tozunu kimler kullanmalı?


Cevap: Sporla uğraşanlar, besinlerden yeterli protein sağlayamayanlar kullanabilir.

 

Soru: Vücut geliştirme de protein tozu şart mı?


Cevap: Hayır. Besinlerden yeteri kadar protein ihtiyacını karşılayabilirseniz şart değildir. Fakat o şekilde daha maliyetli olacaktır.

 

Soru: Protein tozu orijinal olduğu nasıl anlaşılır?


Cevap: Orijinal olduğunu anlamak için ürünün ithalatçısının ve Türkçe etiketinin olmasına dikkat edin. Bir de artık bir çok firma karekod uygulamasına geçti akıllı telefonlarınızdan karekodunu okutabilirsiniz .

 

Soru: Protein tozu alırken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Cevap: Herşeyden önce güvenilir yerden almaya özen gösterin. İthalatçısının kim olduğu ve etiketinin Türkçe olmasına dikkat edin.

 

Soru: Protein tozu suda beklerse ne olur?

 

Cevap: Suda beklerse (çok uzun olmamak şartıyla) bir sorun olmaz. Besin değerlerinden bir miktar kayıp yaşar.

 

Soru: Su ile mi süt ile mi içilir?


Cevap: Su ile sindirimi daha kolaydır. Süt ile içilirse de sütten gelen proteinden dolayı protein miktarı yükselir.

 

Soru: Kilo aldırır mı?


Cevap: Protein tozu içerisinde karbonhidrat ve şeker içermiyorsa kilo aldırmaz.Yalnız idman ile desteklenerek  kullanırsanız kas artışına dolaylı yoldan kilo artışına yardımcı olur.

 

Soru: Protein tozu diğer supplementlerle (Bcaa,Karnitin,Cla vb) birlikte kullanılabilir mi?


Cevap: Elbette. Belirtilen ürünlerle birlikte kullanılabilir.

 

Soru: Protein tozu alerji yapar mı? Örneğin; Sivilce, kaşıntı, şişkinlik iştahsızlık, vb.

 

Cevap: Doz aşımında sivilce yapabilir. Laktoz hassasiyeti bulunan kişiler laktozsuz ürünleri  ya da laktozu düşük ürünleri tercih etmeli.

 

Soru: Protein tozu alımına ne zaman başlanmalı?

 

Cevap: Bunun bir zamanı yok. Protein ihtiyacı besinlerden karşılanamıyorsa her zaman alınabilir.

 

Soru: Protein tozu alırken nasıl beslenmeli?

 

Cevap: Günlük beslenir gibi beslenmeliyiz. Yalnız vücudun alması gereken bir protein miktarı vardır örneğin protein tozundan 3 porsiyon kullandıysak, besinleri proteinsiz tercih edebiliriz.

 

Soru: Protein tozu içtikten sonra yemek yenir mi?

 

Cevap: Evet. Yemek yedikten sonra kullanım sağlayabilirsiniz.

 

Soru: Protein tozu sıcakta bozulur mu?

 

Cevap: Oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir. Sıcak havalarda bozulabilir.

 

Soru: Protein tozu sıcak sütle içilir mi?

 

Cevap: Sıcak sütle içebilirsiniz. Fakat dünyada tercih soğuktan yanadır.

 

 Yukarıda ki protein tozu ile ilgili merak edilen soru cevaplı bilgiler Whey Proteinler, kompleks proteinler, izole proteinler, kazein proteinler (süt proteini), soya proteinler,  gibi çeşitli protein familyasında yer alanlar içinde geçerlidir.

Kampanyalardan anında haberdar olun!