Kazein Proteini İçeren Gıdalar


Kazein Proteini
yavaş bir şekilde sindirlen proteindir. Bunun sebebi kazein, mide asidi gibi bir asidik ortamda topaklaşan ve yoğunlaşan bir yapıya sahip olmasıdır. Bu topak ve yoğun olan gıdayı midenin sindirmesi oldukça uzun bir zaman almaktadır. İnek sütünün %80 kadarı kazein proteinidir.

Kazein Proteini İçeren Gıdalar

Kazein Proteini Tozu

Kazein bir süt proteini olması sebebiyle süt ve süt ürünlerinde whey ile birlikte bulunmaktadır. Kazein proteinini filtrasyonlardan geçmiş ve saf halde protein tozlarından alabilirsiniz. Buna ek olarak protein tozu takviyesi içeren gıdalarda da bolca içermektedir. Sporcular tarafından kas gelişiminin durmaması amacıyla geceleri çok sık alınan bir protein çeşitidir.


Kazein protein 
tozu yapılırken, sütün bir çok ultra-filtrasyondan geçmesiyle whey, karbonhidrat ve yağdan ayrılmasıyla elde edilir. Çok düşük kalori, karbonhidrat oranına sahip olan kazein, yüksek miktarda yavaş salınımlı proteini sağlayabilir.

Lor Peyniri

Lor peyniri, yüksek miktarda kazein proteini içermektedir. Düşük yağ ve kalori ile ihtiyaç duyduğunuz proteini, lor peynirinden almak mümkün. Lor yapımında whey içeriğinin bir kısmı ayrıştırılmaktadır. Lor peyniri hem kazein hemde whey proteini içermektedir ve değerleri oldukça yüksektir. Tuzlanmamış yada tatlı lor peynirini kazein proteini almak için kullanabilirsiniz. 1 su bardağı ( 200ml) kadar lor peynirinde 26g civarı protein bulunmaktadır.

Peynir

Peynirden alabileceğiniz kazein proteinini hiç bir gıdadan temin edemezsiniz, yani en yüksek kazeine sahip doğal ürün diyebiliriz. Peynir yapımında rennet kullanımıyla birlikte sütün üzerinde peynirin ilk hali topaklaşmış bir şekilde oluşur. Bu aşamada whey ve laktoz bu karışımdan ayrılır. Bu karışım süzülerek peynir üretimi tamamlanır. Peynirler yüksek miktarda kazein, kalsiyum içermektedir ancak buna ek olarak yağda oldukça fazla ihtiva eder. Bu sebeple peynirin dikkatli tüketilmesi gerekir.

Süt

Sütün %80 kadarı kazein proteinidir. Ancak kazein tüketimi amaçlı süt alırken UHT işleminden geçmiş olanlarından ziyade doğal, organik sütleri tercih etmelisiniz. Bir protein olan kazein, diğer proteinlerde olduğu gibi ısıl işlemlerden etkilenmektedir ve besin değerleri düşmektedir.

Süt hepsine ek olarak çok yüksek miktarda kalsiyum ve temel vitaminlerinde içermektedir ancak laktoz hassasiyeti olan kişiler düzgün bir şekilde hazmedememektedir.  Bu tarz bireylerin, çok düşük miktarda yada hiç laktoz içermeyen peynir veya kazein proteini tozlarını tercih etmelerinde fayda vardır.

Kazein İçeren Diğer Besinler

Kazein proteini bir çok hazır gıdaya emülsiyon, ekstra protein veya lezzet vermesi açısından eklenmektedir. Bu tür gıdalara örnek olarak; Bebek maması, dondurma, naneli şeker, salata sosu, işlenmiş soğuk etler (salam, sosis vb.), mısır gevreği, üzerinde krem şanti, krema ,protein tozu, protein barı veya glazür olan unlu gıdalar. Bu tür gıdaları tüketmemizle birlikte kazein proteini midemizde topaklaşır ve emilmesi 5-8 saat arası süren bir hale dönüşür.

Kampanyalardan anında haberdar olun!