Protein Tozu Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır ?

Protein tozu almaktan çok, protein tozunu ne zaman ve nasıl alındığı çok daha ciddi bir konudur. Protein tozu takviyesi kullanmak belki bir miktar fayda sağlayabilir ancak tam anlamıyla verim almak söz konusu olduğunda tam ihtiyaç duyulduğu zamanda alınması gerekmektedir. Peki ya protein tozu için en doğru zaman nedir?

Protein Tozu Kullanım Zamanları

Protein takviyesi almak spor yapılsın yapılmasın sizin faydanıza olacak bir şeydir. Spor yapılan ve yapılmayan günlere göre protein ihtiyacı değişiklik göstermektedir. Sporun yapıldığı günlerde ihtiyaç artacağından protein tüketimi de arttırılmalıdır. Tüm proteinlerin yapısına bağlı belli bir sindirim ve emilim zamanı mevcuttur, bu sebeple her bir protein için tüketim zamanı farklıdır ve her biri için bu durum bilinmelidir.

Protein tozu kullanımı zamanı bir çok etkene göre değişiklik gösterebilir. Bunlar; yapılan spor, sporun yoğunluğuna, günlük beslenme ve daha bir çok etkene göre değişiklik gösterebilir ancak genellendiğinde kullanımı şöyledir.

Sabah Kalkıldığında

Ortalama bir insanın uykusu 7 saat civarı sürmektedir ve bu zaman zarfı boyunca kaslarımız aç bir halde protein beklemektedirler. Sabah ilk kalkıldığında Whey Protein kullanımı
ile kaslarınız ihtiyaç duyduğu proteini karşılamış olacaktır. Ancak unutmamak gerek sadece bir shake sizin ihtiyaç duyduğunuz tüm besinleri ihtiva etmez, bu sebeple çok kaliteli bir kahvaltı mutlaka edilmeli. Whey karışıma ek olarak az bir miktarda kazein kullanımı da yaygındır.

Antrenman Öncesi

Antrenman boyunca kaslarınız yoğun bir kapasiteyle çalışmaktadırlar ve bu kasları mikro-travmaya uğratmaktadır. Kaslarınızda bu yoğun çalışmaya bağlı olaraktan mikro denecek seviyelerde yırtıklar meydana gelmektedir. Bu yırtıkların onarımı için vücudumuzda bu protein rezervine sahip olması gerekmektedir. Antrenmandan 30-50dk öncesi alınan bir protein karışımı size antrenman boyu destek olacaktır.

Antrenman Sonrası

Yoğun bir antrenman sonrası amino asit havuzlarınız boşalacak ve kaslarınız aç kalacaktır. Antrenman sonrası kaslar insülin ve besine çok hassas bir hale gelir. Spor sonrası alınan bir whey karışımı sayesinde vücut anabolik konuma döner ve kas kaybı yaşamanız engellenmiş olur. Antrenman sonrası ihtiyaç olduğu için bu ihtiyaca hızlı bir şekilde cevap verebilmek adına whey protein tercih edilmelidir ancak unutulmamalı whey protein etkisi ortalama 50dk sürmektedir, yani mutlaka 1 saat içerisinde proteince zengin bir besin tüketilmelidir. Peki antrenman sonrası izole whey mi yoksa konsantre whey mi
tüketmeliyiz ? Daha hızlı etki için izole veya hidrolize whey kullanmamız çok faydalı olacaktır fakat konsantre whey ürününe sahipseniz onu tüketmenizde de bir sakınca yoktur. Sadece biraz daha şeker ve karbonhidrat tüketmiş olacağız ve vücudumuza etkisi biraz daha geç olacaktır.

Yırtılan kasları onarmak kaslarımızın büyümesi anlamına gelmektedir, yani beslenmemizi düzgün tutmazsak büyüme ve gelişme sağlayamayız.

Whey proteine ek olarak kazein proteini karıştırarak kompleks bir shake ile anabolik etkiyi iki katına çıkarabilirsiniz. 2:1 oranıyla whey , kazein karışımıyla alınabilecek etkiyi maksimuma çıkarabilirsiniz.

Yatmadan Öncesi

Ortalama bir uyku 7 saat civarı sürmektedir ve bu süre kaslarınızın aç kalması için oldukça uzun bir süredir. Bu kadar saat protein alamamak kas kaybına yol açabilir. Bu sebeple yatmadan önce kazein proteini tüketmek bizim için çok faydalı olacaktır. Kazein protein'in faydaları'ndan biri de uzun süreli salınımlı olmasından kaynaklı kas kayıplarını önlemesidir. Uzun süreli salınım ile kasları uzunca bir zaman besler ve kas gelişimine de doğrudan katkı sağlar.

En Çok Tercih Edilen Protein Tozu Ürünleri İçin Bu Sayfayı İnceleyebilirsiniz.

Nutripure Whey Classic 2000 Gr

Nutripure Whey Classic 2000 Gr

1,219.00TL 1,299.00TL

Nutripure Fitness Paketi 1

Nutripure Fitness Paketi 1

1,299.00TL 1,365.00TL

Nutripure Fitness Paketi 2

Nutripure Fitness Paketi 2

1,049.00TL 1,106.00TL

Nutripure Fitness Paketi 5

Nutripure Fitness Paketi 5

955.00TL 1,007.00TL

Nutripure Form Paketi 1

Nutripure Form Paketi 1

975.00TL 1,026.00TL

Nutripure Kas ve Hacim Paketi 1

Nutripure Kas ve Hacim Paketi 1

1,385.00TL 1,458.00TL

Nutripure Kas ve Hacim Paketi 2

Nutripure Kas ve Hacim Paketi 2

1,535.00TL 1,618.00TL

Nutripure Kas ve Hacim Paketi 3

Nutripure Kas ve Hacim Paketi 3

1,609.00TL 1,697.00TL

Nutripure Kas ve Hacim Paketi 4

Nutripure Kas ve Hacim Paketi 4

1,989.00TL 2,096.00TL

Nutripure Kas ve Hacim Paketi 5

Nutripure Kas ve Hacim Paketi 5

1,769.00TL 1,867.00TLKampanyalardan anında haberdar olun!