Arjinin Nedir?

Yarı esansiyel bir amino asit  olan arjinin, vücudun tek başına üretemediği amino asitlerden biridir. Bu sebeple besinlerle veya besin takviyeleriyle bu açığı kapatmamız kas gelişimimiz için önemlidir.

Arjininin Vücudumuzdaki Görevi

Arjinin vücudumuzda bir çok işlevin yerine getirilmesinde olmazsa olmazlardandır. Arjinin, hormon salgılanması, vücuttan atıkların atılmasında, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gibi bir çok süreçte önemli role sahiptir.Arjinin damar genişlemesinde etkili olan nitrik oksitin üretiminde önemli bir yere sahip olduğundan, yüksek tansiyon, göğüs krampı, kalp ve cinsel hastalıkların bir çoğunda tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bir çok sporcumuzda bu özelliğini kaslara daha fazla oksijen ve daha fazla besin ulaştırmak amacıyla kullanmaktadır. Vücudumuzdaki serbest haldeki tuz dengesini düzenleyen arjinin aynı zamanda, büyüme hormonu salgılamada, yağ yakımında ve kötü kolesterolün atılmasında da etkilidir.

Deri altında su birikmesine neden olan vücudumuzdaki tuz dengesizliğini arjinin ile çözebilir ve kaslarınızın daha keskin hatlı olmasını sağlayabilirsiniz. Kas geliştirmek için çok önemli bir yere sahip olan arjinin, protein sentezlenmesi için oldukça önemli bir amino asittir.

Arjinin İçeren Gıdalar

Arjinin en fazla fıstık, fındık, badem gibi kuruyemişlerde bulunmaktadır. Çikolata ve kuru üzümde de çok fazla bulunan arjinin ile birlikte lif tüketimi çok önemlidir. Sindirim sistemimizin iyi bir şekilde çalışabilmesi ve diğer besinlerden maksimum verim alınabilmesi açısından önemlidir. Bu lifler sindirim sisteminden hiç bir işleme girmeden geçer ancak kolon ve kalın bağırsakta çözünürler.

Arjinin Nasıl Kullanılır ?

Arjinine herkes ihtiyaç duymaktadır ve vücudun doğal yollarla üretemediği bir amino asit olması sebebiyle dışarıdan alınması mecburidir. Büyüme çağındaki çocukar ve bebeklerin bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için olmazsa olmazlardandır.

Yoğun bir antrenman programına sahip olan sporcuların çok sık tercih ettiği bir destek olan arjinin, bağışıklık sistemini koruyarak sporda negatif etkilenmelerini önler.

Steroid sonrası hormonların eski haline dönmesi için sporcuların sıklıkla tercih ettiği arjinin aynı zamanda kötü kolesterolü ve yüksek tansiyonu da düşürmektedir.

Obezite tedavisinde kullanılan arjinin, büyüme hormonu seviyelerinizi oldukça çok yükseltebilir.

Nutrich Amino Dörtlüsü

Nutrich Amino Dörtlüsü

199.00TL 247.00TL

Bodylab24 Arginine 500Gr

Bodylab24 Arginine 500Gr

59.00TL 139.00TL

GNC Men's Arginmax 90 Tablet

GNC Men's Arginmax 90 Tablet

169.00TL 209.00TL

Arjinin Kullanım Miktarı

Yüksek miktarda arjinin almak, ishal, halsizlik ve mide bulantısı gibi problemlere yol açabilir. Amino asit söz konusuyken yüksek dozaj her zaman söz konusudur. Psikiyatri ve kalp problemi olan kişilerin arjinin kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Arjinin için net belirlenmiş bir sınır yoktur, değişkenlik gösterebilir. Her sporcu kendi için deneyerek en uygun miktarı bulabilir.

Bir hafta kadar sürede arjinin belli bir miktar kullanıp, oluşan olumlu ve olsumsuz durumları tespit edip minimum olumsuz durum oluşana kadar dozajı arttırarak dopru değeri bulabilirsiniz.

Bir çok protein ve kompleks amino asit takviyeleri arjinin bulundurmaktadır bunu da göz önüne almak gerekir. Kendinize özel bir dozaj bulmak sizin için zor bir durumsa ürün üzerinde yazılan ölçüleri kullanmalısınız. 


Arjinin çeşitlerini incelemek için tıklayınız

Kampanyalardan anında haberdar olun!