Soya Proteini İçeren Besin Kaynakları Nelerdir?

Soya fasulyesi ve soya ürünleri uzak doğu kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Neredeyse her yemeğin içerisinde yer alan soya, içerdiği tüm amino asit ve vitaminlerle vazgeçilmez bir gıdadır. Yağ oranının düşük olması, kalorisinin az olması sebebiyle ve bir çok vitamini içerip düşük kolesterol seviyesine sahip olmasından dolayı et muadili olarak da kullanılmaktadır.

Soya Proteini

Soya proteini uzak doğuda çok yaygın olarak tüketilen bir protein çeşitidir ve soya fasulyesinin bulunduğu her besin türevinde bulunmaktadır. Vejetaryen ve veganların çok sık tercih ettiği soya proteinleri, sağlıklı ve kaliteli bir kaynak olması sebebiyle hayatımıza her yönden katılmaktadır.

Soya fasulyesine hassasiyeti olan kişiler için bu konuya biraz dikkat edilmesi gerekir, artık gofretlerden hazır çorbalara her besinin içerisinde soya veya soya türevleri bulunmaktadır ve bunun farkını ürün etiketleri kısmından takip edebilirler. Bir çok gıdada yazan bitkisel yağlar soya yağlarıdır ve bazı besinlerde kıvam arttırıcı olarak da soya (E322) kullanılır.

Soya Proteini İçeren Besinler

-Soya Sütü

Soya sütü yine soya fasulyesi gibi çok geniş kullanım alanına sahip bir üründür. İçerdiği amino asit profili ve vitaminlerden dolayı çok zengin bir içeriğe sahiptir. Vejetaryen, veganların sık tükettiği bir süt çeşitidir. Soya fasulyeleri yıkandıktan sonra ayrı bir su tankına alınır ve ardından soya fasulyeleri su ile birlikte öğütülür ve süt kıvamı elde edilir. İnek sütünün kullanıldığı her besinde kullanılabilen soya sütü kullanılabilmektedir ve son dönemlerde piyasada tatlandırıcı, vanilya ve kakao eklentileri bulunmaktadır.

- Soya Sosu

Uzak doğu mutfağının çok geniş kullanım alanına sahip bir sosudur. Soya fasulyesi taneleri ve kavrulmuş tahılların, bir çok baharatın karıştırılmasıyla soya sosu elde edilir. Çin eriştesinde kullanımı çok yaygındır.

Tofu

Çin de üretimi ve tüketimi çok yaygın bir peynir çeşitidir. Soya sütü kaynatılır ve ardından içerisine pıhtılaştırıcı eklenir. 100 gram kadar soya peynirinde 7-10g arası protein bulunmaktadır. Baskın bir tadının olmaması sebebiyle kullanıldığı her besinle uyuşmaktadır ve geniş kullanım alanına sahiptir. Vejetaryen ve veganların et, peynir yerine tükettiği besin kaynağıdır.

- Soya Eti ve Kıyması

Su eklendiğinde ve pişirildiğinde dokusu ete benzeyen tekstüre, soya proteininden elde edilmektedir. Soya proteininden yağ ve nem tamamıyla ayrıldıktan sonra çıkan gevreklerin un haline getirilmesiyle tekstüre elde edilmektedir. Soya proteini granğl halindeyken gerçek et parçalarına benzediğinden bundan köfte yapılabilmektedir. Etin kullanıldığı her alanda ete muadil olaraktan tekstrüre kullanılabilmektedir.

- Miso

Uzak doğuda yine çok yaygın olan soslardan biridir ve yoğun, tuzlu bir tadı vardır. Soya fasulyesi, arpa veya pirinç  ve tuz ile yapılan bir sostur. İçerisine mantar kültürü eklenir ve ortalama 1 yıl civarı bekletilerek fermente edilir. Yemek ve çorbalara lezzet vermesi için kullanılır ve bir çok farklı lezzete sahip miso bulunmaktadır. Yoğun olan misolar daha lezzetli ve daha tuzludur.

- Natto

Fermente edilerek bekletilmiş tam taneli soya fasulyelerden yapılan bir besindir. Görüntüsü ve kokusuyla itici bir japon besini olan natto, aynı bir bozuk peynir gibi kokmaktadır. Pirinç ile birlikte tüketilen natto'nun 100gramında 16g protein bulunmaktadır.

- Yuba

Soya sütü kaynatılırken üzerinde oluşan kaymağın alınması ve kurutulması elde edilen yuba, soya yufkası veya soya kaymağı olarakta bilinmektedir. Tazeykende tüketilebilen yuba'yı içerisine et ve benzeri besinler koyarak sushi tarzında da servis edilebilmektedir.


Soya protein faydaları için yardımcı makalenizi inceleyebilirsiniz. Soya Proteinin Yararları Nelerdir?

Kampanyalardan anında haberdar olun!