MARKALAR
Aroma
Etken Maddeler
Fiyat
Hedef
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

Magnezyum Likit

Düzenli bir şekilde spor yapan insanlarda, bazı yararlı maddelerin eksilmesi gayet doğaldır. Önemli olan, antrenmanların aksamadan devam etmesi için gerekli takviyelerin edinilmesidir. Sporcuların kullanabileceği magnezyum likit ürünleri sayesinde, kas inşasına destek olunabilir ve yağ yakımı hızlandirılabilir.
Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)

Magnezyum Nedir?

Magnezyum, insan bedeninde doğrudan ya da dolaylı olarak birçok olumlu etkide bulunabilmektedir. Kaslar ve insan bedenindeki tüm sinirlerin işlevlerinin normal bir şekilde işleyebilmesi için çok önemli bir yere sahip olup, bedenin işlevlerini düzgünce yerine getirebilmesi için gerekli olan farklı biyolojik olayları tetikleyen bir elektrolittir.

İnsan vücudunda en çok bulunan minerallerden olan magnezyum, vücut tarafından üretilemeyen ve besin ya da besin takviyelerinden edinilmesi gereken bir maddedir. İnsan bedeninde organlar ve kaslardaki etkilerinin yanında, magnezyumun kalp ve damar sağlığı üzerinde de olumlu etkileri mevcuttur. Ayrıca magnezyumun insülin direncine de doğrudan etki edebildiği bilinmektedir.

Spor yapan insanlarda meydana gelebilen magnezyum eksikliklerinde, kasların yapılanma öncesi yıkıma uğraması engellenir. Bu sebeple kaslara aşırı yük biner ve kramplar meydana gelebilir. Bu da antrenman esnasında erken yorgunluğa sebep olur.

Magnezyum eksikliğinde farklı rahatsızlık ya da belirtiler olabilmektedir. Magnezyum içeren besinlerin yeterli düzeyde tüketilmemesi halinde; mide bulantısı, yorgunluk, iştahsızlık, kişinin kendini güçsüz hissetmesi ve kalp rahatsızlıkları görülebilmektedir.

Magnezyum maddesinin insan vücudundaki yetersiz miktarlarda olması, genellikle kritik seviyelere ulaşmaz. Fakat en çok rastladığımız mineral eksikliklerinden birisidir. Magnezyum eksikliği olan kişilerin ya da fazla ihtiyacı olan sporcuların, beslenmelerine önem vermesi ya da besin desteği şeklinde edinmesi tavsiye edilmektedir.

            Magnezyum içeren besinler şöyledir;

                    Badem

                    Brezilya fındığı

                    Buğday kepeği

                    Kaju fıstığı

                    Fındık

                    Fıstık ezmesi

                    Ceviz

                    Çavdar

                    Soya fasulyesi

                    Su yosunu

                    Ruşeym

                    Mısır

                    Süt

                    Esmer prinç

                    Karides

                    Palamut balığı

                    Avokado

                    Hurma

                    İncir

                    Maydonoz

                    Ispanak

                    Sarımsak

                    Fasulye

Magnezyum Likit Ürünlerinde Kullanılan Bazı Maddeler

                    Magnezyum

                    Yağ

                    Protein

                    Karbonhidrat

                    Enerji

                    Çinko

                    D Vitamini

Magnezyum Likit Supplementleri Ne İşe Yarar?

Kas gelişiminin düzenli ve hızlı olabilmesi için birçok faktör etkili olabilmektedir. Bu faktörlerin en önemlilerinden birisi ise uyku ve uykunun düzenli olmasıdır. Bu açıdan değerlendirildiğinde, magnezyum maddesinin uyku üzerinde olumlu etkilerinin bulunduğu tespit edilmiş bir gerçektir. Uyku düzenleme özelliği, magnezyumun insanı strese karşı daha dayanıklı hale getirebilmesinden kaynaklanmaktadır. Stres ve uyku düzeni üzerindeki etkileri bilinen magnezyumun ayrıca depresyon, migren vb gibi bazı rahatsızlıkları da engelleyebildiği bilinmektedir. Magnezyumun depresyon üzerindeki etkilerinden aşağıda bahsedilecektir.

