MARKALAR
Aroma
Cinsiyet
Etken Maddeler
Fiyat
Hedef
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

Kreatin Monohidrat

Yağ ve karbonhidratlardan arındırılan kreatin monohidrat, türünün en saf haldeki ürünlerindendir. Kas hacmini maksimum düzeylere eriştirmek isteyen sporcular tarafından tercih edilen kreatin monohidrat, popülaritesi yüksek olan besin takviyelerindendir.Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 32 (2 Sayfa)


Kreatin Monohidrat Nedir?

cutta kreatin fosfota dönüştüğü bilinen bu doğal madde, sporcuların enerji kaynağı olabilmektedir. Kreatin fosfat, adenozin tristofat (ATP) yani enerji üretilmesine yardımcı olan önemli bir bileşendir.

Bir kreatin molekülüne bir su molekülünün bağlanması yoluyla elde edilen kreatin formülüne kreatin monohidrat denir. Bilimsel çalışmalarda ve spor alanında oldukça sık kullanılan bu kreatin formu, supplement dünyasında da yoğun ilgi görmektedir. Yapılan araştırmalarda, sporcuların %40' lık bölümünün kreatin kullandığı tespit edilmiştir.

Kreatin monohidrat ürünlerinin bazılarında, ek olarak mikronize edilmiş olduğu ibaresine rastlanılabilir. Mikronize etme işlemi, bir tozun çok fazla ince biçimde 20 kat öğütmesidir. Ürünün mikronize edilmiş olması, suda daha iyi çözünebilecek şekilde küçük moleküller şeklinde düzenlendiği anlamına gelmektedir. Böyle bir ürünü ambalaj üzerinde yer alacak olan "micronized" ibaresinden ayırt edebiliriz.

Kreatin monohidrat supplementleri kendi arasında, saflık derecesine göre farklı kategorilere sahiptir. Bu supplementler arasında "kreapure" içerikli ürünler, en saf kreatin grubu olarak bilinmektedir. Kreapure içerikli olan bu ürünler ortalama olarak %99.8 kreatin saflığı göstermektedirler. Böyle bir ürünü ise ambalaj üzerinde yer alacak olan "creapure" ibaresinden ayırt edebiliriz.

Kreatin vücut tarafından üretilebilmektedir. Ayrıca kırmızı et ve balık gibi yüksek proteinli gıdalardan da kreatini edinebiliriz. Fakat enerji ve güç ihtiyacının arttığı zamanlarda kreatin ve daha saf bir şekilde bunu sunabilecek olan kreatin monohidrat supplementlerine yönelmek yanlış olmayacaktır. Kreatin monohidrat supplementi, whey proteininde olduğu gibi başka takviyelerle birlikte kullanılabilmektedir.

Kreatin Monohidrat Ürünlerinde Kullanılan Bazı Maddeler

                    Kreatin monohidrat

                    Protein

                    Karbonhidrat

                    Enerji

                    Yağ

Kreatin Monohidrat Ürünlerinde Kullanılmayan Bazı Maddeler

                    Gluten

                    Laktoz

                    GDO

                    Domuz katkı maddesi

                    Aspartam

                    Koruyucu madde

                    Renklendirici madde

                    Hayvansal gıda

Kreatin Monohidrat Ne İşe Yarar?

Kreatin monohidrat, diğer kreatin türlerine nazaran daha saf enerji sağlayabilmektedirler. Böylece ileri seviye sporcuların ihtiyacı olan enerji, amaca yönelik olarak daha net kazanım sağlayabilir.

Kullanılacak olan kreatin monohidrat ile birlikte B2, B6, B9 ve B12 vitaminleri kullanılabilir. Bu kullanımla birlikte sentezlemenin etkisi daha olumlu seviyelere ulaşacaktır. B vitaminlerini kreatin supplementleri ile birlikte kullanmak, hücresel anlamda kas yapılanmasını üst düzeylere çıkarır.

Uygun bir kas metilasyonu, kas gelişimi için çok önemlidir. Kreatin takviyeleri, toplam güç ve enerjiye ortalama %10 - 15 katkı sağlarken, yağsız kas kütlesinde ortalama 4 ya da 5 kg. artış neden olur.

Kreatin Monohidrat Faydaları

                    Vücudun kas enerjisini arttırabilir.

                    Saf kreatinin kaslarda su tutma faktörü sayesinde daha fazla hacim sağlanabilir.

                    Ağırlık antrenmanı sonrası gereken kas onarımı süresini en aza indirgeyebilir.

                    Vücudun kapasitelerini daha yukarılara çıkarabilir.

                    Antrenman esnasında yapılacak olan tekrar sayılarının artmasına olanak sağlayabilir.

Kreatin Monohidrat Kullanımı

Kreatin monohidrat kullanımı için tavsiye edilen günlük miktar ortalama 3 ya da 5 gramdır.  Antrenman öncesi ve sonrası için kullanıma uygun olan kreatin monohidratın, antrenman sonrasında alınması daha çok fayda sağlayabilmektedir. Bu ürünlerin kullanımı söz konusu olduğu zaman, yükleme dönemine ihtiyaç duyulmamaktadır.

Kreatin monohidrat kullanımı için en doğru yönergelerin ambalaj üzerindeki açıklamalardan ediliceği önerilmektedir. Çünkü supplement grubu aynı olsa da içeriğindeki ufak değişiklikler ya da formundaki değişiklikere bağlı olarak kullanım şekil ve dozlarının da değişebileceği gerçeği bulunmaktadır.

Kreatin Monohidrat Ürünleri ile Olası Yan Etkileri

                    Bu tarz besin takviyelerini kullanırken, fazla kullanım yapılmamasına dikkat edilmelidir. Belirtilen miktarların üzerine çıkıldığında yararından çok zarar görülmesi ihtimali yüksektir.  Fazla kullanım, karaciğer ve ilgili hasarlara yol açabilir.

                    Hamile ya d emzirme dönemindeki bayanların kullanımına uygun değildir.

                    Özellikle saflık derecesi arttıkça daha çok su tüketiminin olmasına dikkat edilmelidir.

                    Böbrekleriyle ilgili rahatsızlığı olan sporcuların, bu supplementi kullanmadan önce doktora danışması önerilir.

                    Sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlığı olan sporcularda ishal, karın ağrısı vb gibi rahatsızlıklara rastlanılabilir. Bu durumda kullanıma ara verilerek, doktora gidilmesi tavsiye edilir.

Kampanyalardan anında haberdar olun!