MARKALAR
Aroma
Etken Maddeler
Fiyat
Hedef
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

Arjinin

İnsan bedeni tarafından çok kısıtlı kullanım olmadıkça esansiyel olmayan bir yapı sergileyen arjinin, protein sentezlemenmesinde etkin rol oynayan bir amino asittir. Düşük tempolu normal yaşam süren insanlar haricinde(hastalık durumları ya da spor yapma halinde) arjinine olan ihtiyaç artacaktır. Çünkü hücrelerin onarımı için gereken kan akışının sağlıklı ve hızlı olmasını sağlayan başlıca amino asittir.Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 24 (1 Sayfa)

Arjinin Nedir?

Türkçe karşılığı arjinin olan L-Arginine, azotun temel kaynağı olma görevini üstlenmiştir. Bu amino asit aynı zamanda nitrik oksit salınımını destekleyerek, kan dolaşımı gerçekleşen damarların genişlemesinde etkin rol alır. Böylece damarlardan daha fazla kan geçişi sağlanır ve hücrelerin daha çok beslenmesine olanak tanınır. Hücrelerin daha çok beslenmesi ise insan bedeninin daha zinde olmasını sağlayabilir. İsviçreli bilim adamı Ernst Schultze tarafından 1886 yılında keşfedilmiştir. Bu kimyager arjinini bir bakla tohumundan izole etmiştir. Arjinin amino asitinin öncelikli görevi bir vazodilatör olması ve kreatin üretimine yardımcı olmasıdır. Vazodilatör, kan damarlarının genişlemesini tetikleyen bir kimyasaldır. Kreatin ise vücudun enerji üretimini destekleyen bir kimyasaldır. Arjininin hücreler üzerindeki olumlu etkisi, bazı hastalık durumlarında doktorlar tarafından kullanılabilmektedir. Hücrelere giden besin kaynağının çok olması halinde insan bedeni de daha çabuk iyileşebilir. Ayrıca spor yapanlarda da bunun pozitif etkisini görmek de mümkündür. Spor esnasında yıkım haline geçen kasların, spor sonrasında onarımını hızlandırıcı faktör olabilir. Arjinin normal şartlarda besinlerden alınabilmektedir. Bu miktar normal yaşam süren insanlar için yeterli olabilir. Fakat spor ile ilgilenen bireylerin bazen kan akışını hızlandırıcı etkiye ihtiyacı olmaktadır. Bunu yaşamdan basit bir örnek ile açıklayacak olursak; 2 tane otomobil düşünelim ve bunlardan bir tanesinin motor hacminin 1,6 olduğunu, diğerinin motor hacminin de 5,0 olduğunu varsayalım. Bu araçların yakıt ihtiyacını incelemeden önce güçlerini hayal edecek olursak, gerek motor sesi gerekse de hız kapasiteleri bakımından 5,0 motor hacmine sahip olan aracın daha üstün olduğu sonucunu çıkarabiliriz. Ancak büyük güç daha büyük emek gerektirir. Buradan hareketle motor hacmi büyük olan aracın tüketeceği yakıt miktarı da kesinlikle diğerine göre daha fazla olacaktır. Güce çevirmek için arabanın ihtiyacı olan besin yakıttır. İnsanoğlunda da aynı etkiler söz konusudur. Daha güçlü ve göz alıcı olabilmek için vücuttaki yakıtın miktarı ve geçiş hızı etkin bir role sahiptir. Bunu tedarik edebilecek amino asit arjinindir.

Arjinin içeren besinlerin tüketilmesi bize avantaj sağlasa da ağır spor yapan insanların supplement yoluyla takviye yapması gerekebilir. Arjinin içeren besinler şöyledir;

                    Badem

                    Fındık

                    Kuru Üzüm

                    Fıstık

                    Çikolata

                    Deniz Ürünleri

                    Kırmızı Et

                    Yumurta

Arjinin Ne İşe Yarar?

Vücutta meydana gelen bir çok fizyolojik süreçte yer alan bu amino asit başta hormon salgılanması ve onarılmasında yardımcı olabilir. Bunun haricinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, büyüme hormonu artışı ve vücuttaki zararlı atıkların atılmasında rol alır. Özellikle ağırlık sporları sonrasında, çalışılan bölgede oluşan laktik asit birikimi sporcunun performansını etkiler. Arjinin tetiklediği hızlı kan akışı sayesinde laktik asit de yoğunluk oluşturduğu bölgeden daha çabuk bir şekilde dağılım gösterir.

Arjininin Faydaları

                    Kas onarımını gerçekleştirecek olan hormonların salınımını arttırabilir.

                    Kas ve doku onarımı süresini kısaltabilir.

                    Enerji üretimini arttırırken kas yorgunluğunu geciktirebilir.

                    Kan akış hızındaki artış sayesinde cinsel performansı arttırabilir.

                    Büyüme hormonuna olan desteği ile kas büyümesinde etkili olabilir.

                    Kandaki basıncı düşürdüğü için yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlarda olumlu etki yapabilir.

                    Damar genişlemesi yolula kan akışını arttırdığı için kalp ve damar hastalıkları riskini azaltabilir.

Arjinin Kullanımı

Arjinin amino asiti piyasada daha çok diğer supplement ürünleriyle birlikte satılmaktadır. Fakat bu amino asitin tek başına kullanım oranı da sporcular arasında oldukça yaygındır. Arjininin kullanımını daha sağlıklı bir şekilde belirleyebilmek için ilk haftalarda kullanımı düşük dozlarda tutmakta fayda vardır. Sonrasında ise elde ettiğiniz değerleri doktor ya da uzmanınıza danışmalısınız. Akabinde günlük kullanım miktarını belirleyerek devam edebilirsiniz. Bu amino asitin kullanımı için tavsiye edilen miktarlar ise 3 ile 6 gr arasıdır. Her bir dozu bu aralıklarda olmak koşuluyla, sabah uyanınca ve spordan sonra 1' er doz almak yeterli olacaktır. Başlangıç seviyedeki sporcular bu kullanımı yarımşar doz şeklinde yapabilirler.

Arjinin ve Olası Yan Etkileri

                    Hastalıkların tedavi dönemlerinde oluşabilecek yan etkilere karşın kullanımı tavsiye edilmez.

                    Kan akışındaki değişim sebebiyle, diyabetik hassasiyeti olan sporcuların şeker seviyelerinde meydana gelebilecek değişimleri doktoruna bildirmesi gerekmektedir.

                    Tansiyon rahatsızlığı olan sporcuların kullanım öncesi doktora danışması önerilir.

                    Aşırı doz ya da ilk kullanımlarda ishal ya da mide rahatsızlığı olabilir. Durumun uzaması halinde tıbbi kontrol yaptırılmalıdır.

                    Hamile ya da emzirme döneminde olan kadınların bu ürünü kullanmadan önce doktora danışması tavsiye edilir.

                    Kan akışındaki artış ile birlikte uçuk vb gibi iltihapların yayılabileceği düşünülmektedir. Bu yüzden bu dönemlerde kullanıma ara verilmesi önerilmektedir.

                    Astım hastaları ile ilgili solunum yollarında olumsuz etki gösterebileceği düşünülerek, arjinin supplementi kullanımının doktor tavsiyesine dayandırılması önerilir.

Kampanyalardan anında haberdar olun!