MARKALAR
Fiyat
Hedef
Özellikler
Seviye
Spor
Yaş Aralığı

Hazır İçecekler

Spor esnasında ihtiyaç duyulan enerjiyi tahsis etmek amacıyla üretilen bu içecekler, sıvı formu sayesinde avantaj sağlamaktadır. Kullanım açısından kolay olduğu kadar faydalı da olan hazır içecekler iyi bir yağ yakıcı özelliğine sahiptirler.Devamını Oku..


Gösterilen: 1 ile 2 arası, toplam: 2 (1 Sayfa)

Hazır İçecekler Nedir?

Hazır içecek olarak adlandırılan bu supplementler aslında bir karnitin ürünüdür. Bu sebeple yağ yakıcı özelliği yüksek olup bunu enerjiye kolaylıkla dönüştürebilmektedir.  Hazır içecek supplementlerinin pratik yaşam formuna uygunluğu, sporcuların ani ihtiyaçlarını karşılama açısından uygundur. Ayrıca tat bakımından da lezzetli oluşu, bu ürünün tercih oranını yükseltici etkiye sahiptir. Bu ürünler, tercih edilme sıklığına bağlı olarak genellikle ananas aromalı olarak üretilmektedir.

Sporcu içecekleri olarak da bilinen bu ürünler, genellikle yağsız kas kütlesi hedefleyen sporcularca kullanılmaktadır. Verdiği enerji sayesinde özellikle atletizm gibi uzun süreli dayanıklılık gerektiren sporcuların tercihi olmaktadır.  Karnitinin yanında içeriğinde taurin maddesini de içermekte olan bu ürünler, enerji verici kalitenin artmasında etkili olabiliyor. Bunların dışında, bu tip içeceklerde genellikle gluten ve laktoz bulunmaz.

Peki taurin nedir ?

İnsan vücudunda kemik, beyin, kalp kasları ve kan hücrelerinde bol miktarda taurin bulunur. Taurin maddesi, yarı esansiyel amino asitlerden olan sistin ve metiyoninden üretilen bir amino asittir. Hazır içecek supplementlerinin spor camiasında bilinen adı izotonik içeceklerdir. Bu içecekler genellikle su, elektrolit ve karbonhidrattan meydana gelir. Hazır içecekleri genellikle ileri seviye sporcular kullanmaktadır. Yoğun tempolu ya da yorucu spor aktiviteleri sonrasında, vücudun toparlanması ve enerji temini için ideal içeceklerdir.

Hazır İçecekler Ne İşe Yarar?

Yağ eritme fonksiyonu bulunan bu enerji kaynakları hızlı bir emilim gerçekleştirirler. Hazır içeceklerde bulunan mineraller tüketilen sıvının bağırsaklar tarafından emilip kan dolaşımına enjekte olmasını kolaylaştırır. Bu sebeple sporcunun ihtiyacı olan rehidrasyon süreci hızlanmış olur. Rehidrasyon süreci, vücudun normalden fazla tükettiği su ve mineralleri yeniden kazanımıdır. Hazır içeceklerin bu rehidrasyon sürecini hızlandırdığı doğrulanmıştır. Bu yüzden, spor esnasında performans ve bununla birlikte elde edilen sonuçları olumsuz yönde etkileyebilen dehidrasyonu(su ve mineral kaybı) önleme anlamında etkili olduklarından, hazır içecekler kas ağrılarının ertelenmesini sağlarlar.Sporcu içeceklerinin tüketimi ile ilgili olarak birçok araştırma yapılmıştır. Bunların neticesinde su ile sporcu içecekleri ile ilgili ilginç bir sonuç ortaya çıkmıştır. Araştırmalara göre hazır içecekler sporcu performansını ortalama %12 arttırabilirken, normal su ise ortalama %6 arttırabilmektedir.  Rehidrasyon sağlayıcı olması ve kas ağrılarını geciktirici etkisinin olması nedeniyle, hazır içecekler sporcuların daha uzun sürelerde ya da daha ağır bir tempoda antrenman yapmalarına olanak sağlarlar.

Hazır İçeceklerin Faydaları

                    Düşük miktarlarda kalori ve karbonhidrat içeriğine sahiptirler.

                    Spor antrenmanları sonrasında meydana gelen kas ağrılarını azaltıcı etkiye gösterebilirler.

                    Kas yorgunluklarına iyi gelebilir.

                    Spor esnasında kaybedilen sıvı ihtiyacının hızlı bir şekilde giderilmesine etki edebilir.

                    Sıvı kaybı ile meydana gelen mineral eksikliklerinin önüne geçebilir.

                    Sağladığı enerji sayesinde daha uzun süre antrenman gerçekleştirilebilir.

                    İçeriğindeki yağ yakıcı amino asit sayesinde, diyet dönemindeki sporcuların kilo kontrolü hususunda etkili olabilirler.

Hazır İçeceklerin Kullanımı

İzotonik içeceklerin genel kullanım zamanı olarak spor antrenmanı öncesi tavsiye edilmektedir. Öncesinda yapılacak kullanım spor esnasında ekstra enerji ve güç sağlayabilmektedir.

Kullanımların spordan ortalama 10 dk öncesinde ve yarım şişe kadar yapılması yeterli olacaktır. İsteğe ve ihtiyaca bağlı olarak şişenin geri kalanı da spor antreanmanı sırasında ya da sonrasında tüketilebilir.

Hazır içecek tüketiminin soğuk olarak yapılması, sporcunun aşırı ısınan vücuduna serinlik verecek ferahlama yaratabilir. Bu sebeple soğuk kullanımı tavsiye etmekteyiz.

Hazır İçeceklerin ve Olası Yan Etkileri

                    Normal yaşam süren insanların, sağlıklı ve destekleyici olması için bu tarz ürünleri kullanması uygun değildir.

                    Hamile ya da emzirme döneminde bulunan bayanların, kullanım öncesinde doktor tavsiyesi alması önerilir.

                    Sindirim sistemi rahatsızlığı olan sporcuların doktora danışması tavsiye edilir.

                    Hazır içecek kullanımının vücutta su tutma(ödem) yaratması halinde, kullanıma ara vererek doktor kontrolünden geçilmesi tavsiye edilir.

Kampanyalardan anında haberdar olun!