Protein Shake

Protein shake ürünleri, kullanım amacı ve kolaylığı bakımından protein barlar ile çok benzerlik göstermektedir. Protein shake ler protein tozları ile hazırlanmış ve kullanıcının hızlı kullanımına hizmet eden ürünlerdir. Kullanıcı yelpazesi ise ağır spor yapanların yanında hafif sporlarla uğraşan insanları da kapsayabilir.Devamını Oku..

Bu kategori listesinde ürün yok.

Protein Shake Nedir ?

Protein shake sporcunun kolay tüketebileceği protein deposudur. Kolay tüketimden kasıt, temin etme aşamasından taşımaya ve kullanılmasına kadar olan süreçtir. Protein tozlarına tam bir alternatif nitelikte olan bu ürünlerin, protein tozunun hazırlanmış halinin müşteriye sunulması olarak tanımlayabiliriz. Elbette içeriğindeki maddeler ve protein miktarlarında farklılıklar olacaktır. Bu yönüyle protein shake ve protein tozlarını ayırabiliriz. Fakat özellikle zaman konusunda sıkıntı yaşayan sporcular için çok güzel bir çözüm olmaktadır. Protein shake ler genellikle orta boy meyve suyu ambalajına benzeyen ambalajlarda bulunur. Ambalaj benzerliği düşünüldüğünde sporcular için zararlı olabilecek diğer içeceklerden de uzak durmasını sağlayabilir. Protein shake lerin genellikle whey protein tozlarından elde edildiğini bilerek tüketmemiz gerekir. Bu yüzden protein shake tercihini spor programımıza göre yapmalıyız. Protein shake ile bilinmesi gereken en önemli husus, protein tozlarının tüm özelliklerini barındıramayacağıdır. Protein shake protein tozunun üretici firma tarafından sporcular için içime hazırlanmış şeklidir. Bu yüzden bu içeceklerden farklı birşey beklemek anlamsız olacaktır. Protein shake lerin amino asit oranlarının yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Protein shake ler sporculara sağladığı kolaylık bakımından protein barlara benzemektedir. İkisinin de üretim amacı zamanı kısıtlı olan sporculara yönelik olmaktadır. Bu iki besinin hitabettiği kullanıcı kitlesinde ufak bir fark vardır. Protein barları normal yaşam süren insanlar da tüketebilirken, protein shake lerde bu tavsiye edilmez. Protein shake leri tüketebilecek en düşük seviyenin basit sporlarla uğraşan kitle olduğunu söyleyebiliriz. 

Protein Shake Çeşitleri

Zamanı olamayan sporcuların imdadına yetişen bu ürünlerin çeşitli tatlarda üretimi mevcuttur. Bazı tatların tek başına üretilmesinin yanısıra 2' li olarak üretilen shake çeşitleri de bulunmaktadır.

                    Çikolatalı

                    Vanilyalı

                    Mangolu

                    Muzlu

                    Şeftalili

                    Portakallı

                    Çilekli

                    Çikolata-Muz

                    Çikolata-Vanilya

                    Mango-Portakal

Protein Shake Nasıl Üretilir

Hazırlanma aşaması olmaksızın hızlı fayda elde etme amaçlı olarak üretilen protein shake lerin içeriğindeki proteinler genellikle whey proteinlerden edinilir. İçeriğindeki whey proteini sayesinde sindirimi hızlı ve protein emilimi de çabuk olur. Protein shake lerde protein maddesinin yanında içeriğinde losin, ornitin, arginin ve kreatin maddeleri de bulunabilir. Bu sayede kas kütlesinin gelişimi daha çok desteklenebilir. Protein shake protein tozunun sıvı hale getirilerek pazarlaması yapılan bir karışımdır. Karışımı iyi bir şekilde yapıldığı için midede tortulanma gibi sorunlar olmaz. Protein shake karışımındaki oranlar, sporcu isteklerinin farklılaşabilme ihtimalına göre değişiklik göstermektedir. Hazırlanan bu karışımlar paketlenerek kullanıcıların beğenisine sunulur.

Protein Shake Faydaları

                    Karışımın endüstriyel ortamda hazırlanması ile sporcunun midesinde tortu olma ihtimali düşebilir.

                    Küçük ambalaj tercihleri ile sporcunun her zaman yanında taşıyabileceği bir besin desteğidir.

                    Protein desteğinin sürekliliğini sağlamak isteyen sporcuların gün içerisinde de kullanabilecekleri farklı ve kolay bir alternatiftir.

                    Tat çeşidindeki bolluk, sporcunun zararlı sayılabilecek besinlerden uzak durmasına destek olabilir.

Protein Shake ve Protein Bar Farkları

                    Kullanıma hazır olması açısından aynı değere sahipken, protein bar ambalajları protein shake ambalajlarına göre daha küçüktür.

                    Protein shake taşınması için çanta benzeri malzeme gerektirir. Fakat protein barın taşınması için ek malzemeye ihtiyaç yoktur. Cepte bile taşınabilir olması protein barın daha avantajlı olmasını sağlar.

                    Protein bar içerisinde kalori, karbonhidrat vb gibi maddelerin olması, diyet ile spor yapan sporcuların tercihini protein shake e çevirir.

                    Protein bar içindeki ek maddelerin yüksek oranda olabilmesi sebebiyle, kilo kontrolü açısından kullanımının sınırlandırılması gerekebilir. Fakat protein shake lerde bu maddelerin daha düşük tutulması kilo kontrolü tehlikesinin de daha düşük olmasını sağlar.

                    Protein bar normal yaşam süren insanlarca da tüketilebilirken, protein shake lerin yalnızca sporcular tarafından kullanılması tavsiye edilir.

Protein Shake Tercih Sebepleri

                    Kolay elde edilebilir olması. Günümüzde internetten ve sporcu malzemelerinin satıldığı mağazalardan temin edilebilir durumdadır. Ayrıca son zamanlarda büyük marketlerden bile temin edilebilir hale gelmiştir.

                    Hazırlama derdinin olmaması tercih edilmesinde büyük bir etkendir.

                    İçime hazır halde olması sporcuları kullanıma itebilecek bir faktördür.

                    Birçok lezzet çeşidinin olması, sporcuların damak tatlarını şimartma isteğine hitabeder.

Protein Shake Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

                    Diyet ile birlikte spor yapanların tercih etmesi gerekmektedir.

                    Kalori miktarına göz atmakta fayda var.

                    Mide ameliyatı geçiren sporcuların tercih edebileceği bir besin desteğidir.

Protein Shake ve Olası Yan Etkileri

                    Kullanım dönemlerinde, vücuttaki yeterli dağılımın sağlaması için bol miktarda su tüketilmelidir.

                    Ağır ya da normal şekilde spor yapan insanlarca tüketime uygundur. Aksi halde farklılık ya da beslenmeye alternatif olması için kullanımı tavsiye etmiyoruz.

                    Hamile ya da emzirme döneminde olan bayanların kullanımına uygun olmayabilir.

Kampanyalardan anında haberdar olun!