            Magnezyum minerali insan bedenini rahatlatan bir madde olarak da nitelendirilebilir. Magnezyum minerali kas, kemik ve beyinde bulunan dokularda reaksiyon oluşturan  ortalama 300 adet enzimi desteklemektedir.

            Magnezyum, insan iskeletinin sağlığını belirleyen kemiklerin oluşumu ve korunması açısından önem arz etmektedir.  Kemik dışında kıkırdak ve eklem dokularının sağlamlığına da olumlu etkiler yapabilmektedir.

Magnezyumun Depresyon Üzerindeki Etkisi:Likit magnezyum da dahil olmak üzere bütün magnezyum çeşitleri, depresif rahatsızlıkları olan insanlarda olumlu etkiler yaratabilmektedir. Depresyonun en büyük sebebi olan mutsuzluğun başlıca nedenlerinden birisi magnezyum eksikliğidir. Mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin maddesinin salgılanma seviyeleri magnezyumun miktarına bağlıdır. Bu şekilde magnezyum minerali olması gerektiği seviyelerde olursa, yeterli seratonin ile birlikte yeterli mutluluk olacaktır. Sonuç olarak depresyonun engellenmesi söz konusu olabilmektedir.

Magnezyum Likit Ürünlerinin Faydaları

                    Dayanıklılığın artmasında etkili olabilir.

                    Dayanıklılığın artmasına bağlı olarak, kas gelişiminin de artmasına yardımcı olabilir.

                    Antrenman esnasında en çok ihtiyaç duyulan güç seviyelerinde artışa destek verebilir.

                    Stres seviyelerinin düşmesinde etkin rol alabilir.

                    Fiziksel iyileşmeyi hızlandırabilir.

                    Depresyon tedavisinde yardımcı olabilir.

Magnezyum Likit Ürünlerinin Kullanımı

Magnezyum eksikliği nedeniyle, normal yaşam standartlarının düşmesi ya da spor yapan insanların performanslarında görülen düşüşlerin giderilmesi için magnezyum likit kullanılması mantıklı olacaktır. Bunlar yerine maden suyu ya da yüksek magnezyum profili içeren besinler  tüketilebilir.

Magnezyumun insan vücuduna yeterli olmadığı durumlar olabilmektedir. Ayrıca bu durumlarda besin ya da benzeri ürünlerin edinilmesi de bu eksikliğin giderilmesinde yeterli olmayabilir. Bu aşamada magnezyum likit supplementlerinin kullanılmasında fayda vardır.

Magnezyum likit ürünleri için tavsiye edilen kullanım miktarı ortalama olarak günlük 300-500 miligram aralığındadır. Fakat en doğru kullanımın belirlenmesi için ambalaj üzerindeki kullanma talimatlarına uygun davranılmalı ya da bir uzman ile birlikte kullanım çizelgesi belirlenmelidir.

Magnezyum Likit Ürünleri ile Olası Yan Etkileri

                    Magnezyum eksikliği yaşadığını düşünen insanlar doktor tavsiyesi olmadan, yaşam standartlarının yükseltilmesi için bu ürünleri kullanması sakıncalı olabilir.

                    Hamile ve emzirme döneminde olan kadınların kullanımına ilişkin fazla araştırma olmaması göz önünde bulundurularak, magnezyum likit ürünlerinin kullanılmaması tavsiye edilir.

                    Böbrek ya da kalp rahatsızlığı yaşayan bireylerin, bu ürünlerin kullanımı öncesinde doktorlarından tavsiye almaları gerekmektedir.

Kampanyalardan anında haberdar olun!